Andrzej Zarębski (1957-2023)

Należał do trójmiejskiej plejady utalentowanych działaczy opozycji demokratycznej czasów PRL. Od początku lat 90. swój czas dzielił między Warszawę i Gdańsk. Lubiany i ceniony w środowisku Kongresu Liberalno-Demokratycznego przez prawie rok był rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. Andrzej Zarębski zmarł 22 marca 2023 roku w szpitalu gdańskiej Akademii Medycznej. Miał niespełna 66 lat. 
30.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: twarz lekko uśmiechniętego mężczyzny z zarostem w średnim wieku
Andrzej Zarębski (1957-2023)
fot. Andrzej Ostrowski

Andrzej Zarębski - gdynianin z urodzenia. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim w 1980 roku, pracował jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 62 w Górkach Zachodnich. Jako student należał do opozycji „przedsierpniowej”, później angażował się w akcje Studenckiego Komitetu Solidarności. Był współzałożycielem i autorem pierwszej deklaracji ideowej Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował jako redaktor pisma „Reduta”. W marcu 1981 r. został redaktorem, następnie redaktorem naczelnym Serwisu Informacyjnego Biura Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność”.

Od początku stanu wojennego został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, skąd zwolniono go 2 grudnia 1982 roku. Przez pięć kolejnych lat prowadził z ojcem sklep pasmanteryjno-odzieżowy. Nie zrezygnował z działalności opozycyjnej - został członkiem redakcji podziemnego „Przeglądu Politycznego”, wokół którego zaczęło się skupiać środowisko gdańskich liberałów. W latach 1986-1988 pracował na kierowniczych stanowiskach w firmie remontowo-budowlanej Corina, która była spółką-córką Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Gdańsk”. W roku 1989 był korespondentem „Tygodnika Solidarność”, w 1990 - szefem działu politycznego „Gazety Gdańskiej” i współpracownikiem Telewizji Polskiej o. Gdańsk.

W latach 1990-1993 był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD). To otworzyło mu drogę do kariery w instytucjach państwowych. Po tym, jak prezydent Lech Wałęsa desygnował w 1991 r. Jana Krzysztofa Bieleckiego na premiera, Andrzej Zarębski na prawie rok objął funkcję rzecznika prasowego rządu (14 I 1991 - 26 XII 1991). W październiku 1991 r. został wybrany posłem na Sejm RP z Ziemi Zielonogórskiej, z listy KLD. Był współautorem pierwszej ustawy o radiofonii i telewizji, członkiem sejmowej komisji kultury. W 1993 roku na sześć lat został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, został sekretarzem rady. 

W roku 2022 wydał książkę "Między Grudniem a grudniem. Zapiski z internowania". Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2021). 

Andrzej Zarębski zmarł 22 marca 2023 roku.

Pogrzeb Andrzeja Zarębskiego. Cisza po liście, który przeczytała córka Zmarłego