• Start
  • Wiadomości
  • Solidarnie z Ukrainą w Gdańsku i Trójmieście - akcje wsparcia, demonstracje, wydarzenia. AKTUALIZACJA

Solidarnie z Ukrainą w Gdańsku i Trójmieście - akcje wsparcia, demonstracje, wydarzenia. AKTUALIZACJA

Demonstracje, gesty wsparcia w przestrzeni publicznej, koncerty i inne artystyczne wydarzenia z Ukrainą w tle - zobacz, co w najbliższym czasie możesz zrobić, by wyrazić sprzeciw wobec wojny i solidarność z naszym zaatakowanym przez Rosję sąsiadem i w jak zróżnicowany sposób ten sprzeciw i solidarność wyrażają ludzie i instytucje.
27.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia powstawanie wymownego muralu na jednym z filarów wiaduktu na Okopowej - praca w toku w słoneczną niedzielę, 27 lutego 2022
Zdjęcie przedstawia powstawanie wymownego muralu na jednym z filarów wiaduktu na Okopowej - praca w toku w słoneczną niedzielę, 27 lutego 2022
Fot. Tomasz Nabakowski/LinkedIn

Czytaj także: 

Gdańsk (i Trójmiasto) Pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc? AKTUALIZACJA

 

Gdańsk, Stocznia Cesarska. Praca streetartowieca Mariusza Warasa: Jak wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych
Gdańsk, Stocznia Cesarska. Praca streetartowieca Mariusza Warasa: "Jak wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych"
fot. Anna Rezulak/KFP

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, 28 LUTEGO, GODZ. 13.00

Nieopodal ECS, na jednym z postoczniowych budynków Mariusz Waras, ceniony na świecie artysta stretartowy, instruuje nas, w jaki sposób możemy wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych. „Dwukrotnie zweryfikuj źródło informacji, zanim przekażesz post dalej. Wysyłaj tylko ważne informacje. Postując, nie używaj oznaczeń lokalizacji. Pomagaj bezpośrednio” – zachęca trójmiejski muralista.

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 23.15

Streetartowiec uchwycony przy pracy - na jednym z filarów wiaduktu przy ul. Okopowej w Śródmieściu Gdańska powstaje mural w sposób jednoznaczny ukazujący emocje towarzyszące wojnie na Ukrainie. Szkoda trochę, że zniknął pod nim inny mural "Otwórz oczy" - nawołujący do nieosądzania człowieka na pierwszy rzut oka i ze względu na jego pochodzenie. Dzieło pod spodem namalowały gdańskie streetartyski spod znaku City Panters, kto tworzy nowe? Jeszcze nie ma tu podpisu autora.

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 16.20

Serwis Player bezpłatnie i bez logowania udostępnia największy ukraiński kanał informacyjny YKPAÏHA24

 
Fot. mat. pras.

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 11:

Ukraińska flaga powiewa nad wejściem do gmachu Opery Bałtyckiej. W sobotę obecna była także na operowej scenie. Symbolicznym ukłonem dla narodu ukraińskiego zakończył się wieczorny spektakl „Don Bucefalo”. „Wszyscy jesteśmy głęboko poruszeni i wstrząśnięci brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę. Na każdy ze sposobów chcemy okazać swoje wsparcie i solidarność z Ukraińcami” – napisali na swoim profilu facebookowym artyści i pracownicy Opery. (za KFP)

Symbolicznym ukłonem dla narodu ukraińskiego zakończył się wieczorny spektakl „Don Bucefalo” w Operze Bałtyckiej...
Symbolicznym ukłonem dla narodu ukraińskiego zakończył się wieczorny spektakl „Don Bucefalo” w Operze Bałtyckiej...
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dyrektorka gdańskiej szkoły napisała "Niezbędnik dla dyrektora szkoły na czas wojny"

Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, koordynatorka gdańskiego programu Kreatywna Pedagogika prowadząca bloga Szkoła Okiem Dyrektora, opublikowała wpis na temat działań, które może i powinna podjąć szkoła pod kierunkiem dyrektora w sytuacji gdy tak wielu uczniów wywodzi się z objętej wojną Ukrainy, ale także z Rosji, czy Białorusi. Poradnik dla dyrektorów - ale wart lektury także dla rodziców. TUTAJ przeczytasz publikację Agnieszki Tomasik.

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 9

Bezpłatny webinar „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?” w niedzielę wieczorem

"Rozmowa z dzieckiem na temat ostatnich wydarzeń może być trudna dla rodziców, dlatego przygotowaliśmy webinar na temat: „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?". Psycholog i psychoterapeuta Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska odpowie m.in. na takie pytania jak:

Czy poruszać temat wojny z dziećmi? Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Co należy mówić, czego lepiej unikać? Jak rodzic może pomóc swojemu dziecku w obliczu tej sytuacji? Jak poradzić sobie z lękiem? 

Rozmowa w języku polskim odbędzie się w niedzielę o godz. 20.30

By wziąć w niej udział, wystarczy wejść w link, podać imię i swój adres mailowy.

Na webinar (wcześniej odbyły się już dwa na ten sam temat) zaprasza Grupa Luxmed, jest to jedno z działań w ramach Pakietu POMOC dla Ukrainy. Luxmed zapowiada całą serię internetowych spotkań z psychologami i prawnikami. Informacji bieżących można szukać na Fb lub stronie internetowej firmy.

 

Uniwersytet Gdański wesprze naukowców, studentów i uchodźców z Ukrainy

Pomoc studentom z Ukrainy - doraźna i długofalowa, organizacja zatrudnienia i zakwaterowania dla naukowców, organizacja porad prawnych dla uchodźców, darmowe kursy języka polskiego, porady psychologiczne i wiele innych działań podejmuje Uniwersytet Gdański w celu pomocy studentom i pracownikom z Ukrainy, którzy są już w UG i tym, których uczelnia planuje przyjąć. Więcej informacji na temat konkretnych działań w komunikacie na stronie uczelni.

Ponadto w UG organizowane jest, startujące już w najbliższy poniedziałek (28 lutego) szkolenie dla studentów i doktorantów - wolontariuszy chcących pomóc uchodźcom w nauce języka polskiego. Intensywny kurs online obejmie podstawy nauczania języka polskiego jako obcego, przykłady podręczników i inne pomoce dydaktyczne. Więcej.

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, GODZ. 21.30

Na profilu Szkoły Podstawowej nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku opublikowano post zapewniający o wsparciu społeczności dla ukraińskich uczniów i rodzin:

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Rodziny! 

Z zaniepokojeniem i troską śledzimy sytuację na Ukrainie, z której pochodzi duża grupa naszych uczniów SP nr 50 w Gdańsku.

Jesteśmy solidarni z Wami.

Oferujemy Wam wsparcie psychologa, pedagoga i wszystkich nauczycieli.

Mamy nadzieję, że Wasza Ojczyzna pozostanie Wasza!

Cała społeczność SP nr 50 w Gdańsku

W poniedziałek, 28 lutego w szkolnej szatni rozpocznie się skierowana do społeczności szkoły zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy.

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, godz. 16.15

Każdej nocy aż do sobotniego poranka 5 marca, na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności powiewa olbrzymia ukraińska flaga, której towarzyszą napisy manifestujące naszą solidarność z narodem ukraińskim. Flaga będzie się wyświetlała na fasadzie budynku ECS przez cały tydzień od godz. 18 po południu do 6 rano w sobotę 5 marca.

Fot. Arkadiusz Bieliński/archiwum ECS

- Doskonale widoczna od strony placu Solidarności jest znakiem naszej jedności z Ukrainą i wszystkimi Europejczykami, dla których wolność i niepodległość Ukrainy jest najważniejszą wartością – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Wraz z łopoczącą na wietrze flagą wyświetlane będą napisy w języku polskim i ukraińskim:

SOLIDARNI Z UKRAINĄ!

Myślami i sercem jesteśmy z narodem ukraińskim.

