Zielone Miasto. Warsztaty dla mieszkańców we wtorek - przyjdź i zgłoś uwagi

4 kwietnia, we wtorek, o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 12 w Gdańsku przy ul. Człuchowskiej 6 odbędą się warsztaty w ramach Strategii Gdańsk 2030. Temat - Zielone Miasto, czyli gospodarka obiegu zamkniętego, zmiany klimatu, tereny zielone czy gospodarka wodna. Ważne, żeby tematy te nie były nam obojętne. Do udziału w spotkaniu zachęcaliśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta”.
03.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


W studiu gdansk.pl, w programie „Wszystkie Strony Miasta”o szczegółach spotkania rozmawialiśmy z koordynatorami programu Zielone Miasto: Olgą Goitowską - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Ryszardem Gajewskim - prezesem Gdańskich Wód.

Gdańsk w 2030 roku i później. Co jest najważniejsze? Zabierz głos w konsultacjach

Czym jest Zielone Miasto?

Strategia Gdańsk 2030 została już przyjęta, ale bardzo ważne są przygotowywane w jej ramach programy rozwojowe. Mieszkańcy mogą i powinni mieć na nie wpływ, zgłaszając swoje uwagi i propozycje. Temu właśnie służy cykl warsztatów, organizowanych w różnych częściach miasta.

Strategia Gdańsk 2030 podzielona jest na części: Dostępne Miasto, Wspólne Miasto, Zielone Miasto i Innowacyjne Miasto. Każdy z nich podlega innemu zastępcy prezydenta Gdańska. Gospodarzem spotkania dotyczącego Zielonego Miasta będzie Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. 

Spotkanie w tej sprawie zaplanowano 4 kwietnia, we wtorek o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 12 w Gdańsku, przy ul. Człuchowskiej 6.


Planujesz wziąć udział w warsztatach - zarejestruj się.

- Natura ma różne oblicza. W pierwszej kolejności widzimy ją jako coś pięknego i coś, co poprawia nasze samopoczucie i zdrowie. Chcielibyśmy właśnie też tak ją postrzegać, czyli jako tworzenie takich miejsc przyjaznych dla nas – mówiła w studiu dyrektor Olga Goitowska. - Przyroda bywa czasami można powiedzieć bezwzględna, a wręcz okrutna. Tutaj chodzi o kwestie zmian klimatycznych. Myślę o tym, żeby przygotowywać nas na takie sytuacje, na tę świadomość z czego to wynika, jak temu zapobiegać. I na to między innymi odpowiada to nasze Zielone Miasto.

Jak dodała dyrektor Olga Goitowska spotkanie to budzi duże zainteresowanie, chociaż tematy ekologiczne poruszane są bardzo często, przy różnych okazjach i na różnym szczeblu. Dużo chętnych już się zarejestrowało. Spotkanie będzie miało charakter warsztatów prowadzonych przy kilku stolikach tematycznych.

Zielone Miasto - świadomość ekologiczna

Goście w studiu byli zgodni w kwestii budowania w społeczeństwie świadomości ekologicznej. Jest to niezwykle ważne, bo bez niej nie można mówić o proekologicznych zmianach.

 

zielon_plakat

 

- Były robione badania dotyczące tego, że mieszkańcy coraz bardziej są świadomi takich potrzeb jak zieleń miejska, retencja czy czystość powietrza - wyjaśniał prezes Ryszard Gajewski. - Chcemy w jakiś sposób wpływać na to, to znaczy chcemy zaprosić mieszkańców do współpracy w tym zakresie. Chcemy, żeby programy edukacyjne, które będą adresowane do świadomości ekologicznej, były robione z mieszkańcami i żeby mieszkańcy też mieli w tym swój udział.

Po świętach Wielkanocnych odbędzie się jeszcze jedno spotkanie dotyczące Strategii Gdańsk 2030. Będzie ono dotyczyć Innowacyjnego Miasta.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo