• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja Oruni. Prace w dawnym ratuszu i pobliskim parku nabierają tempa

Rewitalizacja Oruni. Prace w dawnym ratuszu i pobliskim parku nabierają tempa

Z zabytkowego budynku ratusza przy ul. Gościnnej zniknął dotychczasowy dach. W jego miejsce położony zostanie nowy, nieprzeciekający. Intensywne prace prowadzone są też wewnątrz budynku. Ciężki sprzęt pracuje również po sąsiedzku, na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą skwerów, które staną się atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu.
16.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prace modernizacyjne w dawnym ratuszu oruńskim widać gołym okiem
Prace modernizacyjne w dawnym ratuszu oruńskim widać gołym okiem
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Co dzieje się w dawnym ratuszu?

- Rozebrano dach budynku, który zostanie wykonany na nowo. Poza tym przebudowane zostanie całe poddasze. Prace prowadzone są także wewnątrz obiektu, gdzie trwa demontaż starych instalacji - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W ostatnich tygodniach zerwano stare tynki i posadzki w pomieszczeniach, a także wyburzono niektóre ścianki działowe.

W zabytkowym gmachu działać będzie filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.

 

Orunia. Rewitalizacja budynku dawnego ratusza rozpoczęta. Był komisariat, będzie biblioteka

 

Wnętrze budynku zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainstalowana zostanie winda, która ułatwi poruszanie się po obiekcie. Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie atrakcyjnie zagospodarowany. Pojawią się ławki i stojaki na rowery. Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”.

 

W zabytkowym budynku przebudowane zostanie całe poddasze
W zabytkowym budynku przebudowane zostanie całe poddasze
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wykonawcą prac jest firma ECOZET Sp.z.o.o, która oszacowała prace na około 5,9 mln złotych. Inwestycja zakończy się za rok - we wrześniu 2021 r.

Dawny Ratusz przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią do dziś płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju.

 

   Chełm. Ruszyły pierwsze prace rewitalizacyjne w starszej części dzielnicy

 

Intensywnie na skwerach przy ul. Związkowej i Gościnnej

Na obu placach układane są obecnie płyty chodnikowe na zaplanowanych ścieżkach spacerowych. Wyrównywany jest też teren, na którym pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci. Oba skwery sąsiadują ze sobą. Rozdzielają je jedynie tory kolejowe biegnące przez dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce. 

 

Na skwerach przy ul. Związkowej i Gościnnej powstają właśnie nowe ścieżki spacerowe
Na skwerach przy ul. Związkowej i Gościnnej powstają właśnie nowe ścieżki spacerowe
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Dominującym elementem skweru przy ul. Związkowej będzie mini boisko do piłki nożnej oraz siłownia „pod chmurką”. Zaplanowano tu także montaż dwóch stołów do gier w szachy i chińczyka, a także ławek i stojaków rowerowych. Przebudowana zostanie nawierzchnia placu zabaw, pojawi się też nowa roślinność. Zamontowane zostanie oświetlenie oraz monitoring.

 

   Rewitalizacja Oruni. Dzielnicowe skwery przejdą metamorfozę

 

Na terenie skweru przy ul. Gościnnej wybudowany zostanie deptak, wzdłuż którego pojawi się oświetlenie. Zaplanowano tu także miejsce do grillowania z przenośnymi grillami. W jego sąsiedztwie zbudowany zostanie parking rowerowy wraz z ławkami. Na skwerze przewidziano również strefę do gier podwórkowych. Dzielnicową atrakcją będzie także, zaplanowana tutaj, mini górka saneczkowa.

Prace w obu lokalizacjach mają zakończyć się w grudniu 2020 r. Ich koszt wyniesie blisko 2,8 mln zł. Wykonawcą jest firma TRAKT Sp. z o. o.

 

Prace rewitalizacyjne na oruńskich skwerach zakończą się pod koniec bieżącego roku
Prace rewitalizacyjne na oruńskich skwerach zakończą się pod koniec bieżącego roku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Realizowane inwestycje są elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Zrewitalizowane zostaną w sumie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska