• Start
  • Wiadomości
  • Gdańscy seniorzy wiersze piszą, a potem powstają z nich piosenki

Gdańscy seniorzy wiersze piszą, a potem powstają z nich piosenki - koncert 4 października

W Gdańskim Konkursie Poetyckim, adresowanym do mieszkańców od 60. roku życia, nie zasiada jury złożone ze znawców literatury. Wiersze seniorów oceniają młodzi twórcy z Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy do najlepszych utworów komponują piosenki. Nazwiska ośmioro laureatów VI Gdańskiego Konkursu Poetyckiego ogłoszono w czwartek 14 lipca. Koncert “Benefis dojrzałości” zaplanowano na 4 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 
14.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Benefis Dojrzałości to nietypowy konkurs, w którym wiersze nie oceniają zawodowi poeci czy krytycy literatury, ale muzycy, którzy do słów zawartych w poezji muszą ułożyć melodię
"Benefis Dojrzałości" to nietypowy konkurs, w którym wiersze nie oceniają zawodowi poeci czy krytycy literatury, ale muzycy, którzy do słów zawartych w poezji muszą ułożyć melodię
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Finał szóstej edycji Gdańskiego Konkursu Poetyckiego odbył się w Peruvia Cafe, mieszczącej się na Długim Targu.

Co nam daje poezja?

- Jestem bardzo szczęśliwa, że nasz konkurs rośnie w siłę. Coraz więcej dojrzałych poetek i poetów bowiem w nim uczestniczy - powiedziała do seniorów Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
 
Jest przekonana, że kontakt z poezją dodaje człowiekowi pogody ducha w najtrudniejszych chwilach. 
 
- Pomaga nam dzielić się tym, co jest w nas najbardziej delikatne i najtrudniejsze do ujęcia w naszym codziennym, prozaicznym życiu - dodała Monika Chabior, która przeczytała też wiersz pt. “Pójdę boso”, autorstwa jednej z tegorocznych laureatek Stefanii Stankiewicz.  
 
Słowa uznania i podziękowania seniorkom i seniorom piszącym wiersze złożyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, w tle Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydent miasta Gdańska ds. seniorów
Słowa uznania i podziękowania seniorkom i seniorom piszącym wiersze złożyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. W tle Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydent miasta Gdańska ds. seniorów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Uczestnikom Gdańskiego Konkursu Poetyckiego podziękowała też pełnomocnik prezydent miasta Gdańska ds. seniorów Gabriela Dudziak

Nigdy nie jest za późno na realizację swoich pasji

- Ten konkurs jako przejaw twórczego niepokoju na stałe zagościł już w kalendarzu gdańskich imprez. I to jest wydarzenie nie dla seniorów, ale to jest wydarzenie seniorów dla Gdańska, dla wszystkich mieszkańców, dla innych pokoleń. Państwo w przepiękny sposób udowadniacie, że w każdym wieku można realizować swoje pasje, tworzyć piękno i się nim dzielić - podkreśliła Gabriela Dudziak. 
 

 
Dyrektor artystyczny koncertu “Benefis Dojrzałości” Kamil Cieślik, a na co dzień prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej w Gdańsku, przyznał, że z roku na rok selekcja najlepszych wierszy do późniejszych kompozycji jest coraz trudniejsza. 

Trudny wybór dla muzyków

- Coraz więcej jest wierszy, których bardzo nie chciałoby się odrzucić. A liczba utworów do koncertu galowego jest, niestety, ograniczona - wyjaśnił Kamil Cieślik. 
 
Do szóstej edycji Gdańskiego Konkursu Poetyckiego nadesłano ponad 30 wierszy. Wybrano utwory siedmiorga autorów. Ósma laureatka - Stefania Stankiewicz - zwyciężyła zaś w głosowaniu internautów, przeprowadzonym na stronie www.benefisdojrzalosci.pl. Oddano ok. 16 tysięcy głosów

Czy można mówić wierszem do żony?

Część laureatów tegorocznego konkursu para się poezją już od lat młodzieńczych.
 
