Kolejne spotkanie trzeciego panelu obywatelskiego odbyło się w sobotę, 21 października, w Urzędzie Miasta w Gdańsku. W tym roku 55 losowo wybranych panelistów po wysłuchaniu prezentacji ekspertów i intensywnych dyskusjach w grupach odpowie na pytanie: “Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?”. Odpowiedzią będą rekomendacje panelistów, które wypracują podczas ostatniego, piątego spotkania zaplanowanego na 28 października.
Paneliści wysłuchali też i zadawali pytania przedstawicielom klubów Rady Miasta Gdańska - Grzegorzowi Strzelczykowi (PiS) i Piotrowi Borawskiemu (PO).
- Jak zmotywować mieszkańców, żeby chcieli zabrać głos w sprawach ich dotyczących? - mówił Grzegorz Strzelczyk. - Jak ich do takiej aktywności zachęcić, jak pokazać że od niej zależy tak wiele, nad tym zastanawiamy się wspólnie od lat. Panel obywatelski jest takim narzędziem, dzięki któremu głos mieszkańców gdańskich dzielnic dotrze do radnych.
- Cały czas staramy się poprawiać komunikację między mieszkańcami a radnymi, urzędem - dodał Piotr Borawski. - I to na różnych obszarach, gdy jakiś czas temu mieliśmy sygnały, że Biuro Rozwoju Miasta Gdańska nie konsultuje planów z mieszkańcami, nie bierze ich głosów pod uwagę, interweniowaliśmy i to się zmieniło.
ZOBACZ CAŁĄ TRANSMISJĘ
Zagadnienia główne trzeciego panelu podzielono na cztery szczegółowe pytania/tematy:
-
Jak wspierać kształtowanie aktywności obywatelskiej w szkołach?
-
Jak wspierać aktywność obywatelską wśród osób dorosłych?
-
Jak wzmocnić narzędzia partycypacji obywatelskiej?
-
Jak wspierać równe traktowanie na poziomie miasta?
- Wykorzystujemy każde wydarzenie w mieście, na dzielnicy jak festyny, spotkania, warsztaty, żeby dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste problemy mieszkańców dzielnic - mówiła Aleksandra Mróz od lat zaangażowana w działania na rzecz lokalnych społeczności w Gdyni. - Z moich doświadczeń wynika, że nieformalne spotkania jak np w domach sąsiedzkich, kiedy rozmowy o tym co można zmienić na dzielnicy są spontanicze, nie narzucone z góry, skutecznie motywują do działania i budzą inicjatywę.
- Jaki jest sens istnienia rad dzielnic, kiedy nie mają wiele do zaproponowania, niewiele znaczą? - pytała panelistka z Brzeźna. - Jak współpraca rad dzielnic i rady miasta wygląda w Gdyni?
- Rady osiedlowe w Gdyni mają coraz więcej samodzielności, coraz więcej finansów do zagospodarowania - tłumaczyła Aleksandra Mróz. - Jak radni miasta angażują się np w sprawy dzielnicy w której mieszkają, mają kontakt z radnymi dzielnicy, to przekłada się to później na wyższy poziom, bo łatwiej im przeforsować pomysły dzielnicowe na szczeblu miejskim.
Ksiądz Niedźwiedziński, prezbiter Kościoła ewangelicko-metodystycznego, swoją wypowiedź zaczął od cytatu Nelsona Mandeli „Nikt nie rodzi się nienawidząc innej osoby za kolor jego skóry, pochodzenie lub religię. Ludzie są uczeni jak nienawidzić. Ale jeśli potrafią nauczyć się nienawiści, potrafią też nauczyć się miłości, ponieważ miłość jest bardziej naturalna dla ludzkiego serca”.
- Równość kobiet i mężczyzn, równe traktowanie osób LGBT jest cały czas problemem złożonym, wielowarstwowym z perspektywy chrześcijanskiej - mówił ksiądz Niedźwiedziński. - Są kościoły chrześcijańskie gdzie płeć nie odgrywa takiej roli, wydaje się jednak że m.in w kościele katolickim kobiety są dyskryminowane, głównie z tego powodu że nie mogą zostać księżmi, kapłanami.