Do udziału w tym panelu zaproszonych zostanie 56 osób, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak dzielnica, płeć, grupa wiekowa i poziom wykształcenia (dodatkowo 8 osób będzie pełniło rolę panelistów i panelistek rezerwowych). Kandydaci do panelu wyłaniani są losowo wśród mieszkańców Gdańska. W pierwszej połowie marca otrzymają oni list z zaproszeniem do udziału w konsultacjach.
Kluczową rolę w panelu obywatelskim odgrywają wystąpienia ekspertów i ekspertek, którzy zostaną zaproszeni zarówno z Gdańska, jak i z innych miast w Polsce. Zaproszenia do udziału w panelu zostaną wysłane do losowo wyłonionej grupy jeszcze w tym tygodniu.
- To będzie drugi panel obywatelski, który staje się ważnym element partycypacji społecznej w naszym mieście. Uważnie słuchamy mieszkańców i wspólnie z nimi chcemy wypracować priorytety dotyczące skutecznej poprawy jakości powietrza w aglomeracji na najbliższe lata – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Choć mieszkańcy Gdańska nie muszą martwić się o jakość powietrza, co jest skutkiem naszych konsekwentnych działań. Na bieżąco mierzymy poziom zanieczyszczeń, promujemy ekologiczne źródła ciepła i zachęcamy do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Edukujemy i namawiamy do zmiany nawyków cieplnych. Oczywiście, dogodne położenie Gdańska ma znaczenie, ale bez przemyślanych działań nie mielibyśmy takich efektów – dodaje prezydent.
Harmonogram spotkań i konsultacji
Uczestnicy panelu obywatelskiego będą spotykać się trzy razy:
- 25 marca
- 1 kwietnia
- 8 kwietnia
- 9 kwietnia
Natomiast wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gdańska serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w otwartych konsultacjach na ten temat. Rozpoczną się one 6 marca i potrwają do 19 marca.
Zapraszamy również na otwarte spotkanie w sprawie jakości powietrza, które odbędzie się 9 marca 2017 r., o godz. 18.00, w Nowym Ratuszu w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie 1.
Zapraszamy mieszkańców i ekspertów
Ponadto do udziału w panelu obywatelskim zapraszamy urzędy, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, instytucje czy grupy nieformalne, które chciałyby przedstawić podczas panelu swoje stanowisko odnośnie jakości powietrza.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: panel@gdansk.gda.pl lub pocztą na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku z dopiskiem na kopercie „Panel obywatelski”, wraz z podaniem uzasadnienia, w jaki sposób są Państwo związani z danym tematem. W ten sam sposób można również zgłosić swój udział jako ekspert. Wówczas prosimy o uzasadnienie swojego doświadczenia lub wiedzy w temacie panelu. O zaproszeniu osoby w roli eksperta/doradcy decyduje Zespół Sterujący, którego przewodniczącym jest Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.
Raport pod koniec kwietnia
Wszystkie uwagi oraz rekomendacje zebrane podczas panelu i otwartych konsultacji przedstawione zostaną pod koniec kwietnia w raporcie, który zostanie przekazany władzom miasta.
Czytaj także:
Jak przygotować Gdańsk na zmiany klimatyczne? - brak jednomyślności. Było dodatkowe spotkanie!
W jaki sposób ochronić się przed powodzią? Jak pomóc innym? Zastanawiali się gdańscy paneliści