• Start
  • Wiadomości
  • "Tablica tolerancji" odsłonięta we Wrocławiu w hołdzie dla Pawła Adamowicza

"Tablica tolerancji" odsłonięta we Wrocławiu w hołdzie dla Pawła Adamowicza

"Tablica tolerancji" zawiera treść Deklaracji Wrocławskiej z 2016, w uchwaleniu której uczestniczył Paweł Adamowicz. Teraz - 12 czerwca - w hołdzie zamordowanemu prezydentowi odsłonili ją we Wrocławiu polscy samorządowcy. Tablica tolerancji znajduje się na budynku BarBary, przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu.
12.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wroclawstoja
wroclawstoja
brak autora

 

 

Deklaracja Wrocławska powstała w styczniu 2016 roku jako sprzeciw wobec braku tolerancji i szacunku dla odmienności kultur i poglądów. Swoje podpisy złożyli pod nią: prezydenci Wrocławia, Gdańska, Poznania i wiceprezydent Krakowa.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Do podpisania Deklaracji Wrocławskiej doszło po debacie zorganizowanej przez wrocławski oddział "Gazety Wyborczej", kiedy przez dwie godziny w budynku BarBary dyskutowano o równości, multikulturowości, wzajemnym szacunku i dialogu. Podsumowaniem porozumienia stała się właśnie Deklaracja Wrocławska.

Dziś w środę, 12 czerwca 2019 r. prezydenci Gdańska i Wrocławia, w obecności innych polskich samorządowców, odsłonili tablicę z treścią tej deklaracji w hołdzie dla jednego z jej sygnatariuszy - prezydenta Pawła Adamowicza. We Wrocławiu odbywa się obecnie  Kongres Regionów.

 

wrocławdobry
wrocławdobry
brak autora

 

 

- Cieszę się, że jesteśmy razem z polskimi samorządowcami i mieszkańcami Wrocławia - powiedział prezydent Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia podczas uroczystości odsłonięcia tablicy. - Dziś rozmawiamy na obecnym Kongresie Regionów m.in. o tym, czym są miasta otwarte i jakie wyzwania przed nimi stoją. Paweł Adamowicz wiedział doskonale, czym takie miasto jest, on je budował na co dzień, budował Gdańsk tolerancyjny, solidarny i dla każdego, Gdańsk w którym wszyscy mają się czuć tak samo dobrze.

Prezydent Sutryk przypomniał także powód, dla którego przed trzema laty we Wrocławiu powstała Deklaracja Wrocławska - była to potrzeba budowania miast otwartych i tolerancyjnych. Podkreślił też, że tablica jest rodzajem testamentu, który stale i każdego dnia powinien być wypełniany.

 

wrocławdulkiewicz
wrocławdulkiewicz
brak autora

 

Głos zabrała także Aleksandra Dulkiewicz, która zastąpiła na stanowisku zmarłego  tragicznie Pawła Adamowicza:

- Dziś szalenie potrzebujemy we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Nowej Soli, Sosnowcu w Sopocie, w każdej naszej lokalnej społeczności, otwartości na drugiego - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Tak mówił mój szef, Paweł Adamowicz. I to wszystko dzisiaj, jutro, pojutrze musimy przekłuwać nie tylko w tablice, ale w nasze codzienne życie. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka, miejmy wyciągniętą rękę, uśmiech i zobaczycie, że Polska wtedy będzie lepszym krajem. Bo myślę, że o tym tak naprawdę wszyscy marzymy.

wrocławdulkiewicz
wrocławdulkiewicz
brak autora
wrocławdulkiewicz
wrocławdulkiewicz
brak autora
wrocławdulkiewicz
wrocławdulkiewicz
brak autora
wrocławdulkiewicz
wrocławdulkiewicz
brak autora
wrocławdulkiewicz
wrocławdulkiewicz
brak autora

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Gdańsk pamięta o żołnierzach AK