Gunnar Heinsohn (1943-2023)

Los Gunnara Heinsohna był znamienną puentą bardzo trudnej niemiecko-polskiej historii. Jego ojciec we wrześniu 1939 roku ostrzeliwał z pokładu pancernika obrońców polskiego Wybrzeża, potem zginął jako dowódca U-Boota. Prof. Heinsohn urodził się po jego śmierci, jako socjolog badał problematykę ludobójstwa. Ponad ćwierć wieku temu poślubił Polkę, założył rodzinę, zamieszkał w Gdańsku. Zmarł 16 lutego w wieku prawie 80 lat. 
30.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: uśmiechnięty mężczyzna z bródką siedzi na kanapie, w dłoni trzyma telefon komórkowy
Gunnar Heinsohn (1943-2023)
fot. Archiwum rodzinne

Gunnar Heinsohn urodził się w listopadzie 1943 roku w okupowanej Gdyni, przemienionej przez Niemców w Gotenhafen. Jego ojciec - Heinrich Heinsohn - już wtedy nie żył, poszedł na dno oceanu ze swoim U-Bootem, gdzieś u wybrzeży Nowej Funlandii. Pod koniec wojny wdowa po kapitanie U-Boota z trójką małych dzieci i ich kaszubską nianią uciekli z Gotenhafen, jak najdalej od nadciągających Sowietów. Na zachód, przez ziemie chylącej się ku upadkowi III Rzeszy.

Gunnar Heinsohn studia ukończył na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Później związał się z Uniwersytetem Bremeńskim. Oczywiście nie było przypadkiem, że jako socjolog naukowo zajmował się ludobójstwem. Założył Instytut im. Rafała Lemkina, którym kierował przez 16 lat - była to pierwsza w Europie placówka, prowadzącą badania nad ludobójstwem i ksenofobią. Dla Gunnara było ważne, że Lemkin, genialny polski Żyd stworzył pojęcie ludobójstwa i typologię masowych zbrodni, na podstawie tego, co Niemcy robili w okupowanej Polsce. 

Został autorem pierwszej na świecie encyklopedii ludobójstwa „Lexikon der Völkemorde” (1998). Był ekspertem, który na prośbę ONZ badał okoliczności ludobójstwa w Rwandzie. Wykładał na wielu uczelniach, m.in. w Akademii NATO w Rzymie.

W końcu pojechał zobaczyć Gdańsk. Ktoś z jego znajomych poprosił swoją przyjaciółkę, Joannę, by go oprowadziła po mieście. Trzy lata później Gunnar i Joanna byli już małżeństwem, zamieszkali w historycznej części Gdańska, na Głównym Mieście. Urodził im się syn, Tadeusz. 

Gunnar Heinsohn zmarł 16 lutego 2023 roku, miał prawie 80 lat. 

Więcej o Gunnarze Heinsohnie