• Start
  • Wiadomości
  • Smartcity w praktyce. Sprawdź, gdzie teraz jest twój autobus lub tramwaj

Smartcity w praktyce. Sprawdź, gdzie teraz jest twój autobus lub tramwaj

Kiedy przyjedzie nasz autobus lub tramwaj? Żeby to sprawdzić nie potrzeba już papierowych rozkładów jazdy czy informacji na przystankowych tablicach świetlnych(choć one wciąż będą), nie jest też niezbędny tradycyjny komputer, na którym przeglądamy strony www. Udostępnienie przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) pozycji GPS w ramach Otwartych Danych sprawia, że wystarczy nam zwykły smartfon z zainstalowaną aplikacją.
09.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzięki udostępnieniu danych o pozycji GPS pojazdów komunikacji miejskiej, wiemy kiedy przyjedzie nasz autobus czy tramwaj
Dzięki udostępnieniu danych o pozycji GPS pojazdów komunikacji miejskiej, wiemy kiedy przyjedzie nasz autobus czy tramwaj
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Pozycja GPS pojazdów komunikacji miejskiej oraz rzeczywiste czasy ich przyjazdów na wszystkie przystanki to kolejne, po plikach GTFS udostępnione informacje. Gdańsk udostępnił właśnie Otwarte Dane zawierające pozycję GPS pojazdów komunikacji miejskiej wraz z opisem. Wystarczy, że pasażer ma przy sobie smartfon i może już śledzić trasę interesującego go tramwaju lub autobusu. Sprawdzić można czas przejazdu, a także trasę.

- Są to zbiory informacji o pozycjach GPS wszystkich pojazdów pracujących na liniach ZTM w Gdańsku – mówi Agnieszka Rzeźnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. - Źródłem danych jest TRISTAR. Są one odświeżane z częstotliwością co około 30 sekund.

- Komunikacja miejska to nie tylko papierowe rozkłady na przystankach i wiatach, pojazdy i kierujący nimi ludzie, ale i cały sztab specjalistów, stanowiących silne zaplecze informatyczne – mówi Sebastian Zomowski, p.o. Dyrektora ZTM w Gdańsku.

Twórcy aplikacji na smartfona, na podstawie udostępnionych tych danych, mogą określać położenie pojazdów z minimalną różnicą w stosunku do czasu rzeczywistego. Rozwiązanie to wpisuje się ideę smartcity, czyli inteligentnego miasta, wspierającego swoich mieszkańców poprzez otwarcie się na działalność twórców aplikacji internetowych. Pierwsze wykorzystanie naszych danych znalazło się już m.in. w aplikacji Cristalbus.pl, a niedawno pojawiło się też w Bus Live.

 

Tak wygląda mapka w aplikacji BusLive
Tak wygląda mapka w aplikacji BusLive


- Wszyscy otrzymujemy rozwiązania, ułatwiające poruszanie się po Gdańsku. Możliwość sprawdzenia na mapie rzeczywistej lokalizacji tramwaju czy autobusu to wspaniałe udogodnienie. Pozwala nie tylko na dokładne zaplanowanie podróży, ale umożliwia też stałą kontrolę pozycji interesującego nas środka lokomocji - podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Kolejną nowością od ZTM są estymowane czasy przyjazdów na wszystkie przystanki oraz ich opis w Otwartym Gdańsku. Estymowane – czyli rzeczywiste, a nie wg obowiązujących rozkładów jazdy. Wiadomo, że mnóstwo czynników wpływa na punktualność pojazdów. Są to m.in. kwestie techniczne, zatory drogowe, wypadki losowe czy zakup biletów u kierujących pojazdem. Udostępnione informacje dają możliwość rzeczywistego zorientowania się, kiedy oczekiwany pojazd dotrze na nasz przystanek. Zbiór zawiera dane dotyczące wszystkich przystanków dostępnych w ramach zasobu: „Estymowane czasy przyjazdów na przystanek”.

Według danych ZTM np. z 06.06.2019 pasażerowie zadali aż 740.000 zapytań o dane, z czego:

  • ponad 620.000 dot. zasobu „Estymacje przyjazdów na poszczególne przystanki”
  • prawie 45.000 „Rozkładów jazdy”
  • prawie 35.000 „Aktualnych komunikatów na tablicach przystankowych”
  • prawie 31.000 „Pozycji GPS wszystkich pojazdów”
  • prawie 1.500 dot. „Estymowanych czasy przyjazdów na wszystkie przystanki”.
     

 

TV

Światowa stolica bursztynu