- Piszę wiersze od niepamiętnych czasów. A pierwszy, który napisałem, to był oczywiście wiersz miłosny. Byłem wtedy w szóstej klasie szkoły podstawowej. Do dziś pamiętam niektóre jego fragmenty i dziwię się, jak można było w tak naiwny sposób formułować swoje myśli - wyznał szczerze 77-letni Jan Szymanik
 
Pan Jan Szymanik napisał rymowany wiersz pt. „Jesień Życia”
Pan Jan Szymanik napisał rymowany wiersz pt. „Jesień Życia”
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Można wierzyć lub nie, ale gdański senior mieszkający na Morenie, napisał do tej pory ok. 10 tysięcy wierszy. 
 
- Piszę rymami częstochowskimi. I czasami tak mocno to we mnie tkwi, że nawet z żoną chciałbym rozmawiać wierszem. Jak diabeł święconej wody unikałem zawsze politycznych tematów. Nieraz na papierze wychodzą mi takie cuda, że sam się zastanawiam się, jak to się w mojej głowie znalazło. Czasami mi się zdarza dziennie napisać 3-4 wiersze - opowiada pan Jan.   
 
Przed przejściem na emeryturę Jan Szymanik przez ponad 40 lat pracował w Gdańskiej Stoczni Remontowej jako technolog. Był także trenerem tenisa ziemnego w klubie Lechia Gdańsk. 

Na początku było opowiadanie o miłości

Dużym dorobkiem twórczym może pochwalić się Grażyna Fidrych-Witkowicki, która wydała do tej pory 8 autorskich tomików poezji, a jej utwory pojawiły się też w ok. 10 antologiach. 
 
- Zaczęłam pisać w szkole średniej. Ale wcale nie były to wiersze. Na początku było opowiadanie, oczywiście miłosne. Częściej i regularnie zaczęłam pisać wiersze, kiedy wyjechałam za granicę - wyznała pani Grażyna, która w latach 1975-2001 mieszkała w Nowym Jorku, gdzie pracowała w branży turystycznej. 
 
Pani Grażyna Fidrych-Witkowicki przyznała, że na tak dobre poezją zajęła się podczas swojej emigracji w USA, gdzie spędziła ponad 25 lat
Pani Grażyna Fidrych-Witkowicki przyznała, że tak na dobre poezją zajęła się podczas swojej emigracji w USA, gdzie spędziła ponad 25 lat
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Tematyka jej wierszy jest różnorodna. 
 
- Najmniej polityka, ale też czasami. Lubię pisać o uczuciach, przyrodzie. Mam chatę na Kaszubach i uwielbiam pisać o tym, co mnie tam zachwyca, nawet o chmurkach - dodała pani Grażyna.  

Kiedy i kto wystąpi na koncercie “Benefis Dojrzałości”?

Koncert galowy “Benefis Dojrzałości” odbędzie się 4 października w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka. Kompozycje do wierszy laureatów Gdańskiego Konkursu Poetyckiego wykona wraz z kilkoma solistami Orkiestra Kameralna Tricity, której dyrygentem będzie Ariel Ludwiczak.
Dyrektor  “Benefisu Dojrzałości” Jarosław Polański z Fundacji Promedicine, współorganizującej wraz z Miastem Gdańsk to wydarzenie, zapowiedział, że koncert uświetni recital Grażyny Łobaszewskiej, która obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Utytułowana wokalistka zaśpiewa też dodatkowo piosenkę ze słowami wiersza jednego z laureatów tegorocznego Gdańskiego Konkursu Poetyckiego.
 
Laureaci VI Gdańskiego Konkursu Poetyckiego "Benefis Dojrzałości", w kolejności alfabetycznej:
 
  • Elżbieta Bojarska-Olejnik, wiersz „A ja odejdę” 
  • Zenon Bosiacki, wiersz „Jesienny Blues”
  • Grażyna Fidrych-Witkowicki, wiersz „Trzeciowieczni” 
  • Barbara Mielnik-Panow - wiersz „Metamorfozy”
  • Stefania Stankiewicz - wyróżniona w głosowaniu internautów, muzycy wykonają jeden z wierszy z jej tomiku "Rozsypane korale"
  • Ewa Styber, wiersz „Taka Miłość” 
  • Jan Szymanik, wiersz „Jesień Życia”
  • Zbigniew Wojciechowski, wiersz „Plaże Miłości” 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej