Pani Jadwiga urodziła się 1 lutego 1919 roku w Lublinie, ale wychowała w Poznaniu. Wybuch II wojny światowej przerwał jej studia. Rodzina została wysiedlona przez Niemców do Starachowic w Generalnej Guberni. Tam Jadwiga Wiza wstąpiła do konspiracji. Zaprzysiężona została w lutym 1941 w Związku Walki Zbrojnej. Po kursie WSK w 1941 roku, była łączniczką w podobwodzie „Wola”. Następnie sanitariuszka po kursie sanitarnym w 1942, a w efekcie awansu, instruktorka kursów sanitarny dla potrzeb partyzanckich, zgrupowań Armii Krajowej „Ponurego” mjr. cichociemnego Jana Piwnika, „Nurta” płk. cichociemnego Eugeniusza Kaszyńskiego , „Orkana” kpt Lucjana Mirowskiego i „Szarego” gen. bryg . Antoniego Hedy. Była także instruktorką kobiet na wsi w Tychowie w gminie Mirzec i nauczycielką w wiejskiej szkole w Bodzentynie. Po kursie w 1943 była instruktorką dwóch grup młodszych łączniczek i sanitariuszek w Starachowicach i Sandomierzu Wojskowej Służby Kobiet.
Uczestniczka „Akcji Burza” w okręgu Radomsko -Kieleckim w Zgrupowaniu Jodła Armii Krajowej. W szeregach Armii Krajowej do 15 stycznia 1945 roku.
Do Gdańska przyjechała w roku 1946, została tu do końca swych lat życia.
Więcej o Jadwidze Wizie - weterance Armii Krajowej, gdańszczance z wyboru
Por. w st. spocz. Jadwiga Wiza ps. „Czarna” od 1999 roku była członkinią Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, skupiona na niesieniu pomocy słabszym, bardziej schorowanym członkom Koła Gdańsk-Wrzeszcz. Spotkania z dziećmi i młodzieżą Szkoły im Armii Krajowej w Gdańsku, były jej najważniejszym powołaniem w przekazywaniu tradycji i etosu Armii Krajowej.
Ostatnia droga Jadwigi Wizy, żołnierki Armii Krajowej