• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowe życzenia świąteczno-noworoczne prosto z Gdańska

Międzynarodowe życzenia świąteczno-noworoczne prosto z Gdańska

Grudniowa odsłona kampanii “Łączy nas Gdańsk” nie mogła być inna. Żyjący w naszym mieście imigranci z różnych stron świata składają gdańszczankom i gdańszczanom najlepsze życzenia świąteczno - noworoczne. Dziś film obejrzeli gdańscy radni. Obejrzyj i Ty - to także dla Ciebie.
18.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tonia Ugwu - to urodzona gdańszczanka. Jej ojca, pochodzącego z Nigerii Larry`ego Okey Ugwu nie trzeba w Gdańsku nikomu przedstawiać

Kampania “Łączy nas Gdańsk” pokazuje, jak wiele kultur i tradycji łączy się w mieście takim jak Gdańsk, a okres bożonarodzeniowy to doskonały czas, by o tym przypomnieć.

Do nagrania życzeń świąteczno - noworocznych w studio gdansk.pl zaproszeni zostali imigranci, którzy wybrali Gdańsk na swoje miejsce do życia. Jedni kilka lub nawet kilkanaście lat temu, inni zaledwie kilka miesięcy temu. Większość z nich jest ambasadorami kampanii “Łączy nas Gdańsk”.

- Każda z osób występujących w filmie celebruje świąteczny czas inaczej, wywodzą się z różnych kręgów kulturowych, ale w szacunku do naszej tradycji i religii składają współmieszkańcom życzenia, ponieważ czują się częścią gdańskiej społeczności - zaznacza Aldona Dybuk z Gdańskiego Centrum Multimedialnego, która współpracuje przy realizacji kampanii “Łączy nas Gdańsk”. - Nikogo nie musieliśmy namawiać do udziału w filmie. Pomysł był spontaniczny, a bohaterowie naszego wideo równie spontanicznie zareagowali na propozycję wzięcia w nim udziału.

Gdańscy rajcy obejrzeli film i odebrali życzenia od imigrantów

18 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Migrantów. Tego samego dnia w Nowym Ratuszu odbyła się XLVI sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której prezydent Paweł Adamowicz odczytał orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

- To niezwykle ważne, że Gdańsk, miasto pionierskie, usłyszało i odpowiedziało na głos imigrantów, w tym także uchodźców. W naszym mieście żyje ich coraz więcej. To zjawisko rodzi pewne wyzwania, ale też daje szereg szans - podkreślił Paweł Adamowicz.

Słowa podziękowania do gdańszczan skierował Majed Tinawi, który mieszka w naszym mieście od 30 lat i należy do gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.

Yulia Shavlovskaya podczas sesji Rady Miasta Gdańska, w tle Majed Tinawi

- Bardzo mnie boli, że mój kraj, Syria, został tak bardzo zniszczony przez wojnę, że ludzie muszą go opuszczać - mówił Majed Tinawi. - Trzeba pokazać im odwagę, solidarność i miłość, by znaleźli dom. Dla mnie domem jest teraz Gdańsk, miasto o bogatym dziedzictwie, wielokulturowe, gościnne.

Głos zabrała także Yulia Shavlovskaya z Białorusi, współprzewodnicząca Rady.

- Mieszkam w Gdańsku od trzech lat. Z całego serca dziękuję Polsce i temu miastu za przyjęcie. Tu pracuję, studiuję i staram się pomagać innym. Dziękuję za pokój, za poczucie bezpieczeństwa. Doceniam możliwość spacerowania pięknymi ulicami i oglądania Morza Bałtyckiego. Dziękuję za wdrożenie Gdańskiego Modelu Integracji.

Później radni obejrzeli film, o którym piszemy w tekście.

Zobacz jak powstawała ta niezwykła produkcja:

„Making of”, czyli jak powstają produkcje wideo w gdansk.pl

Czas składania życzeń dopiero się zaczyna! Zachęcamy do nakręcenia filmiku z życzeniami (max. długość 60 s) i opublikowania go na profilu wydarzenia “Złóżmy sobie świąteczne życzenia” na Fb do 31 grudnia, do godz. 23.59.

Nagrodę - roczny karnet do Cinema City Krewetka w Gdańsku zdobędzie twórca najbardziej kreatywnego wideo z życzeniami, które wpisują się w ideę Łączy nas Gdańsk (inspiracji można poszukać na stronie internetowej kampanii).

Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 10 stycznia 2018 r. do godz. 16.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka