Krystyna Rzewuska-Sakowicz (1929-2024)

Los Krystyny Rzewuskiej-Sakowicz był bardzo polski i kresowy. Do Gdańska dotarła z Wilna, przez Syberię, gdzie władze sowieckie uwięziły ją w łagrze. Od tamtego czasu prowadziła swoją prywatną wojnę z komunizmem: za pomocą nauczycielskiego etosu, elegancji, taktu i osobistej uczciwości. Od Sierpnia była człowiekiem Solidarności. Zmarła 21 kwietnia w wieku 95 lat.
27.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: uśmiechnięta twarz starszej kobiety
Krystyna Rzewuska-Sakowicz (1929-2024)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Krystyna Rzewuska-Sakowicz urodziła się w 1929 roku w Wilnie. W rodzinnym mieście zdała maturę, dostała się na uniwersytet. To było jej marzenie: studiować w tych samych gmachach, co Adam Mickiewicz, chodzić po tych samych, starych i trzeszczących, schodach. 

Potem została zesłana na Syberię. Była ciężka praca przy wyrębie tajgi, budowie linii kolejowej nad Bajkałem, w cegielni. Dni wolne - tylko zimą, gdy temperatura spadała poniżej -40 stopni.

Na początku 1956 roku Krystynę wypuszczono z łagru. Odnalazła ją matka. Razem złożyły wniosek o wyjazd do Polski. Kończyła studia, została nauczycielką historii w gdańskich szkołach.

Trzy dekady pracy w gdańskich szkołach, w tym - w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym. Była wymagającą nauczycielką, ale i wspierającą uczniów. Była przede wszystkim wobec młodzieży uczciwa i szczera. Na lekcjach Krystyny Rzewuskiej nie słuchało się kłamstw peerelowskiej propagandy, powielanych w podręcznikach. Już w latach 70. mówiła jasno o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, o Piłsudskim, o sowieckiej napaści 17 września 1939 roku, o zbrodni katyńskiej. Na 11 listopada, organizowała dla kręgu uczniów spotkania z okazji Dnia Niepodległości. 

Gdy w roku 1980 wybuchł Sierpień, była częścią tłumu pod Stocznią Gdańską, Zaczęła działać, została współzałożycielką sekcji oświaty NSZZ Solidarność. 

Krystyna Rzewuska odeszła 21 kwietnia, w wieku 95 lat.

Więcej o zmarłej