Edwarda Kajdański urodził się w 1925 roku w Harbinie w Mandżurii na terytorium północno – wschodnich Chin, gdzie istniała kolonia polska związana z budową Kolei Wschodniochińskiej. Ukończył Gimnazjum Polskie im. Henryka Sienkiewicza w Harbinie (absolwentem tej szkoły był między innymi pisarz Teodor Parnicki) i Politechnikę Harbińską.
W 1951 roku, wraz z żoną i matką, jako repatriant przybył do Gdańska, zamieszkali przy ulicy Sobótki we Wrzeszczu, a następnie w Oliwie. Pracował w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, w biurze radcy handlowego i w ambasadzie w Pekinie. Był konsulem w Kantonie w Chinach. Wiceprzewodniczący Rady Programowej Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego. Laureat Odznaki Honorowej Bene Merito oraz nagród i tytułów Chińskiej Republiki Ludowej.
Pisał na temat Chin i Polaków działających w Chinach. Ma w swoim dorobku blisko 20 fascynujących książek, które niejednokrotnie sam ilustrował. We „Wspomnieniach z mojej Atlantydy” opisał ukochany, utracony kraj dzieciństwa, młodości i początków dojrzałego życia, sięgnął do zawikłanych losów swojej rodziny. W książce „Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo” przybliżył Polsce i światu postać i osiągnięcia polskiego jezuity, misjonarza, jednego z ważniejszych europejczyków w historii Państwa Środka, gdzie nazywany jest polskim Marco Polo.
Publikował artykuły w czasopismach „Poznaj Świat”, „Wiedza i Życie”, „Kontynenty” i in. Człowiek o wyjątkowej kulturze osobistej. Do końca życia pracował twórczo.
Edward Kajdański zmarł 10 września.