Mapa Tram&Bus - jak to działa?
Na interaktywnej mapie Tram&Bus Online, dostępnej na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, sprawdzić można aktualne położenie wszystkich gdańskich tramwajów i autobusów kursujących w danym momencie po mieście oraz informacje o godzinach odjazdu ze wszystkich przystanków w formie wirtualnych tablic przystankowych.
Aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie się w mieście, na mapie umieszczono przycisk lokalizatora urządzenia. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami. Co ważne - Mapa Tram&Bus funkcjonuje na interaktywnym podkładzie OpenStreetMap, pojazdy nie znikną więc użytkownikowi z pola widzenia, kiedy zmieni się ich położenie - mapa przesunie się wraz z nimi.
Mapę Tram&Bus można użytkować zarówno na stronie Zarządu, jak i w formie aplikacji mobilnej. Wystarczy zainstalować specjalną bezpłatną nakładkę na przeglądarkę, (instalacja zostanie zasugerowana przy wejściu ze smartfona na stronę internetową mapy).
Gdzie jest teraz mój autobus? Odpowie interaktywna mapa połączeń od ZTM w Gdańsku
Szczegółowe funkcjonalności mapy Tram&Bus:
- możliwość sprawdzenia kierunku jazdy pojazdu (kierunek obrazuje strzałka na “pinezce” z numerem autobusu (obwódka w kolorze niebieskim), czy tramwaju (w kolorze czerwonym). Informacja o kierunku jazdy szczególnie przyda się, jeśli korzystamy z linii często kursującej, w sytuacji gdy na przystanku mijają się pojazdy tej samej linii jadące w przeciwne strony.
- możliwość poznania wyposażenia konkretnego pojazdu po kliknięciu we wspomnianą “pinezkę”. Dowiemy się, czy jest on wyposażony np. w rampę dla wózków, uchwyty do przewozu rowerów (w tym informacja, ile takich mocowań jest), poznamy numer taborowy danego tramwaju, czy autobusu (to udogodnienie dla fanów komunikacji)
- rozróżnienie (za pomocą ikonek) na przystanki tramwajowe i autobusowe na mapie oraz w przynależnej do niej wyszukiwarce przystanków.
- kliknięcie w wybrany przystanek skutkuje wyświetleniem wirtualnej tablicy z najbliższymi czasami odjazdów. Jeżeli w systemie nie ma jeszcze informacji o czasie rzeczywistym odjazdu, pasażer zobaczy godzinę odjazdu zgodną z rozkładem jazdy (np. "15:18") - dzieje się tak m.in. wtedy, gdy czas dotarcia tramwaju, czy autobusu do danego przystanku przekracza pół godziny.
- lokalizację biletomatów na przystankach sprawdzić można klikając w ikonkę biletomatu. Działające urządzenia mają kolor niebieski, chwilowo nieczynne - szary. Po zaznaczeniu konkretnego biletomatu użytkownik poznać może np. dostępne w nim metody płatności.
- dostęp do aktualnych komunikatów zaciąganych z zakładki na stronie internetowej ZTM "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna".
Świbno. Prom do Mikoszewa wrócił. Co pół godziny rejs
Nowe opcje w mapie Tram&Bus
- tworzenie listy ulubionych przystanków dzięki czemu można szybko przeglądać tablice wirtualne najczęściej użytkowanych przystanków.
- odświeżono ikonki przystanków różnicując kolory rodzajów przystanków: autobusowego (niebieski), tramwajowego (czerwony) i mieszanego (niebiesko - czerwony). Jeśli ulubiony przystanek ma szary kolor to znaczy, że w danym dniu nie jest obsługiwany. Wybranie takiego nieaktywnego przystanku powoduje przeniesienie do specjalnie stworzonej strona ZTM w Gdańsku, na której dostępny jest cały rozkład jazdy na dzień bieżący dla wybranego przystanku.
- zakładka rozkład jazdy. Tu również można znaleźć swoje ulubione przystanki. Wybór linii i przystanków w tej zakładce daje możliwość przejścia bezpośrednio do rozkładu jazdy wybranej linii lub przystanku.
- na mapie wyświetlane są wszystkie numery linii, jakie w danym dniu będą realizowane (wcześniej widniały tylko te aktualnie realizowane), przy czym szare ikony wskazują, że w danym momencie na mapie można sprawdzić jedynie przebieg trasy takiej linii i nie jest ona obsługiwana.
- przełącznik „Pojazd poza trasą”. Jeśli zostanie aktywowany, na mapie pokażą się pojazdy znajdujące się aktualnie poza zaplanowaną trasą - opcja pomocna w przypadku sytuacji nietypowych, takich jak awarie i tymczasowe objazdy. Uwaga! Funkcjonalność jest w fazie testowej, ale warto ją sprawdzić.
Szczegółowy opis nowych funkcjonalności znaleźć można w artykule na stronie ZTM.
Wiosenne sprzątanie ulic: co tydzień GZDiZ podaje listę miejsc, gdzie pojawią się zamiatarki
Tworząc mapę, pracownicy ZTM zaprosili do współpracy pasażerów - sugestie nowych rozwiązań, które pomogą w planowaniu podróży z mapą Tram&Bus Online są wciąż mile widziane. Można je słać na adres mailowy: ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl.