Sławomir Dutkiewicz (1963-2024)

Sławomir Dutkiewicz - działacz opozycji demokratycznej w latach 80-tych XX wieku. Był jednym z najbardziej znanych więźniów sumienia ostatnich lat PRL: skazany na więzienie za odmowę służby wojskowej, prowadził w zamknięciu bezterminową głodówkę. W jego obronę zaangażowało się mnóstwo osób i środowisk. Zmarł w Gdańsku 8 lutego.
27.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: mężczyzna z brodą trzyma koszulkę
Sławomir Dutkiewicz (1963-2024)
fot. zbiory Wojciecha Jankowskiego
Sławomir Dutkiewicz pochodził z Bydgoszczy i tam, jako drukarz nielegalnych pism i ulotek, zaczynał swoją działalność antykomunistyczną. Najsilniej jednak związał się z gdańskimi strukturami Ruchu Wolność i Pokój. Było to opozycyjne ugrupowanie stawiające sobie za cel walkę z komuną, głownie na dwóch polach: prawa do odmowy służby wojskowej oraz ekologii.
 
Odmowa służby wojskowej stała się przyczyną najpoważniejszych represji ze strony władz w drugiej połowie lat 80.  

Organizatorem jednej z akcji protestacyjnych w tej kwestii - głodówki w bydgoskim kościele ojców jezuitów - był Sławomir Dutkiewicz, sam zagrożony karą więzienia po tym, jak odesłał do MON swoją książeczkę wojskową. Tygodniowy protest, w którym wzięło odział ok. 90 osób odbył się we wrześniu 1987 roku i odbił się szerokim echem w Polsce i zagranicą.

Już listopadzie Sławomir Dutkiewicz został aresztowany. Skazany na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności podjął bezterminową głodówkę. Był przymusowo dokarmiany i szykanowany odebraniem prawa do widzeń czy otrzymywania paczek. Kilkakrotnie był w więzieniu pobity. Stał się wkrótce jednym z najbardziej rozpoznawalnych więźniów politycznych tamtych czasów.

W ostatnich latach Sławomir Dutkiewicz cierpiał na poważne dolegliwości zdrowotne, będące skutkiem długotrwałego uwięzienia i podjętych protestów. Zmarł w Gdańsku, w Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza, 8 lutego 2024 roku. 

Więcej o zmarłym