Stanisław Michel urodził się w 1927 roku. Do Gdańska, w którym spędził całe dalsze życie, przybył z Lublina w czerwcu 1945 roku. Tu rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, między innymi pod przewodnictwem prof. Jana Kilarskiego, który prowadził zajęcia z wyglądu dawnego Gdańska, po wojnie znajdującego się w stanie ruiny; prof. Jana Borowskiego oraz prof. Władysława Lama. Z uczelnią związany był także jako pedagog - w latach 1953-1958 wykładał w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Politechniki Gdańskiej.
Ale jeszcze wcześniej - tuż po ukończeniu studiów w 1952 roku, Stanisław Michel włączył się w ruch odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych.
Wkrótce po dołączeniu do ruchu odbudowy miasta Michel, został jednym z naczelnych projektantów w biurze Państwowego Przedsiębiorstwa Projektowania Budownictwa Miejskiego „Miastoprojekt Gdańsk”, z którym działał przez wiele lat.
W ciągu swojej kariery zawodowej Stanisław Michel stworzył w sumie projekty budowy i odbudowy 104 gdańskich kamienic, w tym około 90. w obrębie gdańskiego Głównego Miasta. To jemu zawdzięczamy między innymi koncepcję odbudowy i dostosowania do celów muzealnych Domu Uphagena, projekty trzech kamienic przy ulicy Mariackiej, a także projekty między innymi hali targowej przy Targu Siennym, gospody pod Wielkim Młynem i Domu Młynarza. Odpowiedzialny był także za Plan Szczegółowy Zagospodarowania Śródmieścia Gdańska, który obowiązywał przez kilkadziesiąt lat.
Stworzył także wiele projektów modernistycznych, m.in. budynek Domu Rzemiosła, siedziby Rolniczej Kasy Ubezpieczeniowej, pawilon handlowy przy Kartuskiej, słynny wieżowiec Olimp - powszechnie znany jako Dolarowiec, dom kultury na Oruni, czy kompleks biurowy Artus Park.
W 2017 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony w Historii Miasta Gdańska”, Uroczystość odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.
Zmarł 30 czerwca 2020 roku w Gdańsku. Miał 93 lata.
Ostatnie pożegnanie Stanisława Michela. “Był jednym z pionierów odbudowy Gdańska”