Gdzie jest teraz autobus i tramwaj, na który czekasz? SPRAWDŹ na mapie Tram&Bus Online

ZTM w Gdańsku nie tylko udostępnia swoje dane twórcom aplikacji komunikacyjnych, ale także sam oferuje narzędzie ułatwiające życie pasażerom - mapę Tram&Bus Online. Działającą od blisko dwóch lat interaktywną mapę, dostępną na stronie www i w formie aplikacji, wzbogacono ostatnio o szereg nowych funkcji, jak np. możliwość tworzenia listy ulubionych przystanków.
04.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk. Panorama miasta z okna w gmachu Prokuratury Okręgowej na ul. Wały Jagiellońskie. Nz. Dźwigi w Stoczni Gdańskiej.
Tramwaj sunie Błędnikiem
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Mapa Tram&Bus - jak to działa?

Na interaktywnej mapie Tram&Bus Online, dostępnej na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, sprawdzić można aktualne położenie wszystkich gdańskich tramwajów i autobusów kursujących w danym momencie po mieście oraz informacje o godzinach odjazdu ze wszystkich przystanków w formie wirtualnych tablic przystankowych. 

Aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie się w mieście, na mapie umieszczono przycisk lokalizatora urządzenia. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami. Co ważne - Mapa Tram&Bus funkcjonuje na interaktywnym podkładzie OpenStreetMap, pojazdy nie znikną więc użytkownikowi z pola widzenia, kiedy zmieni się ich położenie - mapa przesunie się wraz z nimi.

Mapę Tram&Bus można użytkować zarówno na stronie Zarządu, jak i w formie aplikacji mobilnej. Wystarczy zainstalować specjalną bezpłatną nakładkę na przeglądarkę, (instalacja zostanie zasugerowana przy wejściu ze smartfona na stronę internetową mapy).

wiata przystankowa obrośnięta bluszczem
"Urząd Miejski" - bluszczowy przystanek tramwajowy w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdzie jest teraz mój autobus? Odpowie interaktywna mapa połączeń od ZTM w Gdańsku

Szczegółowe funkcjonalności mapy Tram&Bus:

  • możliwość sprawdzenia kierunku jazdy pojazdu (kierunek obrazuje strzałka na “pinezce” z numerem autobusu (obwódka w kolorze niebieskim), czy tramwaju (w kolorze czerwonym). Informacja o kierunku jazdy szczególnie przyda się, jeśli korzystamy z linii często kursującej, w sytuacji gdy na przystanku mijają się pojazdy tej samej linii jadące w przeciwne strony.
  • możliwość poznania wyposażenia konkretnego pojazdu po kliknięciu we wspomnianą “pinezkę”. Dowiemy się, czy jest on wyposażony np. w rampę dla wózków, uchwyty do przewozu rowerów (w tym informacja, ile takich mocowań jest), poznamy numer taborowy danego tramwaju, czy autobusu (to udogodnienie dla fanów komunikacji) 
  • rozróżnienie (za pomocą ikonek) na przystanki tramwajowe i autobusowe na mapie oraz w przynależnej do niej wyszukiwarce przystanków.
  • kliknięcie w wybrany przystanek skutkuje wyświetleniem wirtualnej tablicy z najbliższymi czasami odjazdów. Jeżeli w systemie nie ma jeszcze informacji o czasie rzeczywistym odjazdu, pasażer zobaczy godzinę odjazdu zgodną z rozkładem jazdy (np. "15:18") - dzieje się tak m.in. wtedy, gdy czas dotarcia tramwaju, czy autobusu do danego przystanku przekracza pół godziny.
  • lokalizację biletomatów na przystankach sprawdzić można klikając w ikonkę biletomatu. Działające urządzenia mają kolor niebieski, chwilowo nieczynne - szary. Po zaznaczeniu konkretnego biletomatu użytkownik poznać może np. dostępne w nim metody płatności.
  • dostęp do aktualnych komunikatów zaciąganych z zakładki na stronie internetowej ZTM "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna". 

Świbno. Prom do Mikoszewa wrócił. Co pół godziny rejs

screen z interaktywnej mapy ukazujący opisaną funkcję
Ulubione przystanki - na interaktywnej mapie Tram&Bus utworzyć możesz listę najczęściej użytkowanych przystanków
https://mapa.ztm.gda.pl/

Nowe opcje w mapie Tram&Bus

  • tworzenie listy ulubionych przystanków dzięki czemu można szybko przeglądać tablice wirtualne najczęściej użytkowanych przystanków.
  • odświeżono ikonki przystanków różnicując kolory rodzajów przystanków: autobusowego (niebieski), tramwajowego (czerwony) i mieszanego (niebiesko - czerwony). Jeśli ulubiony przystanek ma szary kolor to znaczy, że w danym dniu nie jest obsługiwany. Wybranie takiego nieaktywnego przystanku powoduje przeniesienie do specjalnie stworzonej strona ZTM w Gdańsku, na której dostępny jest cały rozkład jazdy na dzień bieżący dla wybranego przystanku.
  • zakładka rozkład jazdy. Tu również można znaleźć swoje ulubione przystanki. Wybór linii i przystanków w tej zakładce daje możliwość przejścia bezpośrednio do rozkładu jazdy wybranej linii lub przystanku.
  • na mapie wyświetlane są wszystkie numery linii, jakie w danym dniu będą realizowane (wcześniej widniały tylko te aktualnie realizowane), przy czym szare ikony wskazują, że w danym momencie na mapie można sprawdzić jedynie przebieg trasy takiej linii i nie jest ona obsługiwana.
  • przełącznik „Pojazd poza trasą”. Jeśli zostanie aktywowany, na mapie pokażą się pojazdy znajdujące się aktualnie poza zaplanowaną trasą - opcja pomocna w przypadku sytuacji nietypowych, takich jak awarie i tymczasowe objazdy. Uwaga! Funkcjonalność jest w fazie testowej, ale warto ją sprawdzić.
screen z opisywanej mapy
Przystanki: autobusowe, tramwajowe i mieszane - każdy rodzaj ze swoją wyraźną ikonką na mapie Tram&Bus Online
https://mapa.ztm.gda.pl/

Szczegółowy opis nowych funkcjonalności znaleźć można w artykule na stronie ZTM.

Wiosenne sprzątanie ulic: co tydzień GZDiZ podaje listę miejsc, gdzie pojawią się zamiatarki

Tworząc mapę, pracownicy ZTM zaprosili do współpracy pasażerów - sugestie nowych rozwiązań, które pomogą w planowaniu podróży z mapą Tram&Bus Online są wciąż mile widziane. Można je słać na adres mailowy: ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask