Andrzej Perepeczko był gdańszczaninem z wyboru – mieszkał we Wrzeszczu. Urodził się 5 czerwca 1930 roku we Lwowie, od 1936 roku uczęszczał do Szkoły Rodziny Wojskowej oraz szkoły imienia Józefa Piłsudskiego we Lwowie.
W latach 1942-1944 uczęszczał na tajne komplety do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, był członkiem Szarych Szeregów. Po powstaniu warszawskim w Stobiecku Szlacheckim pod Radomskiem, gdzie po zakończeniu wojny uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum Żeńskim i w 1946 roku uzyskał małą maturę. W tym samym roku pojawił się na Wybrzeżu, zafascynowany książkami Jacka Londona, marząc o przygodach, życiu wolnym i barwnym. Przez całe życie był mocno związany z morzem - ta miłość pozostała w nim do końca.
Ostatnie pożegnanie Andrzeja Perepeczki na Cmentarzu Srebrzysko. „I nie ma Dzikiej Mrówki”
Naukę kontynuował w najstarszej gdańskiej szkole - Liceum Budowy Okrętów (Conradinum). W okresie 1949–1950 studiował na III roku Wydziału Mechanicznego Państwowej Szkoły Morskiej (obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni), gdzie uzyskał dyplom oficera mechanika okrętowego.
Zdobyte wykształcenie rozwijał w zawodzie. Od 1962 roku był także wykładowcą w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. W 1987 roku uzyskał dyplom morski oficera mechanika I klasy. W 1988 roku został profesorem gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej, a w latach 1991-1994 był dziekanem Wydziału Mechanicznego.
Napisał 130 książek, m.in. dla dzieci i młodzieży, które ukazały się w łącznym nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy. Wśród nich są podręczniki akademickie, szkice i reportaże historyczne o I i II i wojnie światowej na morzu, współczesne opowiadania i powieści o marynarskim życiu. Jego twórczość często naznaczona była motywami marynistycznymi, ale szczyt popularności przyniosła mu seria książek przygodowych dla dzieci i młodzieży „Dzika Mrówka”.
Miał żonę Lucynę i dwoje dzieci: Elżbietę i Tomasza. Był spokrewniony z rodziną znanego polskiego aktora Marka Perepeczki. Zmarł 9 listopada 2023 roku. Miał 93 lata.