Anielę Świderską związały z Gdańskiem - miłość i teatr. W 1945 roku, 20-letnia Aniela poznała Bronisława Pawlika. Przyszły Rzecki z “Lalki” uczył się wówczas aktorstwa w Studio Dramatycznym Iwo Galla w Krakowie. Gdy reżyser przeniósł się do Gdańska, aby objąć dyrekcję odbudowującego się po wojnie Miejskiego Teatru Wybrzeże, Bronisław wraz z grupą aktorów przeprowadzili się wraz z nim na Wybrzeże.
I tak, zakochani w sobie Aniela i Bronisław, zadebiutowali razem na gdańskiej scenie w sztuce Tadeusza Gajcego “Homer i Orchidea”, którą na inaugurację Miejskiego Teatru Wybrzeże (jeszcze z siedzibą w Gdyni) wyreżyserował Iwo Gall. Premiera odbyła się 20 listopada 1946 roku. Aniela wcieliła się w rolę Tekmessy, Bronisław zagrał Hippiasza. Spektakl wystawiono 28 razy.
W ciągu czterech lat bytności w Gdańsku, Aniela Świderska pojawiała się na gdańskiej scenie regularnie. Zagrała m.in.: Alinę w “Balladynie” Juliusza Słowackiego, Pannę Młodą w “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, Dunię w “Wiśniowym sadzie” Antona Czechowa w reżyserii Iwo Galla, Angelikę w “Chorym z urojenia” Moliera w reżyserii Włodzimierza Kwaskowskiego czy Elżbietę w “Znaku” Kazimierza Barnasia, w reżyserii Haliny Gallowej.
W 1949 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Wybrzeża Gdańskiego za rok 1948.
Z Wybrzeża aktorka przeniosła się w 1949 roku do Łodzi, gdzie przez kolejny trzy lata występowała na deskach Teatru im. Stefana Jaracza, a potem do Warszawy. Tam związała się najpierw z Teatrem Narodowym (1952-57), a następnie Ateneum (1957-58), Polskim (1958-74) i Powszechnym (1974-91). Występowała też w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Życie teatralne pochłaniało ją bardziej niż filmowe. Wiele ról wykreowała również w dubbingu.
W 1975 została wyróżniona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Po śmierci męża, z którym przeżyła ponad 50 lat, w 2002 roku przeniosła się do Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.
Aniela Świderska zmarła 28 stycznia 2021 roku w wieku 95 lat.