Ukraina broni dziś naszych ideałów i wolności.

Niech żyje niepodległa Ukraina!

Niech żyje Europa wolnych obywateli i obywatelek!

Flaga Ukrainy na fasadzie ECS
Flaga Ukrainy na fasadzie ECS
Fot. Arkadiusz Bieliński/archiwum ECS

Więcej o wcześniejszych manifestacjach wsparcia w przestrzeni publicznej

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, godz. 15.20

Od godziny 10 dziś, do odwołania, wpisywać się można do księgi SOLIDARNI Z UKRAINĄ! Księga została wyłożona w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Wpisu można dokonać codziennie, w weekend w godz. 10-18 i od poniedziałku do piątku w godz. 10-17.

Okładka księgi, w której wpisywać można słowa wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców, wyłożona w Europejskim Centrum Solidarności
Okładka księgi, w której wpisywać można słowa wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców, wyłożona w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gdańskie Autobusy i Tramwaje wywiesiły ukraińskie i polskie flagi na pojazdach komunikacji miejskiej kursujących po Gdańsku 

Flaga ukraińska na przedzie jednego z gdańskich tramwajów
Flaga ukraińska na przedzie jednego z gdańskich tramwajów
Fot. GAiT
Gdańskie Autobusy i Tramwaje w geście solidarności z Ukrainą wywiesiły flagi Ukrainy i Polski na swoich pojazdach
Gdańskie Autobusy i Tramwaje w geście solidarności z Ukrainą wywiesiły flagi Ukrainy i Polski na swoich pojazdach
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

W sobotę, 26 lutego, o godzinie. 16:00 organizacje społeczne z Trójmiasta, wspólnie ze społecznością ukraińską zapraszają na kolejny wiec „Solidarnie z Ukrainą”. Tym razem odbędzie się on w Sopocie, na Placu Przyjaciół Sopotu.

Wiec otworzy Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz przedstawiciele i przedstawicielki społeczności ukraińskiej z inicjatywy: „Ukraińcy w Gdańsku”, Domiwka, Związku Ukraińców w Polsce / Oddział w Gdańsku, a także polskie organizatorki: Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej i Ewa Topór-Nawarecka z Komitetu Obrony Demokracji Pomorze. Obecna będzie też społeczność białoruska i oczywiście mieszkańcy i mieszkanki Trójmiasta, przeciwni zbrodniczemu reżimowi Putina i wojnie w Ukrainie.

W Sopocie dowiedzieć będzie można się także, jak konkretnie pomagać uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy, jak szukać / oferować mieszkania, transport na i z granicy itp.

W czwartek (23.02.2022) wydarzenie odbyło się na Placu Solidarności w Gdańsku, w sobotę (26.02) o godz. 16:00 zapraszają na Plac Przyjaciół Sopotu
mat. Stowarzyszenia TAK Trójmiejska Akcja Kobieca

W Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) w niedzielę, 27 lutego, zabrzmią ukraińskie pieśni w wykonaniu Słowiańskiej Duszy, jako wyraz solidarności z siostrami i braćmi z Ukrainy.

Słowiańska Dusza to zespół międzynarodowy, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi. Połączyła ich miłość do muzyki i chęć ocalenia bogactwa kulturowego narodów słowiańskich. Śpiewają piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych: polskich, ukraińskich, rosyjskich i białoruskich. W repertuarze mają także utwory autorskie oraz m.in. ballady bardów: Bułata Okudżawy i Władimira Wysockiego.

Słowiańska Dusza to zespół, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi
Słowiańska Dusza to zespół, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi
fot. Jonatan Jankowski

Zespół występuje w składzie: Krystyna Gedzik - wokal, fortepian, Ada Majdzińska - wokal, Basia Skarżyńska - wokal, Gala Audzeyenka - wokal, Mariana Myslitska - skrzypce, Adam Pachla - kontrabas, Leszek Muchowiecki - akordeon, i Łukasz Świerkosz - perkusja.

Początek o godzinie 18:00. Bilety: 45 zł.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór