• Start
  • Wiadomości
  • Urna z prochami prezydenta Adamowicza spoczęła w niszy Bazyliki Mariackiej

Urna z prochami prezydenta Adamowicza spoczęła w niszy Bazyliki Mariackiej

Czarna urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza stoi w ściennej niszy w kaplicy św. Marcina Bazyliki Mariackiej. Według policji w uroczystości pogrzebowej w sobotę, 19 stycznia, uczestniczyło 45 tys. osób - w kościele i wokół niego. Gdańszczanki i gdańszczanie hołd zmarłemu składali także wieczorem.
19.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Adamowicz (1965-2019)
Paweł Adamowicz (1965-2019)
fot. Karol Stańczak


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 23.30

Fotografia, która dotarła do nas ze Lwowa, z jednego z lokali gastronomicznych. Autor zdjęcia poinformował nas, że gdańskie symbole można spotkać we Lwowie w wielu miejscach, jako wyraz solidarności po zabójstwie prezydenta Adamowicza.

Przypomnijmy, że wspaniały gest budujący porozumienie między Polakami a Ukraińcami wykonał mer Lwowa Andrij Sadowy - przyleciał do Gdańska w czwartek późnym południem, specjalnie po to, by choć na chwilę stanąć przy trumnie Pawła Adamowicza w ECS i złożyć wpis do księgi kondolencyjnej. W piątek o 6.00 rano odleciał do Lwowa.

- Wszystko to bez obecności prasy i sceny politycznej - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. - Posiedział godzinę razem z nami, żeby powspominać. Podkreślił jaką rolę miał Paweł Adamowicz w budowaniu relacji polsko-ukraińskich, tak kluczowych na całym kontynencie. Andrij Sadowy poszedł na kilka godzin do hotelu, o szóstej rano miał powrotny samolot.


Polska flaga z wpisanym herbem Gdańska - takie symbole można spotkać dzisiaj we Lwowie
Polska flaga z wpisanym herbem Gdańska - takie symbole można spotkać dzisiaj we Lwowie
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 20.50

Tak dziś wieczorem wygląda główne wejście do gmachu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przy ul. Nowe Ogrody:


Spojrzenie na wejście, od strony ul. 3 Maja
Spojrzenie na wejście, od strony ul. 3 Maja
www.gdansk.pl


Tak gdańszczanie wyrażają swoje uczucia po stracie prezydenta: wśród lampek, kwiatów i laurek - także szalik Lechii Gdańsk, której promotorem i gorącym kibicem był Paweł Adamowicz
Tak gdańszczanie wyrażają swoje uczucia po stracie prezydenta: wśród lampek, kwiatów i laurek - także szalik Lechii Gdańsk, której promotorem i gorącym kibicem był Paweł Adamowicz
www.gdansk.pl


Dowody wdzięczności i szacunku nie tylko z Gdańska
Dowody wdzięczności i szacunku nie tylko z Gdańska
www.gdansk.pl
Warto przystanąć i poczytać...
Warto przystanąć i poczytać...
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 19.00

Po wieczornej mszy świętej gdańszczanki i gdańszczanie podhodzili do kaplicy św. Marcina Bazyliki Mariackiej, w której złożona jest urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza, by złożyć zmarłemu hołd. 


Gdańszczanki i gdańszczanie składali zmarłemu prezydentowi hołd także w sobotę wieczorem
Gdańszczanki i gdańszczanie składali zmarłemu prezydentowi hołd także w sobotę wieczorem
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.p


Do kaplicy ustawiła się spora kolejka
Do kaplicy ustawiła się spora kolejka
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.p


Urna z prochami prezydenta stoi w niszy w kaplicy św. Marcina
Urna z prochami prezydenta stoi w niszy w kaplicy św. Marcina
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.p


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 18.00

Rozpoczyna się msza wieczorna w Bazylice Mariackiej. Świątynia kilka minut wcześniej została ponownie otwarta dla wiernych, mieszkańców i turystów. 


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 16.40

45 tysięcy osób - tyle, według policji, przyszło na pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza. 

Tylko 3500 osób miało miejsce w Bazylice Mariackiej, która ze względów bezpieczeństwa nie mogła pomieścić więcej.

Reszta przybyłych stała na dworze, mimo przejmującego chłodu i wiatru. Tłum w trakcie 3-godzinnych uroczystości pogrzebowych zaczął się rozchodzić, wiele osób szukało miejsce w okolicznych kawiarniach, by się ogrzać.

Blisko połowa stojących na dworze, mimo zimna, dotrwała do końca uroczystości, w najbliższej okolicy kościoła. Wiele osób oglądało relację telewizyjną za pośrednictwem ośmiu ulicznych telebimów, ustawionych na Głównym Mieście.



AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 15.45

Całe Pomorze Gdańskie opłakiwało prezydenta.

- Dziś wszyscy jesteśmy gdańszczanami - podkreśla pan Jan, który z całą rodziną przyjechał specjalnie z Pucka do Gdańska, na Długą, by tam uczestniczyć w tym ostatnim pożegnaniu. - Paweł Adamowicz był nietuzinkowym człowiekiem, wielkim patriotą, wielkim prezydentem i wielkim Polakiem. Przyszliśmy oddać mu hołd.

Dzień wcześniej, w nocy z czwartku na piątek, oddali cześć jego pamięci w Europejskim Centrum Solidarności.

- Weszliśmy o 1:20. Czekaliśmy w kolejce pięć godzin. Ale to nieważne, że była noc, nieważne, że było ciemno i zimno. Jesteśmy szczęśliwi, że w tak strasznej chwili byliśmy wszyscy razem. Tylko to się liczy: atmosfera wspólnotowości, wzajemna wsparcie. Chyba wszystkim nam jest choć trochę łatwiej, kiedy tak bratamy się i jednoczymy. To jest piękne, że każdy z nas potrafi docenić tego wyjątkowego człowieka, jego wielkość, mądrość i dobroć - dodaje Ewa, żona pana Jana. - Mam tę przyjemność, że mogłam przez 15 lat współpracować z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Był wspaniałym pracodawcą. Będzie nam go bardzo brakowało. Mamy nadzieję, że ta machina, którą on rozpędził, dalej będzie tak funkcjonowała. I że my - mieszkańcy Pomorza, Polacy - będziemy umieli to jego dzieło docenić.


Nz. Pan Jan z żoną Ewą i córką. Fot. Dominik
Pan Jan z żoną Ewą i córką
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 16.45


To informacja oficjalna, podana przez policję: w uroczystościach pogrzebowych śp. Pawła Adamowicza uczestniczyło ok. 45 tysięcy osób.

Z tej liczby tylko 3500 tys. osób mogło być w Bazylice Mariackiej. Pond 40 tysięcy stało na ulicach wokół świątyni, mimo przenikliwego zimna i wiatru. Blisko połowa z tej liczby wytrwała na dworze do końca uroczystości pogrzebowej, która trwała 3 godziny.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 15.30

Bazylika Mariacka opustoszała, świątynia została zamknięta - trwają prace służb porządkowych. Zostanie ponownie otwarta przed godz. 18.00, kiedy odbędzie się niedzielna msza święta. Wówczas będzie otwarty dostęp do urny prezydenta Adamowicza.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.57

Kamienna urna stoi w niszy, nad marmurową płytą z napisem "Paweł Adamowicz 1965-2019 / Prezydent Gdańska 1998-2019". W kościele milczenie. Orkiestra gra "Time to say good bye" Andrei Bocellego.
Do prezydenckiej urny ustawia się długa kolejka uczestników mszy św. żałobnej w Bazylice Mariackiej. Do środka chce wchodzić tłum osób, które cały czas czekały przed świątynią ze względu na brak miejsca.
Służby porządkowe zamknęły świątynię, by wykonać niezbędne prace. Bazylika Mariacka będzie ponownie otwarta o godz. 18.

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Adamowicza potrwa dziś, do godz. 19.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.55

Wdowa i córki prezydenta żagnają Go. Urna z prochami umieszczona zostanie zaraz w niszy, którą przygotowano w ścianie Bazyliki Mariackiej.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.46

Urna z prochami przydenta Adamowicza przeniesiona została w asyście honorowej żołnierzy Marynarki Wojennej RP i postawiona przed niszą w ścianie Bazyliki Mariackiej, w której zostanie zamurowana.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.39

Mówi Piotr Adamowicz, brat prezydenta.
"Paweł myślał do przodu, promował działalność obywatelską. Dziękuję za aktywność obywatelską w ostatnich dniach i proszę o dalszą aktywność obywatelską w tym roku, tak ważnym dla Polski".



AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.30

Przemawia Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, wieloletnia współpracowniczka prezydenta Pawła Adamowicza.
"Wierzę z całego serca, że nasz prezydent ciężarem swoich dobrych uczynków przeważył skalę dobra [...] Gdańska tożsamość stała się jego tożsamością. Gościnność to gdański przymiot. Szczęśliwie w życiu przytrafiła się Pawłowi solidarność. Z prawdziwą wdzięcznością mówił o wydarzeniach Grudnia, Solidarności. Wierzył w solidarność, a także w wolność i indywidualne wybory, które opowiadają się po stronie dobra. Pomagał prywatnie wielu osobom. Z jego głębokiej wiary wypływał szczery szacunek do drugiego człowieka. Był ciekawy ludzi, nikogo nie wykluczał. Otwartość to kolejna Gdańska cnota [...] Panie Prezydencie, kochany Szefie, musiałeś widzieć jak w obliczu Twojej śmierci, mieszkańcy w całej Polsce manifestowali sprzeciw wobec nienawiści i agresji. Jak ukoić żal po stracie? Pamięć. Pamiętajmy całe dobro, którego doświadczyliśmy od naszego Pana Prezydenta. Róbmy wszystko, aby być taką wspólnota, o jakiej marzył prezydent Paweł Adamowicz, szanujmy innych, przekonujmy się siłą argumentów, a nie argumentem siły. Obiecuję, wypełnimy Twój testament, bo Gdańsk to przecież najcudowniejsze miejsce na świecie".


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.26

W imieniu Związku Miast Polskich przemawia prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przyjaciel Pawła Adamowicza: - Najważniejsze co robiłeś, to fakt, że zbudowałeś gdańską wspólnotę Polaków i Europejczyków. Rozsławiłeś Gdańsk jako miasto wolności i solidarności. I takie miasto otwarte na potrzeby innych, pozbawione uprzedzeń i nienawiści. I taką demokratyczną Polskę my prezydenci miast chcemy budować, Polskę o jakiej marzyłeś.

AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.20

Przemawia o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, wychowawca całego pokolenia gdańskiej inteligencji w czasach PRL, moralny przewodnik, przyjaciel Pawła Adamowicza: "Dzisiaj przeżywamy tu w Gdańsku nowy dziejowy moment. Cała Polska czeka, może nie tylko Polska, że z Gdańska wyjdzie przesłanie i przywróci moralną równowagę w naszych sercach. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych (...) Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić publicznych funkcji w naszym kraju".
Po przemówieniu o. Wiśniewskiego po raz pierwszy w kościele rozległy się brawa, które trwały ok. 2 minut.

AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.16

Przemawia Aleksander Hall, wybitny działacz opozycji demokratycznej w PRL, przyjaciel Pawła Adamowicza: - Pawła zabiła nienawiść. Jestem pewny, że ta nienawiść nie zwycięży, zwycięży dobro, któremu służył Paweł.

Aleksander Hall złożył hołd rodzicom Pawła Adamowicza, którzy do Gdańska przyjechali po wojnie z Wilna. "Bo to z tego domu Paweł wyniósł wiedzę, wiarę i patriotyzm".

AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.14
Przemawia córka zamordowanego prezydenta, 16-letnia Antonina Adamowicz.
- Proszę opiekuj się nami i całym Gdańskiem, tam w niebie.

AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.08
Przemawia wdowa, Magdalena Adamowicz. Obok stoi córka, Antonina.
Wdowa zaczęła od podziękowań dla pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku i lekarzy, którzy walczyli o życie Pawła Adamowicza.
- Zostałyśmy same, ale to nie znaczy, że samotne, bo są z nami gdańszczanki i gdańszczanie, miliony Polaków, miliony ludzi za granicą.
Magdalena Adamowicz wyraziła nadzieję, że jej mąż zostanie oczyszczony z pomówień, że jego śmierć stanie się źródłem odnowienia moralnego społeczeństwa.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 14.04
Rytualne czynności przy urnie z prochami (kropienie wodą święconą, okadzanie).


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.52

W całym Śródmieściu spotkać można osoby, które przyjechały specjalnie na pogrzeb śp. Pawła Adamowicza - często spoza Gdańska, choć nie miały szans na bezpośrednie uczestnictwo, ze względu na brak miejsc w kościele.

W miejscach, gdzie stanęły telebimy z transmisją z uroczystości pogrzebowej, prezydenta żegnają mieszkańcy całego Trójmiasta, także "małego": Rumii, Redy i Wejherowa.

- Przyjechałem z Wejherowa - wcześniej mieszkałem w Gdyni, a pracuję w Gdańsku. Jestem tu, bo tak trzeba, bo warto być przyzwoitym. Zginęła wspaniała osoba, otwarta, która stworzyła otwarte, piękne miasto. Poczułem, że muszę tu być - mówi Tomasz.

W tłumie powiewają liczne flagi Gdyni, widać też podobizny Pawła Adamowicza i własnoręcznie wykonane plakaty z hasłem "Stop agresji".

- Miałem przyjemność współpracować z nim trochę. Dużo pisaliśmy do siebie. Dużo mi w życiu podpowiedział, wielokrotnie pomógł na mojej życiowej drodze - wspomina Ireneusz Janaszak, który przyszedł na Targ Węglowy pożegnać prezydenta. - Zapamiętam go jako bardzo życzliwego, ciepłego, uśmiechniętego człowieka, który zawsze znalazł czas dla każdego. Nawet jak był bardzo zajęty, pisał choć jedno zdanie, mówił, że odezwie się później. I odzywał się. Zawsze był dostępny dla zwykłego, szarego człowieka. W ostatnią niedzielę zrobiłem sobie z nim zdjęcie. Nie wiedziałem, że będzie naszym ostatnim.

Pan Ireneusz - STOP AGRESJI
Pan Ireneusz - STOP AGRESJI
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Pan Tomasz z flagą
Pan Tomasz z flagą
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.45

Uczestnicy w Bazylice Mariackiej przyjmują komunię świętą.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.42

Kilkaset osób ogląda uroczystości pogrzebowe w hali Ergo Arena, na pograniczu Gdańska i Sopotu. Przyjechali samochodami prywatnymi, a nawet autokarami.


Hala Ergo Areny w trakcie uroczystości pogrzebowych śp. prezydenta Pawła Adamowicza (widok od strony trybun)
Hala Ergo Areny w trakcie uroczystości pogrzebowych śp. prezydenta Pawła Adamowicza (widok od strony trybun)
Ergo Arena
Spotkanie w ergo Arenie ma stosowną oprawę
Spotkanie w Ergo Arenie ma stosowną oprawę
Ergo Arena
Samochody na parkingu Ergo Areny, w trakcie uroczystości pogrzebowych w Bazylice Mariackiej
Samochody na parkingu Ergo Areny, w trakcie uroczystości pogrzebowych w Bazylice Mariackiej
Ergo Arena



AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.26

W kościele trwa liturgia mszy św. pogrzebowej.

Wokół Bazyliki Mariackiej przez cały czas stoi wielotysięczny żałobny tłum gdańszczan i gości z całej Polski:


Najwięcej osób stoi na ul. Piwnej
Najwięcej osób stoi na ul. Piwnej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Także ul. Piwna
Także ul. Piwna
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl



AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.17

Trwa modlitwa międzywyznaniowa z udziałem kapłanów różnych wyznań i religii, którzy po kolei podchodzą do mikrofonu i modlą się w intencji śp. Pawła Adamowicza. Najliczniejsi są chrześcijanie, ale są też m.in. przedstawiciele wspólnoty żydowskiej i wspólnoty islamskiej.

Modlitwa międzywyznaniowa zakończyła się o godz. 13.23.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.15

Wśród uczestników mszy rozdano książeczkę liturgiczną "Pożegnanie śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza". W dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniu, oprócz szczegółowego opisu liturgii, zawarto w niej także życiorys zamordowanego Prezydenta Gdańska. Opracował ją zespół księży z ks. prał. Ireneuszem Bradtke, proboszczem Bazyliki Mariackiej na czele.

Książeczka rozdana uczestnikom mszy św. pogrzebowej
Książeczka rozdana uczestnikom mszy św. pogrzebowej
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 13.09

Koniec homilii.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.47

Abp Sławoj Leszek Głódź, więcej: "Pogrążona w smutku i żałobie rodzino: Pani Magdaleno, ukochane Córki, czcigodni Rodzice [...] Jesteśmy tu dziś w Bazylice Mariackiej, aby otoczyć modlitwą pożegnania naszego brata Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, oddać mu ostatnią posługę: braterstwa, szacunku i uznania, i wyrazić naszą solidarność z rodziną prezydenta. Aby nagle przerwane życie pana prezydenta włączyć w paschalne misterium śmierci Pana Jezusa. Śmierć nie oddziela nas nawzajem od siebie, pozostajemy nadal w łączności z tym, który odchodzi. On nas w tej drodze wyprzedził, nagle i niespodziewanie, ale kiedyś wszyscy będziemy w Chrystusie. My, w życiu i śmierci, należymy do Pana. [...] Niedawny zwycięzca w wyborach na fotel prezydenta Gdańska, wychylony ku przyszłości, ku planom i marzeniom, które były przed nim i z którymi miał się zmierzyć. 21 grudnia ułyszałem po raz ostatni jego mocny głos. Dzwonił z Los Angeles z życzeniami. Cieszył się m.in. ze słońca, którego tam nadmiar, a którego tutaj zabrakło. Prosiłem go wtedy, żeby przywiózł trochę tego słońca. A już 13 stycznia doszło do porażającej tragedii. Byłem tamtej nocy na Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Widziałem już nieprzytomnego pana prezydenta i walczących o jego życie lakrzy. Modliliśmy się o cud, wiedząc, jak ciężki jest stan. Ale przy prezydenckim łóżku stanął anioł śmierci". 


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.42

Abp Sławoj Leszek Głódź: "13 stycznia miała miejsce porażająca zbrodnia. Wstrząsnęła milionami serc".


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.35

Rozpoczęła się homilia abpa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.30

Czytanie Ewangelii św. Jana.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.27

Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian - czytał Piotr Grzelak, wieloletni współpracownik Pawła Adamowicza, do niedawna zastępca prezydenta Gdańska.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.25

Oprawę muzyczną mszy świętej pogrzebowej Prezydenta Pawła Adamowicza zapewnią Alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego, Chór Kameralny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Schola Cantorum Gedanensis, Capella Gedanensis, na organach gra prof. Bogusław Grabowski. Przy obrzędach pogrzebowych odegrane zostanie requiem żałobne "Matko Przenajświętsza" Mikołaja Góreckiego.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.19

Z uwagi na liczbę uczestników mszy, komunia święta będzie udzielana tylko we wnętrzu Bazyliki. Po eucharystii można będzie ją przyjąć w kościele św. Brygidy, Elżbiety, Józefa, Katarzyny, Bartłomieja i w Kaplicy Królewskiej.

Przy Bazylice Mariackiej stoi w milczeniu wielotysięczny tłum z flagami.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.10

Abp Sławoj Leszek Głódź przekazał kondolencje i różańce od papieża Franciszka. 

Abp Henryk Muszyński odczytuje list kondolencyjny od Prymasa Polski, Wojciecha Polaka.


Po komunii najblizsza rodzina i przedstawiciele episkopatu przejdą pod kaplicę św. Marcina, gdzie odprawione zostaną obrzędy ostatniego pożegnania i na zawsze spoczną prochy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.06

Początek liturgii.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.04

W kościele wykonywany jest hymn państwowy.

Po homilii metropolity gdańskiego Slawoja Leszka Głódzia, nastąpi modlitwa powszechna ekumeniczna, międzywyznaniowa.

Z uwagi na liczbę uczestników mszy, komunia święta będzie udzielana tylko we wnętrzu bazyliki. Po eucharystii można będzie ją przyjąć w kościele sw. Brygidy, Elzbiety, Jozefa, Katarzyny, Bartłomieja i w Kaplicy Królewskiej.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 12.00

Rozpoczyna się msza św. pogrzebowa. W całym Gdańsku wyją syreny.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.55

Miejsca w Bazylice zajmują najbliżsi zamordowanego prezydenta Gdańska: wdowa Magdalena Adamowicz, córki Antonina i Teresa, rodzice Teresa i Ryszard, brat ś.p. prezydenta Piotr z żoną i dziećmi.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.51

Do świątyni wszedł przydent RP Andrzej Duda. Jest też m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Mszy przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Homilię wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Msza św. będzie miała charakter ekumeniczny, międzywyznaniowy i międzyreligijny - z udziałem kapłanów nie tylko katolickich.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.45

Do Bazyliki Mariackiej przybyli już m.in. Lech Wałęsa z żoną, Donald Tusk, Bogdan Borusewicz, Jacek Karnowski, Wojciech Szczurek, Ewa Kopacz, Małgorzata Rybicka, Basil Kerski, Agnieszka Pomaska, Grzegorz Schetyna, Sławomir Neuman, Adam Michnik. Jest ponad stu burmistrzów i prezydentów największych polskich miast.

Przybył premier Mateusz Morawiecki. 

Są przedstawiciele dyplomatyczni wielu państw, prezydencji miast partnerskich Gdańska za granicą.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.28

Przez chwilę odbywała się próba muzyczna hymnu państwowego z udziałem chóru. Wszystie osoby oczekujące w Bazylice na rozpoczęcie mszy św. stanęły na baczność, wiele z nich śpiewało.

Zapełnia się ul. Piwna, przy której znajduje się Bazylika Mariacka. Na uroczystości pogrzebowe oczekuje tu już kilka tysięcy osób. Wciąż przychodzą kolejne. W kościelnych ławach zasiadła już większość oficjalnych gości, w tym były prezydent Niemiec Joachim Gauck i byli premierzy Polski. Większość z nich, w tym niemiecki polityk, mają przyklejone do swoich płaszczy charakterystyczne czerwone serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W Bazylice biją już dzwony.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.20 

W sali im. Lecha Bądkowskiego odbyła się dziś Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Jedynym punktem porządku obrad było przyjęcie przez radnych deklaracji na pożegnanie Pawła Adamowicza – Prezydenta Miasta Gdańska.

Jerzy Barzowski, szef klubu PiS zastrzegł, że przedstawiciele tej partii nie zgadzają się z czterema słowami zawartymi w deklaracji. Mimo to uchwała została przyjęta przez aklamację.

W sesji wzięli udział radni tej, oraz poprzednich kadencji pomorskiego sejmiku. Po zakończeniu sesji Zarząd Województwa Pomorskiego oraz radni Sejmiku wspólnie przeszli do Bazyliki Mariackiej, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza.

DEKLARACJA NA POŻEGNANIE PAWŁA ADAMOWICZA – PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA

My, Sejmik Województwa Pomorskiego - wszyscy radni województwa pomorskiego, zebrani w Sali im. Lecha Bądkowskiego, żegnamy dzisiaj Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żegnamy z bólem i smutkiem wybitnego pomorskiego samorządowca, autentycznego lidera gdańskiej wspólnoty. Człowieka, który całe swoje życie, od wczesnej młodości, poświęcił służbie publicznej. To za sprawą głównie Jego wizji, usilnej pracy oraz zdolności przywódczych, Gdańsk – stolica Pomorza – stał się w ciągu ostatnich dwudziestu lat prawdziwie europejską metropolią z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem Wolności i Solidarności, jak często powtarzał Paweł Adamowicz, całym swym niestrudzonym działaniem wcielając te wartości w życie.

Jego dzieło – niedokończone przecież – zostało tragicznie przerwane przez zbrodniczy akt. Mowa nienawiści, jakże często wymierzona również w Jego osobę, budziła nasz sprzeciw. Niech ta tragedia stanie się dla nas wszystkich przestrogą i momentem opamiętania. Apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego – polityków, mediów czy też osób zabierających głos w mediach społecznościowych: pamiętajmy, to co mówimy, to, jakie emocje i jakim językiem wyrażamy - może budować dobro, ale może też niestety, siać zło. Żadne różnice, również polityczne, żadne doraźne korzyści, nie są warte ceny ludzkiego życia. Zatrzymajmy tę zalewającą nas falę nienawiści.

Żegnamy – choć trudno uwierzyć w te słowa – dla jednych naszego przyjaciela, a dla drugich kolegę, Pawła Adamowicza, z głęboką wolą podjęcia jego politycznego testamentu i moralnego przesłania, jakie nam pozostawił. Będziemy działać na rzecz Gdańska i Pomorza jako wspólnoty ludzi wolnych i solidarnych, tolerancyjnych i otwartych nie tylko w deklaracjach, ale i w pracy oraz działaniu.

Niech słowa Wolność, Solidarność, Tolerancja znowu napełnią się treścią.

W ten sposób wypełnimy Twój testament, Pawle. Nec temere nec timide.

Żegnaj!


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.24

Powoli kończą się miejsca w kościele. Jak informuje służba kościelna, wczoraj tłum chętnych do pożegnania z Prezydentem Gdańska był gęsty do północy, wiele osób z żalem odeszło spod wejścia. Czekały całe rodziny, niepełnosprawni na wózkach, starsi ludzie.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.10 

Podczas uroczystości pogrzebowej przemawiać będą Magdalena i Antonina Adamowicz, o. Ludwik Wiśniewski, Jacek Karnowski, Aleksander Hall, Piotr Adamowicz.


Kamienna czarna urna z prochami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stoi na katafalku tuż przed ołtarzem
Kamienna czarna urna z prochami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stoi na katafalku tuż przed ołtarzem
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Czarna urna z prochami prezydenta Adamowicza
Czarna urna z prochami prezydenta Adamowicza
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 11.05

Kamienna czarna urna z prochami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stoi na katafalku tuż przed ołtarzem, w tym miejscu, w którym wczoraj wieczorem stała trumna. Straż honorową przy urnie pełnili przed chwilą harcerze, teraz przejęli ją żołnierze z kompanii. Kaplica św. Marcina w której na zawsze pozostaną prochy zamordowanego prezydenta Gdańska jest mocno oświetlona. Obok przykrytego ciemnozielonym suknem stolika, przygotowanego do ustawienia urny na czas obrzędu pogrzebowego, stoi naczynie z ziemią, obok przygotowano łopatkę.

Po pogrzebie Bazylika będzie normalnie otwarta.


W Bazylice Mariackiej zapełniają się kolejne ławki. W dzisiejszej uroczystości, poza mieszkańcami, weźmie udział kilkuset polityków.

Wśród gości pojawi się Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Swoją obecność potwierdziło też czworo polskich prezydentów: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda, a także dziewięciu polskich premierów: Hanna Suchocka, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka, Jan Bielecki, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Ewa Kopacz, Włodzimierz Cimoszewicz i Mateusz Morawiecki.

Będzie też były prezydent Niemiec Joachim Gauck, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, a także liczna delegacja reprezentantów sejmu i senatu RP.

We mszy pogrzebowej weźmie także udział kilkuset prezydentów, wójtów, starostów oraz przewodniczących rad polskich miast byłych i obecnych, kilkunastu marszałków województw, kilkunastu ambasadorów, m.in. Holandii, Francji, Danii, jak również kilkudziesięciu delegatów miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Gdańskiem, w tym Bremy, Hamburga, Lipska, Mariupola, Wilna, Rotterdamu i Nowopołocka.

W Bazylice Mariackiej przygotowano 3500 miejsc dla gości. 


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 10.50

Przyjeżdżają goście z całego kraju i gmin różnej wielkości. Do Gdańska na pogrzeb prezydenta dotarła m.in. czteroosobowa reprezentacja Rady Gminy Nieporętów k. Legionowa. - Niektórzy z nas są samorządowcami od 30 lat, ja od 16. Utożsamialiśmy się z Pawłem Adamowiczem i jego działalnością. Był prezydentem Gdańska przez ponad 20 lat. To mówi samo za siebie. Był z ludźmi i dla ludzi - mówi Bogusława Tomaszek (pierwsza z prawej), przewodnicząca rady gminy.


Goście
Przedstawiciele Rady Gminy Nieporętów k. Legionowa
Izabela Biała/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 10.40

Na ul. Piwnej rośnie kolejka osób, które chcą wejść na mszę św. pogrzebową do Bazyliki Mariackiej. Świątynia powoli zaczyna wypełniać się uczestnikami.


Piwna
Rosnąca kolejka na ul. Piwnej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Zrzut ekranu 2019-01-19 o 10.50.05(1)
Widok na wnętrze Bazyliki Mariackiej
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 10.30

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział m.in. Jerzy Owsiak, założyciel i "od zawsze" lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wczoraj wieczorem Owsiak był w Bazylice Mariackiej przy trumnie - by pożegnać Pawła Adamowicza. Na razie nie odpowiedział na apel wdowy, Magdaleny Adamowicz, by odwołał decyzję o rezygnacji z szefowania WOŚP.


5c426119518d6_p
Jerzy Owsiak po mszy św. żałobnej w Bazylice Mariackiej (piątek, 18 stycznia)
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 10.15

Przed Bazyliką Mariacką trwa kontrola Służby Ochrony Państwa przy wszystkich wejściach. Zaproszeni goście wchodzą od ul. Św. Ducha, mieszkańcy od ul. Piwnej. Wśród gości są m.in. Henryka Krzywonos i Monika Olejnik.  


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 10.00

Bazylika Mariacka została otwarta. 


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 9.55

Mieszkańcy wpisują się do księgi kondolencyjnej, zostawiają znicze, dzieci swoje rysunki. 


Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim
Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Portret prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w pokoju 107 gdańskiego magistratu, gdzie znajduje się księga kondolencyjna
Portret prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w pokoju 107 gdańskiego magistratu, gdzie znajduje się księga kondolencyjna


Znicze i rysunki dzieci przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody
Znicze i rysunki dzieci przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Zdjęcie zmarłego na budynku
Zdjęcie zmarłego Prezydenta na budynku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



UWAGA! BARDZO WAŻNE

Osoby, które otrzymały identyfikator umożliwiający wejście do Bazyliki Mariackiej na uroczystości pogrzebowe proszone są o zabranie ze sobą dowodu osobistego, bo tylko na tej podstawie - posiadania identyfikatora i dowodu osobistego - zostaną wpuszczone do świątyni. 


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 9.45

Gdańszczanie i gdańszczanki zbierają się przed Bazyliką Mariacką. O godz. 10.00 nastąpi otwarcie świątyni. 


Gdańszczanie i gdańszczanki
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Przed Bazyliką Mariacką
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl



AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 9.35

Uroczystości pogrzebowe w kościele relacjonować będzie około 200 dziennikarzy z Polski i 50 z zagranicy. Do Aleksandry Dulkiewicz, która pełni opobwiązki prezydenta Gdańska, przychodzą niezliczone prośby z całego świata o udzielenie wywiadu - od USA po Japonię. 

Już po godz. 8 przed Bazyliką Mariacką pojawiły się pierwsze osoby, które planują wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Około godz. 9 przy świątyni stała już grupka ponad 50 osób. Na Głównym Mieście widać coraz więcej osób z flagami, głównie Gdańska, przepasanych kirem.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 9.30

Wolontariusze WOŚP Adam i Grzegorz, którzy kwestowali także podczas 27. finału mówią, że póki co jest spokojnie. Kilkanaście osób wrzuciło datki do puszek. W trakcie naszej rozmowy kolejne osoby wrzucają datki do puszek. 


Wolontariusze na ulicach Gdańska są od samego rana
Wolontariusze na ulicach Gdańska są od samego rana
fot. www.gdansk.pl



UWAGA! BARDZO WAŻNE

Osoby, które otrzymały identyfikator umożliwiający wejście do Bazyliki Mariackiej na uroczystości pogrzebowe proszone są o zabranie ze sobą dowodu osobistego, bo tylko na tej podstawie - posiadania identyfikatora i dowodu osobistego - zostaną wpuszczone do świątyni. 


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 9.00

Posłuchaj dzwonów kościoła św. Katarzyny, które w piątek, 18 stycznia, żegnały prezydenta Pawła Adamowicza.



AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 7.50

Wspaniały gest budujący porozumienie między Polakami a Ukraińcami. Mer Lwowa Andrij Sadowy przylecial w piątek po południu, specjalnie po to, by choć na chwilę stanąć przy trumnie Pawła Adamowicza w ECS i złożyć wpis do księgi kondolencyjnej. W sobotę o 6.00 rano odleciał do Lwowa.


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 6.40

Bazylika Mariacka ponownie zostanie otwarta dziś o godz. 10.00. Msza pogrzebowa rozpocznie się w samo południe. Nabożeństwo będzie transmitowane na portalu wwww.gdansk.pl oraz na specjalnych ekranach ustawianych w kilku miejscach na terenie Głównego Miasta. 

Uroczystości będą tłumaczone na język migowy.  

CZYTAJ: Pogrzeb Pawła Adamowicza będzie transmitowany na telebimach. Zobacz, gdzie MAPKA


AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 00.05

Bazylika Mariacka została zamknięta. Gdańszczanie i gdańszczanki pożegnali się ze swoim Prezydentem.

Od godziny 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia, czyli głowną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.

Bazylika Mariacka zostanie otwarta o godz. 10.00

Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00.

Od godz. 12.00 przez około minutę włączone będą syreny alarmowe.

Informujemy, że w sobotę na terenie Głównego Miasta obowiązuje całkowity zakaz używania dronów. Agencja Żeglugi zamknęła przestrzeń powietrzą nad Głównym Miastem do wysokości 550 m.


W tym miejscu zostaną złożone prochy prezydenta Adamowicza
W tym miejscu zostaną złożone prochy prezydenta Adamowicza
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Osiem telebimów plus ERGO ARENA

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do kościoła, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości. Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane na specjalnych ekranach ustawianych w kilku miejscach na terenie Głównego Miasta.

  • Ekrany zainstalowane będą na:
  • Długiej i Długim Targu (łącznie 5 ekranów)
  • Targu Węglowym
  • Placu Świętopełka
  • Wyspie Ołowianka

Dodatkowo będzie możliwość uczestniczenia w ceremonii za pośrednictwem transmisji wyświetlanej na ekranach zainstalowanych w ERGO ARENIE. Hala zostanie otwarta o godz. 10.00, wejście przez bramę A1.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 23.50

Jeszcze tylko dziesięć minut na Pożegnanie z prezydentem.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 23.35

Ostatnie 25 minut, by pożegnać się z Prezydentem. O północy Bazylika Mariacka zostanie zamknięta.


pozegnanie 2
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 23.20

Ulice Gdańska powoli pustoszeją, choć w wielu miejscach wciąż płoną znicze. Równocześnie trwają przygotowania do sobotniej mszy pogrzebowej. Rozstawiane są konstrukcje pod telebimy i wygrodzenia ulic.


Trwają przygotowania do sobotnich uroczystości związanych z pogrzebem - wygradzane są ulice i stawiane rusztowania pod telebimy
Trwają przygotowania do sobotnich uroczystości związanych z pogrzebem - wygradzane są ulice i stawiane rusztowania pod telebimy
fot. www.gdansk.pl


Znicze przed Dworem Artusa
Znicze przed Dworem Artusa
fot. www.gdansk.pl


Znicze wokół Fontanny Neptuna
Znicze wokół Fontanny Neptuna
fot. www.gdansk.pl



ZOBACZCIE zdjęcia z mszy świętej w Bazylice Mariackiej

ZOBACZCIE zdjęcia z konduktu pogrzebowego Prezydenta Gdańska


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 22.50

Zakończyła się Pusta Noc w kościele św. Jana.

- Dziękuję wszystkim, którzy pozwolili nam przeżyć ten wieczór właśnie w taki sposób - mówił prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Było to możliwe przede wszystkim dziękim chórom, które dzisiaj wystąpiły. Chciałbym, aby dziedzictwo zostawione przez Pawła Adamowicza,nie tylko pozostało w nas, ale abyśmy umieli je mnożyć. Żeby ta tragiczna śmierć nie poszła na marne.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 22.35

Przed paroma laty Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie razem z prezydentem Adamowiczem doprowadziło do postawienia pomnika księcia Świętopełka II. Znajduje się on między kościolem św. Jana a kościolem św. Mikolaja. To wydarzenie zainspirowało Zbigniewa Jankowskiego do przeczytania fragmentu utworu Życie i przygody Remusa autorstwa Aleksandra Majkowskiego. Powieść ta jest uznawana za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej.



AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 22.30

Na ulicach Głównego Miasta jest wciaż dużo osób. Przed wejściem do Bazyliki Mariackiej wielu mieszkańców nadal oczekuje na możliwość pożegnania z Prezydentem. Służby porządkowe stopniowo wpuszczają kolejne osoby do wnętrza. Bazylika będzie otwarta jeszcze tylko do północy. Potem ciało prezydenta zostanie przewiezione do kremacji.


Tłum ludzi przed Bazyliką Mariacką
Tłum ludzi przed Bazyliką Mariacką
fot. www.gdansk.pl


W tym miejscu zostaną złożone prochy prezydenta Adamowicza
W tym miejscu zostaną złożone prochy prezydenta Adamowicza
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 22.25

- Jako wychowanek Żeromskiego wierzę, że jednostka może naprawiać świat, co sam na sobie ćwiczę. Jestem pewny, że każdy z nas może uczynić wiele dobra. O to przecież w życiu idzie, prawda? - mówił Zbigniew Jankowski.

 

AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 22.15

W kościele św. Jana pojawia się coraz więcej wolnych miejsc, ale gdańszczanie nadal licznie uczestniczą w Pustej Nocy.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 20.46

Ludzie przechodzą do przodu, by podejść do trumny i się pożegnać.Tak będzie do północy.

pozegnanie


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 20.00

Z kolei w kościele św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku rozpoczął się obrzęd Pustej Nocy za duszę śp. Pawła Adamowicza.

Pusta Noc ma przede wszystkim na celu godne pożegnanie zmarłego. Gdańszczanie bardzo licznie przybyli do kościoła, by w ostatni wieczór poprzedzający pogrzeb prezydenta Gdańska, jeszcze raz móc być przy swoim ukochanym włodarzu. Przede wszystkim modlitwą, ale też myślą i wspomnieniem.

W przeszłości Puste Noce odbywały się nad trumną zmarłego, przechowywaną w domu. Obecnie Puste Noce coraz częściej odbywają się w kaplicach czy kościołach.

- Dziś wypełniamy swój obowiązek pożegnania się z Pawłem Adamowiczem - mówił Cezary Obracht-Prondzyński, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. - My Kaszubi żegnamy Cię Pawle, ale zachowujemy nadzieję, że nasze podziękowania za to, jaki byłeś, dotrą do Ciebie, dotrą do tego lepszego świata. Dziękujemy m.in. za to, że byłeś najbardziej kaszubskim prezydentem Gdańska. Miasto tonie w blasku świec. Rozpacz przeminie, ale pamięć o Tobie pozostanie.

Każdy, kto chciałby dołączyć do uczestników Pustej Nocy w Centrum św. Jana ma taką możliwość. Czuwanie potrwa kilka godzin.

Między wspomnieniami o prezydencie Gdańska wykonywane są pieśni pustonocne. Za ich wykonanie odpowiadają: Chór Pięciolinia z Lini, Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Chór Kameralny Discantus z Gowidlina.

Rolę narratora podczas Pustej Nocy objął aktor Zbigniew Jankowski. 
 
sw jan


sw jan dwa



AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 20.45

Jaka pogoda w sobotę, w dniu pogrzebu?

Według prognoz serwisu windy.com, niewielkie opady deszczu ze śniegiem spodziewane są w godzinach porannych, około godz. 9. W południe wystąpi zachmurzenie umiarkowane, już bez opadów i taki stan powinien utrzymać się do późnych godzin popołudniowych. Możliwe przejaśnienia.

Nie będzie mrozu - temperatura powietrza będzie wahać się pomiędzy 1 a 2 stopnie Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, 15-18 km/h, w porywach od 29 do 32 km/h.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 20.35

Tłum stojący przed głównym wejściem do Bazyliki nie maleje - mimo przejmująego chłodu. Przychodzą coraz to nowe grupy osób, liczących na to że wkrótce wejdą do świątyni, by pożegnać prezydenta Adamowicza.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 20.14

Ludzie przechodzą do przodu, by podejść do trumny i się pożegnać. Służba kościelna kieruje ich do wyjść. dojście do trumny z ciałem zamordowanego prezydenta Gdanska prowadzi tyko przez nawę główną, trzeba więc najpierw z bocznych sektorów wyjść na ulicę. Gdy wierni wyjdą z Bazyliki z pewnością ustawi się gigantyczna kolejka do pożegnania z Prezydentem.


Gdańszczanki i gdańszczanie podchodzą do trumny pożegnać się z prezydentem Adamowiczem
Gdańszczanki i gdańszczanie podchodzą do trumny pożegnać się z prezydentem Adamowiczem
www.gdansk.pl


Oczekujący na wejście przed Bazyliką Mariacką
Oczekujący na wejście przed Bazyliką Mariacką
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 20.10

Kilkaset osób stoi przed wejściem głównym Bazyliki, by wejść do środkai pożegnać prezydenta Adamowicza.

W nocy ciało prezydenta zostanie skremowane.

Jutro Bazylika Mariacka będzie otwarta od godz. 10. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w południe.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 19.54

Zakończyła się msza żałobna. Jej uczestnicy, przed wyjściem ze świątyni, podchodzą do trumny, by pożegnać prezydenta Pawła Adamowicza.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.56

Przemawia bp. Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.  Powiedział m.in., że kwintesencją życia Pawła Adamowicza są ostatnie słowa, jakie wypowiedział: - Gdańsk jest szczodry, jest miastem solidarności.

Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, Zbigniew Zieliński powiedział: Zmarły prezydent wypełnił przestrzeń miasta swoją nieprzeciętną aktywnością. Jak wielu gdańszczan kochał tę bazylikę, w której spocznie. Niejednokrotnie zbiegały się nasze drogi, gdy działy się wydarzenia radosne i smutne [...] Kwintesencją jego życia są jego ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią: Gdańsk, jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem [...] Kwintesencją jego życia stają się tłumy gdańszczan przybywające na jego pożegnanie.

Biskup Zieliński mówi: Przyszliśmy tu na modlitwę, bo tu jest nadzieja, nadzieja na przezwyciężenie zła [...] Zło ma zawsze czyjąś twarz i czyjeś imię. Zło jest tragicznym uchybieniem wobec miłości.


msza


screen9




AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.45

Trwa msza św. w Bazylice Mariackiej.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.40


Karawan z trumną otoczony tłumem ludzi
Karawan z trumną otoczony tłumem ludzi
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Kondukt żałobny w drodze
Kondukt żałobny w drodze
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Najbliższa rodzina idzie tuż za karawanem
Najbliższa rodzina idzie tuż za karawanem
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Trumna z ciałem śp. Pawła Adamowicza w karawanie
Trumna z ciałem śp. Pawła Adamowicza w karawanie
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


KONDUKT POGRZEBOWY - ZOBACZ ZDJĘCIA


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.39

Zaczyna się liturgia. Abp Głódź zwraca się w pierwszej kolejności do bliskich prezydenta Adamowicza, by "Pan otarł im łzy"


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.34

Reqiuem W A Mozarta w wykonaniu choru kameralnego PFB pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego na początek liturgii. Kiedy bazylika się wypełni, zostanie zamknięta ze względów bezpieczeństwa.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.32

W ławkach siedzą już bliscy prezydenta Adamowicza - m.in. rodzice, żona, córki, bratz rodziną.

Mszy św. przewodniczyć będzie arcybiskup metropolita Gdański Leszek Sławoj Głódź. Zapowiedziano, że grane będzie Requiem Mozarta.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.28

Trumna prezydenta Adamowicza spoczęła na katafalku. Cały czas okrywa ją flaga Gdańska


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.26

W progu Bazyliki Mariackiej trumnę ze śp. Pawłem Adamowiczem przejęli prezydenci:

  • prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
  • były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
  • prezydent Sopotu Jacek Karnowski
  • prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezes zarządu Związku Miast Polskich
  • prezydent Lublina Krzysztof Żuk
  • prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.21

Orkiestrę żałobną z ulicy słychać w środku bazyliki. Wrażenie jest przejmujące...


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.15

Za kwadrans rozpocznie się msza św. żałobna za Pawła Adamowicza.

Służba kościelna poinformowała, że Bazylika wypełniana będzie sektorami. Gdy wypelni się ten przy wejściu od Piwnej, otwarte zostanie wejście główne.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.12

Karawan wjechał w ul. Piwną - niecałe 200 m do głównego wejścia Bazyliki. Powoli milkną kościelne dzwony.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 18.06

W Bazylice harcerze kierują ludzi po kolei na miejsca siedzące. Wejście możliwe tylko bocznymi drzwiami od Piwnej. Wchodzą prezydenci miast. Jest Rafał Trzaskowski i Jacek Karnowski. Na ulicznym telebimie widać obraz konduktu zbliżającego się od ul. Piwnej - od której jest główne wejście do Bazyliki Mariackiej.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.59

Karawan zaraz minie główne wejście do Hali Targowej, od strony ul. Pańskiej. Do Bazyliki Mariackiej zostało ok. 700 m. Wokół świątyni zgromadziły się tłumy. W samej Bazylice jest jednak jeszcze pusto. Trwa odmawiany codziennie od poniedziałku różaniec. W bocznych nawach umieszczono telebimy skierowane na ołtarz. Katafalk jest przystrojony kwiatami ustawiony w środkowej części ołtarza głównego.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.55

Karawan z trumną prezydenta Adamowicza cały czas jadąc bardzo wolno ul. Podwale Staromiejskie, mija Halę Targową i skręca przy Baszcie Jacek, w ul. Pańską.  


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.45

Kondukt żałobny skręca z ul. Stolarskiej w ul. Podwale Staromiejskie. Cały czas biją kościelne dzwony.

O godz. 18 w całym mieście zawyją syreny. O godz. 18.30 rozpocznie się msza żałobna w Bazylice Mariackiej.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.35

Wielotysięczne tłumy zebrały się nie tylko wzdłuż trasy konduktu, ale i w pobliskich uicach - m.in. ul. Rajskiej, która biegnie w sporym oddaleniu, równolegle do trasy konduktu.


Limuzyna z trumną prezydenta Pawła Adamowicza przejeżdża ul. Stolarską
Limuzyna z trumną prezydenta Pawła Adamowicza przejeżdża ul. Stolarską
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.29

Limuzyna z trumną prezydenta Adamowicza minęła skrzyżowanie z ul. Heweliusza. Jedzie dalej prosto, zaraz dotrze do ul. Stolarskiej, która jest przedłużeniem ul. Łagiewniki. Tuż przy ul. Stolarskiej (równolegle) jest ul. Mniszki, przy której stoi dom rodzinny Adamowiczów. Mieszkają tam nadal rodzice prezydenta i sąsiedzi pamiętający go z dzieciństwa. Limuzyna z trumną jest doskonale widoczna z domów przy ul. Mniszki.  


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.26

Czoło konduktu żałobnego doszedł już ul. Łagiewniki do skrzyżowania z ul. Heweliusza - koniec nie ruszył jeszcze z ul. Doki przy Stoczni Gdańskiej. Wielotysięczny tłum. Osoby stojące początkowo na chodnikach, dołączają do konduktu.  


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.18

Kondukt idzie spod gmachu ECS przez ul. Doki, skręca w lewo do ul. Łagiewniki, w kierunku Głównego Miasta. Wszędzie na chodnikach wielotysięczne tłumy. Cały czas biją kościelne dzwony.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 17.10

Wkrótce ruszy z ECS kondukt pogrzebowy prezydenta Pawła Adamowicza (godz. 17). Na chodnikach gęstnieją tłumy mieszkańców, chcących oddać ostatni hołd prezydentowi Gdańska. Wiele osób przyszło z elektronicznymi 'świeczkami". Przed ECS ustawiła się limuzyna pogrzebowa, w której umieszczono trumnę prezydenta Adamowicza, są liczne poczty sztandarowe, gdańscy radni, samorządowcy z całego kraju, delegacje organizacji społecznych, w tym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 16.25

Gdańszczanie żegnają i dziękują prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi

To zdjęcie wykonano przy jednym z budynków we Wrzeszczu:


Jeden z budynków we Wrzeszczu z banerem przedstawiającym prezydenta Adamowicza
Jeden z budynków we Wrzeszczu z banerem przedstawiającym prezydenta Adamowicza
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 16.00

Wejście do Europejskiego Centrum Solidarności zostało zamknięte. W historycznej sali BHP gdańskiej stoczni polscy samorządowcy składają hołd zmarłemu prezydentowi Gdańska. Wspominają jego dokonania. 

O godz. 17.00 spod ECS wyruszy kondukt żałobny.  

do Bazyliki Mariackiej ulicami Gdańska, gdzie będzie mijał miejsca związane z życiem i działalnością prezydenta Pawła Adamowicza. Trasa, która została nazwana trasą sentymentalną wiedzie ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarską, Podwale Staromiejskie, Pańską, Węglarską, Piwną.

- Kondukt żałobny minie I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał prezydent, przejdzie obok ul. Miniszki, na której znajduje się mieszkanie, gdzie się wychował - mówiła Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska - Przejdzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 50, do której również uczęszczał. Minie kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony oraz skręci przy Baszcie Jacek, w pobliżu placu z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski. Następnie ulicą Piwną podejdzie pod wejście główne Bazyliki.


Mapa przemarszu konduktu (kliknij w grafikę, aby powiększyć

MAPA-PRZEMARSZ mala


Wzdłuż trasy konduktu dla pieszych będą dostępne tylko chodniki, zaś jezdnią będzie poruszał się kondukt żałobny. Po wniesieniu trumny do bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza święta i trumna zostanie wystawiona do godziny 24.00


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 14.13

Dodatkowe miejsce transmisji z pogrzebu w sobotę w Ergo Arenie

Jak informuje, rzecznik Ergo Areny, transmisję z uroczystości pogrzebowej śp. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie można obejrzeć na ekranach wewnątrz hali Ergo Arena, na granicy Gdańska i Sopotu. Drzwi hali otwarte zostaną w sobotę o godz. 10.00 , wejście A-1. Wjazd na parking będzie bezpłatny, zaś w hali otwarta będzie restauracja. Gdańsko-sopocka hala otwarta będzie do czasu zakończenia transmisji. Co ważne, Organizator uroczystości pogrzebowych jak i Ergo Arena nie zapewniają transportu w rejon Głównego Miasta. Jest prośba o korzystanie z komunikacji publicznej, która w dniu 19 stycznia 2019 r. w obrębie  Gdańska i Sopotu jest bezpłatna.


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 13.15

Stawiane są barierki wzdłuż trasy, którą przejdzie dziś kondukt żałobny z trumną prezydenta Pawła Adamowicza
Trwają przygotowania do dzisiejszych oraz sobotnich uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Pierwsze barierki pojawiły się już wzdłuż ul. Piwnej, którą dziś po godz. 17 przejdzie żałobny kondukt. W nocy z piątku na sobotę ustawionych zostanie w sumie 300 płotków na ulicach Głównego Miasta, w sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej, m.in. na ul.Szerokiej, Grobli, św. Ducha i Lektykarskiej, co związane jest ze zmianami ruchu w trakcie uroczystości. 


Nagranie umieszczone na Facebooku przez gdańszczankę Ewę Kowalską:

 


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 12.20

Dźwięk syren upamiętni prezydenta Adamowicza

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich na prośbę pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz zgodził się na uruchomienie w sobotę, 19 stycznia o godz. 12.00 syren alarmowych na terenie miasta dla upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 9.30

W progu Bazyliki Mariackiej trumnę ze śp. Pawłem Adamowiczem przejmie sześciu prezydentów polskich miast:

  • prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
  • były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
  • prezydent Sopotu Jacek Karnowski
  • prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezes zarządu Związku Miast Polskich
  • prezydent Lublina Krzysztof Żuk
  • prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała zakaz lotów w rejonie uroczystości (dotyczący także dronów).


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 9.30

W ECS można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej (z wyłączeniem 19 stycznia, sobota) – od godz. 10.00 do 27 stycznia lub dłużej.

Do godz. 7.00 rano hołd prezydentowi Adamowiczowi w ECS złożyło  31. tys. 

CZYTAJ: Gdańszczanie żegnają swojego prezydenta w ECS


Dzisiejszej nocy grupa harcerek i harcerzy ZHR włożyła wiele serca i swoich emocji w przygotowanie flagi Gdańska, którą z dumą będą nieść i prezentować w trakcie uroczystości pogrzebowych Prezydenta Pawła Adamowicza w piątek i sobotę .

Dumni ze swojego Miasta, wdzięczni jego Prezydentowi.



AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 8.30

UWAGA! Dziś o godz. 16.00 drzwi do Europejskiego Centrum Solidarności zostaną zamknięte, aby można było przygotować kondukt, w którym trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza ruszy w stronę bazyliki Mariackiej. 

do godz. 16.00 - Pożegnanie w ECS gdańszczan z prezydentem Pawłem Adamowiczem.
godz. 17.00 - Kondukt żałobny wyruszy z ECS do bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie odbędzie się msza. Świątynia będzie otwarta do północy. Następnie ciało Pawła Adamowicza zostanie spopielone. 

▪ Ruch w ECS będzie jednokierunkowy. Wejście wiedzie od strony historycznej stoczniowej Bramy nr 2, wyjście od strony ul. Nowomiejskiej (tzw. pracownicze)
▪ Do ECS nie można wnosić zniczy
▪ Dla mediów przewidziano miejsce wyłącznie na antresoli na 1 piętrze


AKTUALIZACJA, 18 stycznia, godz. 6.30

Gdańszczanie stali w dwukilometrowej kolejce, by złożyć hołd Zmarłemu, kolejka nie zmniejszała się z upływem godzin. 

CZYTAJ: Gdańszczanie żegnają swojego prezydenta w ECS


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 23.00

Trasa konduktu żałobnego

W piątek o godz. 17.00 kondukt żałobny wyruszy z budynku ECS do Bazyliki Mariackiej ulicami Gdańska, gdzie będzie mijał miejsca związane z życiem i działalnością prezydenta Pawła Adamowicza. Została nazwana trasą sentymentalną. Widzie ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarską, Podwale Staromiejskie, Pańską, Węglarską, Piwną.


mapka

- Kondukt żałobny minie I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał prezydent, przejdzie obok ul. Miniszki, na której znajduje się mieszkanie, gdzie się wychował - mówiła Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska – Przejdzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 50, do której również uczęszczał. Minie kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony oraz skręci przy Baszcie Jacek, w pobliżu placu z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski. Następnie ulicą Piwną podjedzie pod wejście główne Bazyliki.


Wzdłuż trasy konduktu dla pieszych będą dostępne tylko chodniki, zaś jezdnią będzie poruszał się kondukt żałobny. Po wniesieniu trumny do bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza święta i trumna zostanie wystawiona do godziny 24.00



AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 18.40

Wilno solidaryzuje się z Gdańskiem

Wilno również solidaryzuje się z Gdańskiem. W piątek od godz. 17 do północy na fasadzie Ratusza będzie można zobaczyć wideoprojekcję poświęconą pamięci tragicznie zmarłego prezydenta. W piątek i sobotę wileński pomnik Trzech Krzyży (słynne dzieło Antoniego Wiwulskiego) zostanie oświetlony barwami Gdańska - kolorami czerwonym i żółtym.

W dniu pogrzebu miejskie flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. O godz. 16 na carillonie w kościele św. św. Filipa i Jakuba zostanie wykonane epitafium skomponowane w hołdzie dla Pawła Adamowicza przez Katarzynę Kwiecień-Długosz. Jego prawykonanie odbędzie się dzień wcześniej w Gdańsku, a następnie również w innych miastach Europy i Stanów Zjednoczonych. 

W 1998 roku Wilno i Gdańsk podpisały umowę o współpracy – jej najbardziej wyrazistym przejawem są coroczne festiwale „Wilno w Gdańsku” i „Gdańsk w Wilnie”.

W sobotę Mer miasta Remigijus Šimašius i radny Jarosław Kamiński wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku gdzie wyrażą swe wsparcie i jedność wilnian z wszystkimi, których dotknęła ta tragedia.


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 16.35

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże swoją część datków na rzecz Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku.

Chodzi o zbiórkę datków prowadzoną podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza. Zgodnie z życzeniem rodziny proszono o nieprzynoszenie kwiatów i zniczy zamiast tego apelowano o wsparcie zbiórek na rzecz  WOŚP oraz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zapowiedziała, że zebrane środki przeznaczy na zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza, placówki szczególnie bliskiej śp. Prezydentowi Gdańska.


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 14.15

Jak informuje Grzegorz Szychliński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, w piątek (18 stycznia), na trasie konduktu pożegnalnego ulicami miasta, gdy trumna z ciałem Pawła Adamowicza przeniesiona zostanie z ECS do Bazyliki Mariackiej, z wieży kościoła św. Katarzyny chóralnie zabrzmią dzwony.

- Pan Prezydent Adamowicz był wielkim orędownikiem i promotorem gdańskich carillonów przypomina Grzegorz Szychliński - Kiedy trzeba było dokończyć carillon św. Katarzyny, razem z bratem ufundował dzwon noszący imię Piotr i Paweł. Przewodniczył zespołowi odbudowy carillonu Ratusza Głównego Miasta i tu również ufundował dzwon: Kazimierz Jagiellończyk. Wreszcie przychylił się do pomysłu zainstalowania w Gdańsku dzwonu na specjalne, wyjątkowe okazje. I tak w wieży najstarszego kościoła św. Katarzyny pojawił się pięćdziesiąty dzwon, największy z całego carillonu, o imieniu KATARZYNA.

W piątek Katarzyna i pięć pozostałych dzwonów kołysanych towarzyszyć będzie zmarłemu prezydentowi w ostatniej drodze przez Gdańsk. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon „Pokój i Pojednanie”, jako (jak mówi Grzegorz Szychliński) “testament Prezydenta dla nas wszystkich, który był jego mottem przez całe jego życie”. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny.


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 12.30

W piątek, 18 stycznia o godz. 15.30 w Nowej Synagodze odbędzie się nabożeństwo żałobne za duszę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 10.50

Warszawa, stacja metro Świętokrzyska w czasie żałoby po śmierci prezydenta Gdańska wygląda tak:


Stacja metro Świętokrzyska w Warszawie, 16 stycznia 2019 r.
Stacja metro Świętokrzyska w Warszawie, 16 stycznia 2019 r.
Fb Wojciech Brodziński


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 8.30

Paweł Kowal opublikował w dzisiejszej “Rzeczpospolitej” komentarz, w którym daje wyraz przekonaniu, że zabójstwo prezydenta Adamowicza to mord polityczny. Udzielając dzisiaj rano wywiadu dla Radia TOK FM, Kowal nie krył zdziwienia, że politycy i zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości próbują stosować podwójne standardy: śmierć prezydenta Gdańska to dla nich skutek ataku osoby chorej psychicznie, podczas gdy inną tragedię - sprzed ponad ośmiu lat - jednoznacznie uznali za zbrodnię polityczną. Chodzi o atak z 19 października 2010 r. na biuro poselskie PiS w Łodzi - zastrzelony wówczas został Marek Rosiak, a inny pracownik biura odniósł ciężkie rany od noża. Sprawcą był 62-letni taksówkarz, jak się później okazało członek PO w latach 2004-2006, usunięty z partii za brak aktywności i niepłacenie składek.

- Dobrze pamiętam, jak ludzie Prawa i Sprawiedliwości komentowali tę sprawę - mówi Paweł Kowal.

Kowal to były były polityk PiS i ex-wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (lata 2006-2007), dziś jest wykładowcą akademickim, komentatorem życia politycznego. Poniżej zamieszczamy komentarz Pawła Kowala z dzisiejszej “Rzeczpospolitej”:

 

Paweł Kowal: Śmierć i polityka

Polityczne zabójstwa ranią wspólnotę narodową na lata także przez to, że pytanie: „Dlaczego?”, często nie znajduje pełnej odpowiedzi. Istotą morderstwa politycznego jest śmierć polityka na służbie i zabójstwo ze względu na to, że to był polityk.

Zabójca Martina Luthera Kinga James Ray zdołał uciec z dobrze strzeżonego więzienia. Lee Harvey Oswald, domniemany zabójca Kennedy’ego, zanim dokonał zamachu na prezydenta USA, był karany m.in. za użycie broni i wszczęcie bójki, a dodatkową kwestią był jeszcze sowiecki ślad w jego życiorysie. Mehmet Ali Agca, niedoszły zabójca Jana Pawła II, zanim podniósł rękę na biskupa Rzymu, był sądzony m.in. za przynależność do gangu oraz morderstwo.

Sprawcy zamachów politycznych nieraz wchodzili już wcześniej w konflikt z prawem i często były to przestępstwa niezwiązane z polityką, które skutkowały karą więzienia. Kontakt ze środowiskiem przestępczym pozwalał im przygotować się do skutecznego popełnienia kolejnej zbrodni. Czasami o sprawcach zamachów wiemy więcej, jak choćby o Ryszardzie Cybie – zabójcy Marka Rosiaka z łódzkiego biura poselskiego Prawa i Sprawiedliwości. Wielu z nich miało problemy psychiczne. Czasami informacje o zamachowcach, jak w 1986 r. w przypadku zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palmego, pozostają niewyjaśnioną tajemnicą. A jednak nie przyszło do głowy nikomu dowodzić, że te zbrodnie „nie były polityczne”. Bo przecież polityczność zamachu dotyczy po pierwsze tego, że ktoś ginie, ponieważ jest politykiem (a nie, że zabójca jest politykiem) i że w przekonaniu sprawcy ofiara jest członkiem znienawidzonej przez niego grupy czy partii albo wręcz że symbolizuje w oczach przestępcy coś więcej: społeczeństwo, republikę, porządek, z którymi zabójca chce się rozprawić. Tak właśnie mogło być w przypadku Pawła Adamowicza.

Może się zdarzyć tak, że część Polaków będzie czuła, iż postać kryminalisty, który na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z polityką, nie daje odpowiedzi na ważne pytania. W Gdańsku śledztwo dopiero ruszyło i wiele kwestii czeka na wyjaśnienie.

Polityczne zabójstwo nie zawsze jest do końca jasne, jeśli chodzi o inspiracje zabójcy, a nawet kwestię, czy zabójca działa pod czyimś wpływem. Także w kontekście wydarzeń z Gdańska być może nie dowiemy się wszystkiego. Pewne będzie tylko to, kto został zabity, natomiast tajemnicą pozostaną szczegóły dotyczące działania terrorysty, bo poza tym, co zamachowiec wykrzyczał na scenie, być może mało kwestii uda się zweryfikować. By zrozumieć sens politycznego mordu trzeba na moment zapomnieć o partyjnych plakietkach – własnej i oponentów – i skupić się na sensie śmierci ofiary. Nie jest kluczowy stan poczytalności terrorysty ani potencjalna choroba. Eligiusz Niewiadomski, zabójca prezydenta Narutowicza, tak jak sprawca z Gdańska, dał się zaaresztować, tak jakby był gotów na dalszy los. Według historyków był człowiekiem aspołecznym, rozchwianym, trudnym. Skojarzenia prowadziły w tym tygodniu warszawiaków ze zniczami na schody Zachęty, gdzie zginął Narutowicz.

Stańmy na gruncie tego, co wiemy niestety na pewno, popatrzmy na tego, który został ofiarą - na posterunku zginął ktoś, kim powodowała idea służby dla dobra wspólnego. Śmierć Pawła Adamowicza jest aż nadto wyraźnie związana z polityką jako służbą. Także dlatego, że sprawca, jeśli działał sam, zaplanował ją tak, by zobaczyli ją wszyscy Polacy i wielu ludzi na świecie. Powiedział, że chciał wziąć odwet za wcześniejszy wyrok wydany na niego w imieniu Rzeczypospolitej – ta kwestia nie budzi wątpliwości i nie ma sensu rozpatrywanie jej w partyjnym kontekście. Zrobił tak, jakby chciał, żeby skutkiem tego strasznego teatru śmierci były też strach i trauma nas wszystkich. Faktycznie, milionom Polaków ten moment pozostanie w głowach na długo. Zginął prezydent miasta na służbie, a to dowodzi Polityczności tej śmierci, pisanej przez wielkie P. Wierność wobec zmarłego, a także wobec Rzeczypospolitej każe o tym pamiętać.

 

AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 7.30

Na polskojęzycznej wersji portalu światowej organizacji obywatelskiej AVAAZ, która umożliwia m.in. podpisywanie petycji obywatelskich, podpisać można obecnie petycję STOP NIENAWIŚCI. "My, Polki i Polacy (...), stajemy przeciwko nienawiści, przemocy i dzieleniu naszego społeczeństwa.... Tak, jak Paweł Adamowicz, chcemy Polski otwartej, słuchającej i solidarnej". Pod petycją podpisało się już ponad 130 tys. osób, nie tylko z Polski i nie tylko Polaków.


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 7.16

Gabrielle Lesser, dziennikarka niemieckiego dziennika Tageszeitung (TAZ), korespondentka w Polsce we wczorajszym wydaniu gazety opublikowała sylwetkę Pawła Adamowicza pt. “Gdański patriota lokalny”.

“Wygląda na to, że dopiero teraz wielu Polaków zdaje sobie sprawę, kogo stracili: odważnego polityka, który jako jeden z bardzo niewielu ośmielił się poprowadzić marsz równości, który okazał solidarność z żydowską gminą w Gdańsku, kiedy została zaatakowana” - czytamy we fragmencie tekstu. Dziennikarka przypomina m.in., że gdański prezydent stworzył Radę Imigrantów, stanął po stronie uchodźców i bronił pierwotnej koncepcji Muzeum II Wojny Światowej.


AKTUALIZACJA, 17 stycznia, czwartek, godz. 6.40

Już ponad 4 tysiące osób - z kraju i z zagranicy - wpisało się do elektronicznej Księgi Kondolencyjnej, udostępnionej na naszym portalu od wtorku, 15 stycznia, wieczorem.

Wpisać można się TUTAJ


AKTUALIZACJA, 16 stycznia, środa, godz. 23.33

W czwartek, 17 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, radni obradować będą nad nadaniem Pawłowi Adamowiczowi pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Warszawy.


AKTUALIZACJA, 16 stycznia, środa, godz. 23.15

Pojawiły się dodatkowe informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Wyprowadzenie trumny z ECS do Bazyliki Mariackiej odbędzie się ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Staromiejska, Pańska, Węglarska, Piwna. Więcej


AKTUALIZACJA, 16 stycznia, środa, godz. 21.56

Podczas pożegnania Pawła Adamowicza na Placu Solidarności głos zabrały także Magdalena i Antonina Adamowicz - żona i starsza córka zamordowanego prezydenta Gdańska. Po raz pierwszy pokazały się publicznie po śmierci męża i ojca.

Magdalena Adamowicz: - Niewyobrażalne jest dla ludzi, że nienawiść może być tak wielka, ale Paweł zawsze był pozytywny. Pamiętacie go uśmiechniętego, pamiętacie go zagadującego ludzi na ulicy, on chciał żeby to miasto było otwarte dla wszystkich, nieważne było to w jakim mówi języku, w jakim mieszka domu, gdzie pracuje, jaki ma kolor skóry, ale także kogo kocha. Chciał żeby w Gdańsku każdy czuł się dobrze, czuł się jak w domu, proszę żeby taka atmosfera w Gdańsku była. Dzisiaj jesteśmy w żałobie, ta żałoba minie ale bądźmy dobrzy dla siebie, kochajmy się, mówił często Paweł, bądźmy uprzejmi, dbajmy o swoje miasto, wiem że Paweł jest tu z nami i że będzie dobrym opiekunem swego miasta. Jego śmierć nie pójdzie na marne, a wiem to dlatego że tutaj wszyscy państwo jesteście, że jest was tyle i starszych i młodych, i wierzących i niewierzących i nie tylko z Gdańska, ale też spoza Gdańska, z metropolii. To mi i mojej rodzinie dodaje sił.

Relacja wideo z całego wydarzenia

Antonina i Magdalena - córka i żona prezydenta Pawła Adamowicza na wiecu pod ECS
Antonina i Magdalena - córka i żona prezydenta Pawła Adamowicza na wiecu pod ECS
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Córka prezydenta Gdańska powiedziała:  - Dobry wieczór ja nazywam się Antonina Adamowicz, ja ciebie tatusiu kocham, bardzo mocno i na zawsze, ja też kocham to miasto tak jak on i cała nasza rodzina. Gdańsk był dla taty trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i druga miłością i ja wiem, że jeżeli to miasto będzie nadal otwarte, takie kochające jak jest teraz, to on będzie bardzo szczęśliwy i dziękuję Wam wszystkim za to wsparcie.

- Chcę podziękować organizatorom, pamiętajcie Paweł został zamordowany na “Światełku do nieba” i ja prosze żeby Jurek Owsiak kierował orkiestrą dalej, bo on obiecał że gra do końca świata i jeden dzień dłużej - dodała jeszcze Magdalena Adamowicz. - W niedzielę ten świat dla Pawła się skończył, zmienił się bardzo dla naszej rodziny, ale on się nie skończył, dlatego Jurku bardzo proszę zmień swoje zdanie i wróć do orkiestry. Zwyciężymy i siema.


AKTUALIZACJA, 16 stycznia, godz. 19.51

Uczestnicy pożegnania Pawła Adamowicza zaczęli zbierać się na Placu Solidarności na pół godziny przed godz. 20, kiedy wydarzenie miało się rozpocząć. Już widać tętniący światłem kształt serca ułożony ze zniczy. Teraz ludzie wypełniają środek tego serca. Tłum chętnych do ustawienia światełek jest ogromny. Ruchem kierują wolontariusze KOD i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Symboliczne, ogromne serce ma być nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta, ale także wyrazem szacunku dla idei WOŚP. Transmisję można śledzić na naszym portalu lub profilu gdansk.pl na Fb.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 19.28

Związek Harcerstwa Polskiego włącza się w uroczyści pogrzebowe Pawła Adamowicza. Harcerze uczestniczyć będą w kondukcie żałobnym, który przejdzie przez Gdańsk w piątek, pełnić będą służbę w trakcie sobotnich uroczystości pogrzebowych w Bazylice Mariackiej, a Rada Naczelna ZHP zamiast w Warszawie, obradować będzie w ten weekend w Gdańsku. Komunikat w tej sprawie wydał dziś hm. Karol Gzyl, zastępca Naczelniczki ZHP. Więcej


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 18.36

“Pożegnanie - Paweł, jesteśmy razem!” - pod tym hasłem, 17 stycznia, o godz. 20, na Ołowiance, na parkingu przed filharmonią odbędzie się ostatnie przed oficjalnymi uroczystościami, czwarte wieczorne spotkanie ku czci Pawła Adamowicza.

- Zapraszamy na nie mieszkanki i mieszkańców miasta Gdańska, ale przede wszystkim, zapraszamy do uczestniczenia we wspólnym wydarzeniu na Ołowiance wszystkie organizacje, stowarzyszenia, fundacje i inne instytucje, które współpracowały z Prezydentem.

Miejsce spotkania wybraliśmy nieprzypadkowo, bo kładka przez Motławę i napis GDAŃSK były jednym z ostatnio ulubionych miejsc prezydenta Pawła Adamowicza. Bądźmy tam wszyscy razem. Paweł, jesteśmy razem! - piszą organizatorzy, czyli KOD, Stowarzyszenie Tolerado oraz Liga Sportowa “Do przerwy 0:1.”

 Dzisiejszy wiec - o godz. 20 odbędzie się na Pl. Solidarności. Uczestnicy ułożą wielkie serce ze zniczy - w nawiązaniu do tradycji WOŚP. Transmisję ze spotkania można będzie obejrzeć na profilu gdansk.pl na Facebooku.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 18.07

Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy złożył wniosek o zwołanie sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy, by nadać Pawłowi Adamowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Stolicy. Poza tym wspólnie z prezydentami Sopotu Jackiem Karnowskim i Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem zaapelował do gospodarzy miast, aby podczas pogrzebu Pawła Adamowicza dali możliwość spotkania się mieszkańcom w jednym miejscu i wspólnego śledzenia uroczystości. W Warszawie takim miejscem będzie pl. Zamkowy. "W obecnej sytuacji jedynie nasze myśli i wsparcie duchowe są w stanie wesprzeć Rodzinę i mieszkańców Gdańska. Niech ten okres żałoby będzie czasem zadumy, spokoju i zastanowienia" - napisali prezydenci miast w apelu.



AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 16.20

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje, że premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w pogrzebie prezydenta Gdańska. Będzie to "uroczystość organizowana przez Miasto Gdańsk, z elementami państwowymi." Prezydent RP ogłosił żałobę narodową od godz. 17 w pt. (18 stycznia) do godz. 19 w sob. (19 stycznia). Plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 16.15

Petr Janyška - popularny i zasłużony czeski dziennikarz, publicysta, działacz społeczny poświęcił sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska duży wpis na swoim blogu.

Zobacz - TUTAJ


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 15.45

Do internetowej księgi kondolencyjnej,dostępnej na naszym portalu od wczorajszego wieczoru, wpisało się już ponad 1400 osób. Wpisują się mieszkańcy Gdańska, gdańszczanie na emigracji, obcokrajowcy (m.in. z Ukrainy, Włoch, Słowenii), w tym również burmistrzowie miast. Księga będzie dostępna do poniedziałkowego wieczoru (21 stycznia). Wszystkie wpisy zostaną zarchiwizowane na równi z wpisami w księgach tradycyjnych. Księgi kondolencyjne są wyłożone także w Urzędzie Miejskim (od godz 8.00 do 20.00, do piątku włącznie) oraz w Europejskim Centrum Solidarności (od godz. 10.00 do 18.00, do niedzieli włącznie). Pod postem na temat udostępnienia księgi na naszym profilu na Fb pojawił się m.in. taki komentarz: "Dla osoby pracującej za granicą to ulga w cierpieniu z powodu śmierci pana Adamowicza jak i związana z nieobecnością w Gdańsku. Myślami w domu....", posta udostępniono 260 razy.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 15

Jutro uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.  - Zobowiązujemy się, że wspólnie będziemy pracowali nad wyeliminowaniem wszelkich objawów agresji z życia publicznego, co traktujemy jako swoistą formę oddania hołdu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi - piszą miejscy radni w oświadczeniu, które przyjmą podczas uroczystej sesji poświęconej pamięci zamordowego prezydenta Gdańska. Pełna treść oświadczenia i porządek sesji.


W piątek, 18 stycznia, o godz. 20 w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 odbędzie się obrzęd Pustej Nocy za duszę Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza - informuje Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. - Niech nasza obecność będzie dowodem wdzięczności dla Niego za wszystko, co zrobił dla kaszubsko-pomorskiej społeczności. Zapraszamy do wspólnego czuwania i modlitwy.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 14.40

Apel Zarządu Związku Miast Polskich

Jesteśmy wstrząśnięci atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W niedzielny wieczór, podczas finału WOŚP w Gdańsku, została przekroczona ostateczna granica. Szaleniec wykrzykujący zwichrowany manifest polityczny, pozbawił życia prezydenta polskiego miasta, osobę publiczną, rozpoznawalną, ale pozbawioną ochrony przysługującej najwyższym funkcjonariuszom państwowym.

Ci, którzy znali Pawła Adamowicza, wiedzą, że był to ciepły, wrażliwy, dobry człowiek. Nie tylko bezgranicznie oddany swemu miastu, ale również wrażliwy na krzywdę innych. Taki człowiek pada ofiarą straszliwego ataku i to podczas finału jednej z największych w Polsce akcji charytatywnych. Jesteśmy dzisiaj myślami z Pawłem, z jego rodziną i współpracownikami. Solidaryzujemy się też ze wszystkimi mieszkańcami Gdańska, którzy po raz kolejny powierzyli Mu sprawy swojego miasta.

To szokujące, jakie żniwo przynosi nienawiść panosząca się od lat w polskiej debacie publicznej. Paweł Adamowicz był politykiem. Zajmował stanowisko powierzone mu przez wyborców. Krytyka konkurentów ubiegających się o urząd prezydenta miasta oraz jego osąd przez opinię publiczną to oczywiście fundament demokratycznego państwa. Prezydent Gdańska był jednak w ostatnich latach i miesiącach ofiarą bezpardonowej nagonki. Był wielokrotnie pomawiany i obrażany w najbardziej ohydny sposób. Celowała w tym niestety telewizja publiczna, która potrafiła posunąć się do tego, że w głównym wydaniu Wiadomości padły słowa, że jest on „rakiem na polskiej demokracji”.

Nasza debata publiczna jest od lat skrajnie i patologicznie przesiąknięta nienawiścią. My, burmistrzowie i prezydenci polskich miast, zdruzgotani wydarzeniami niedzielnego wieczoru, zwracamy się do liderów wszystkich sił politycznych w Polsce oraz do redakcji wszystkich mediów:  To musi się skończyć, zanim doprowadzi do kolejnych dramatów. Do tej pory można było udawać, że nie wie się, jakie są konsekwencje przekazów pełnych jadu. Po tej tragedii nikt już nie będzie mógł zasłaniać się niewiedzą. Apelujemy o opamiętanie. To być może ostatnia na nie szansa.

 

Gliwice, 14 stycznia 2019 r.

za Zarząd

Zygmunt Frankiewicz

Prezes Związku Miast Polskich


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 13

Specjalne spotkanie z modlitwą o Miasto i rodzinę Prezydenta odbędzie się 17 stycznia (czwartek), o godz. 18.30 w Kościele Zielonoświątkowym Zbór Radość Życia ( ul. Menonitów 2a/2), którego Paweł Adamowicz był częstym gościem - informuje pastor Tomasz Ropiejko.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 12.50

Epitafium poświęcone pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska zabrzmi premierowo w Gdańsku z wieży carillonowej Kościoła św. Katarzyny w piątek, 18 stycznia, o godz. 14.45. Wykona je Monika Kaźmierczak, która zachęca znajomych muzyków z całego świata, by zagrali je także w swoich miastach. Odzew był natychmiastowy. Więcej

Koncert pamięci Pawła Adamowicza odbędzie się w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w niedzielę, 20 stycznia,  o godz. 20, wstęp wolny. Szczegółowy program


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 12.28

„Żegnaj Przyjacielu na tym padole. Do zobaczenia za chwilę, gdzie lepiej” – napisał Lech Wałęsa w księdze kondolencyjnej wystawionej w Europejskim Centrum Solidarności ku pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – Taka myśl mnie nadeszła w tym momencie – powiedział dziennikarzom były prezydent. – Na pewno zaskoczył nas. Na pewno zrobił wiele dla Gdańska. Na pewno miał szansę ze swoim potencjałem być nawet prezydentem Polski. Ja na niego stawiałem. Za długo siedział tu, w Gdańsku. 20 lat ponad to było trochę za długo. Tutaj mieliśmy różnicę zdań. W innych tematach właściwie się nie różniliśmy. Ja go podziwiałem. Naprawdę był dobry – mówił ze łzami w oczach Lech Wałęsa. Pytany o to, czy jego syn Jarosław ponownie będzie kandydować na prezydenta miasta, Wałęsa odparł, że będzie robić wszystko, aby europoseł nie stawał do tych wyborów. – Prezydent Adamowicz wychował paru ludzi, którzy dobrze z nim pracowali. Może to byłby dobry pomysł – powiedział były prezydent. Odniósł się także do decyzji Jarosława Kaczyńskiego, który poinformował wczoraj, że PiS nie wystawi swojego kandydata w wyborach prezydenckich w Gdańsku. – Te ostatnie ruchy są dość mądre – powiedział Lech Wałęsa, mając na uwadze również powierzenie przez premiera Mateusza Morawieckiego dotychczasowej pierwszej wiceprezydent Aleksandrze Dulkiewicz funkcji komisarza miasta.

za KFP

Lech Wałęsa wpisuje się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Europejskim Centrum Solidarności ku pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Lech Wałęsa wpisuje się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Europejskim Centrum Solidarności ku pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Anna Rezulak/KFP


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 12.15

Ustalono już plan kilkudniowych uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 12.00

Sejm RP uczcił Pawła Adamowicza minutą ciszy. Grzegorz Schetyna, Lider PO powiedział, że zmarły tragicznie prezydent Gdańska był "wielkim człowiekiem, który chciał budować, ale też nie bał się walki". - Całe życie poświecił swojemu ukochanemu miastu, Gdańskowi - podkreślił Schetyna.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 11.00

W Gdańsku jest coraz więcej flag z kirem - zarówno biało-czerwonych, jak i z herbem miasta. Masowo wieszają je mieszkańcy z okien swoich domów. Nz. budynek przy ul. Korzennej 2/4. Gdańska Organizacja Turystyczna rozda przed sobotnim pogrzebem 2 tysiące flag Gdańska, z kirem - będą dostępne od czwartku, w Punkcie Informacji Turystycznej na Długim Targu.


Flagi na domu przy ul. Korzennej (środa rano, 11 stycznia 2018 r.)
Flagi na domu przy ul. Korzennej (środa rano, 11 stycznia 2019 r.)
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 10.15

Dziś o godz. 18 w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przy ul. Jaśkowej Dolinie 21 odbędzie się nabożeństwo żałobne poświęcone pamięci prezydenta Gdańska. Więcej szczegółów.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia, godz. 9.58

O godz. 11 pod Urzędem Miejskim w Gdańsku rozpocznie się konferencja prasowa dotycząca sobotnich uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Będziemy ją transmitować na naszym profilu na Facebook`u.


AKTUALIZACJA, środa, 16 stycznia,  godz. 9.00

"Słowa przed ciszą" - komentarz Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego "Polityki", w dzisiejszym wydaniu tygodnika (fragmenty):

Śmierć Pawła Adamowicza to szok dla Polski, dla jego rodzinnego ukochanego Gdańska, to ból dla wszystkich Jego przyjaciół, znajomych, współpracowników. Także dla naszej redakcji. Rodzinie możemy dziś tylko przekazać słowa współczucia i solidarności, powiedzieć, że dziękujemy Panu Prezydentowi i że będziemy Go pamiętać. Tę ostatnią scenę też zapamiętamy do końca życia. Paweł Adamowicz zginął od ciosów zadanych nożem, zadanych w świetle kolorowych reflektorów, akurat wtedy, gdy z przyklejonym na kurtce czerwonym sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wśród setek rozradowanych osób uwalniał symboliczne "światełko do nieba".

Wspominamy Prezydenta Adamowicza w tym wydaniu POLITYKI i będziemy jeszcze Go wspominać, bo to jedna z najwybitniejszych politycznych postaci Wolnej Polski, współtwórca polskich samorządów, pełen energii, pomysłów i sukcesów zarządca wspaniałego miasta.To nie jest moment, aby o to, co się stało, obwiniać kogokolwiek poza mordercą. Zresztą po tym barbarzyńskim ataku władze państwowe (choć jak napisał prezydent Duda, "nie zgadzaliśmy się z Pawłem Adamowiczem") zachowały się tak, jak powinny. Ale też nie sposób uniknąć paru skojarzeń. I nie wolno od nich uciekać. 

Wiele razy mówiliśmy i pisaliśmy na tych łamach, że poziom agresji i nienawiści, jakim parują rozmaite fora i serwisy internetowe, przyzwolenie na najdziksze formy propagandy w mediach państwowych, pogarda okazywana przeciwnikom politycznym, że to wszystko stwarza atmosferę, w której wcześniej czy później  dojść może do publicznych, motywowanych także politycznie, aktów przemocy. Ale jednocześnie takich incydentów było dotąd bardzo mało. I choć zdarzały się czyny odrażające - spoliczkowanie, oplucie, zwyzywanie oponenta - na szczęście od lat nie doświadczaliśmy w Polsce ataków godzących bezpośrednio w życie jakiegokolwiek polityka.

Śledztwo, oby prowadzone pod rygorystyczym nadzorem publicznym (bo wiarygodność prokuratora generalnego w tej sprawie jest znikoma), odsłoni, mamy nadzieję, okoliczności gdańskiej zbrodni. Ujawni historię, osobowość i motywy sprawcy - z tego, co już wiadomo, wielokrotnego przestępcy. Być może potwierdzi się, że ten zamach nie miał wyraźniejszego podłoża politycznego, choć napastnik wykrzykiwał jakieś tego typu oskarżenia. Ale nawet, gdyby to był "jedynie" indywidualny, odosobniony akt terroru, popełniony przez desperata czy człowieka niezrównoważonego, zabójstwo prezydenta Gdańska staje się poważnym ostrzeżeniem. (...)

Tego tragicznego wydarzenia nie da się oderwać od emocji, nie da wyłączyć rozmów między nami. Jeśli śmierć Prezydenta żąda od nas chwili ciszy, to w tym milczeniu, pochylając głowę, warto sobie zadać pytanie, czy całą winę możemy zatrzasnąć w celi razem z mordercą?


AKTUALIZACJA, środa godz. 1.00

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński we wtorek (15 stycznia) wieczorem poinformował, że w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska (takie są konieczne w przypadku śmierci urzędującego prezydenta) PiS nie wystawi swojego kandydata. 

Informację podała Polska Agencja Prasowa na swoim profilu na Tweeterze.

„Ostatnie wybory samorządowe dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi; w związku z tym PiS podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska”.

CZYTAJ: Kiedy przedterminowe wybory? Kto prezydentem Gdańska?


AKTUALIZACJA, godz. 21.40

W związku z tragedią, która spotkała nasze miasto organizowane są specjalne nabożeństwa upamiętniające prezydenta Pawła Adamowicza. 

W środę, 16 stycznia, zaplanowano: 

  • godz. 17.00 w Bazylice Mariackiej (także w czwartek i piątek) msza święta i różaniec
  • godz. 18.00 w budynku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Gdańsku, znajdującym się przy ulicy Jaśkowa Dolina 21 


AKTUALIZACJA, godz. 20.40

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. W środę na konferencji prasowej o godz. 11.00 w gdańskim ratuszu ogłoszone zostaną szczegóły uroczystości. 


AKTUALIZACJA, godz. 19.27

Pod Urząd Miejski w Gdańsku przy Nowych Ogrodach, we wtorek, 15 stycznia 2019 r. o godz. 18 przybyły niezliczone tłumy gdańszczanek i gdańszczan, by po raz drugi, po wczorajszym wiecu pod Dworem Artusa, oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska. W tle brzmiała żałobna muzyka, z nieba padał śnieg. Ludzie przynieśli ze sobą kwiaty, znicze, flagi Polski i Gdańska.

Przed wejściem do urzędu zebrali się najbliżsi współpracownicy Pawła Adamowicza, przedstawiciele pomorskiego KOD, jego przyjaciele. Przemawiali ci, którzy znali prezydenta, ale także zwykli gdańszczanie. Transmisję z całego wydarzenia obejrzeć można na profilu portalu gdansk.pl na Fb. 

Jutro (środa, 16 stycznia) kolejne spotkanie poświęcone pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się na Placu Solidarności o godz. 20. Organizatorzy (KOD Pomorskie i gdański sztab WOŚP) proszą uczestników o zabranie białych i czerwonych zniczy. - Jak wiemy, śmierć pana prezydenta pociągnęła za sobą także konsekwencje dla WOŚP. Do Gdańska przyjadą także ludzie z całej Polski. Ułóżmy wspólnie największe serce ze świec w historii Orkiestry - tłumaczyli organizatorzy.


AKTUALIZACJA, godz. 18.30

Przyszłoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się nie w Warszawie, lecz w Gdańsku? Taką propozycję złożył na antenie TVN24 dzienikarz Piotr Kraśko.

- Jak zrobić, żeby ten ból zmienić w coś dobrego? - mówił Kraśko. Jego zdaniem, można by przygotować serduszka z napisem PAWEŁ. Należałoby też zachęcić prezydentów i burmistrzów, by sformułowali "Dekalog Adamowicza", który pozwoliłby na powielenie w innych miastach dobrych rozwiązań wprowadzonych w Gdańsku - m.in. modelu integracji imigrantek i imigrantów.


AKTUALIZACJA, godz. 17.55

Video Studio Gdańsk udostępniło impresję filmową z 2005 roku, jako wspomnienie o Pawle Adamowiczu:


AKTUALIZACJA, godz. 15.23

Informacja na temat żałoby w Gdańsku i całym województwie pomorskim.

Od dziś (wtorek, 15 stycznia) do dnia pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ogłoszona została w całym mieście żałoba. Żałobę na terenie całego województwa pomorskiego, która również obowiązywać będzie do pogrzebu prezydenta Gdańska ogłosił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Apelujemy do organizatorów wydarzeń, aby starali się żałobę uszanować.

Dziś podczas konferencji prasowej pierwszy zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz podziękowała za wszystkie wyrazy współczucia, solidarności, dobrych myśli w imieniu rodziny Pana Prezydenta, żony Magdaleny córek Antoniny i Teresy oraz brata Piotra i rodziców Ryszarda i Teresy. Zaapelowała także o uszanowanie ich prywatności.

- Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia płynące z całego miasta, z całej Polski, Europy i świata - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję również licznym miastom, które wczoraj zorganizowały marsze, marsze milczenia, marsze pożegnania. Ale marsze podczas których mówimy dosyć jasno że nie ma miejsca na agresję i przemoc nie tylko w naszym życiu publicznym ale także życiu społecznym. Dziękujemy Szczecinowi, Lublinowi, Krakowowi, Warszawie, Białemustokowi, Rzeszowowi, Sosnowcowi, Poznaniowi, Wrocławiowi. 

Dzisiaj o 17.00, ale także każdego dnia do dnia pogrzebu w Bazylice Mariackiej odprawiana będzie msza święta i różaniec. W Urzędzie Miasta w Gdańsku w sali 107 wystawione zostały księgi kondolencyjne do których można się wpisywać. Księga kondolencyjna jest także udostępniona w Europejskim Centrum Solidarności.

"Chciałam też Państwu powiedzieć, że dzisiaj otrzymałam telefon od Szefa Kancelarii Premiera ministra Dworczyka rozmawiałam także z wojewodą Dariuszem Drelichem, którzy zaproponowali mi funkcję komisarza. Ja tę funkcję przyjęłam. Natomiast różne formalności będą musiały jeszcze chwilę potrwać – mówiła Aleksandra Dulkiewicz pierwszy zastępca prezydenta Gdańska.

- Jesteśmy w trudnym okresie, bo w okresie z jednej strony w żałobie po naszym ukochanym prezydencie, a z drugiej strony jest to nadal okres świąteczny. Ale w związku z ogłoszoną żałobą podjęliśmy decyzję, aby wszystkie iluminacje świąteczne, wszystkie światła które są związane ze świętami bożego narodzenia żeby je wygasić. Również, żeby wygasić choinkę na Długim Targu. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć Pana Prezydenta. Oczywiście wszystkie flagi, które wiszą na naszych masztach zostały opuszczone do połowy. Wszystkie flagi wzdłuż głównych ciągów. Wiszą flagi Rzeczpospolitej Polski Gdańska i wiszą przybrane kirem. Gdańsk żegna swojego prezydenta - informował zastępca prezydenta Piotr Grzelak.

- Prezydent Paweł Adamowicz wcześniej przez 8 lat był radnym Miasta Gdańska, był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska dlatego też na czwartek zostanie zwołana uroczysta sesja Rada Miasta Gdańska, na której radni pożegnają naszego prezydenta - mówiła Agnieszka Owczarczyk Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.


AKTUALIZACJA, GODZ. 15.30

Ze względu na żałobę odwołane zostały zaplanowane na ten tydzień studniówki w gdańskich szkołach. 

CZYTAJ: Po śmerci prezydenta Adamowicza. Przełożone studniówki, apele pamięci w szkołach



AKTUALIZACJA, godz. 15.00

Dziś o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie dla mieszkańców przed Urzędem Miejskim w Gdańsku. Chodzi o to, aby wspólnie zadumać się, powspomniać, oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska.

CZYTAJ: Tłumy na Długim Targu. Mieszkańcy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi


AKTUALIZACJA, godz. 14.30

Druga księga kondolencyjna w Gdańsku zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. 

Dziś (wtorek, 15 stycznia) w godzinach 15.00-18.00.

Od środy do soboty (16-18 stycznia) od 10.00 do 18.00.

W niedzielę (19 stycznia) w godz. 10.00-20.00.

CZYTAJ: Tysiące gdańszczanek i gdańszczan żegna swojego prezydenta. Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim


AKTUALIZACJA, godz. 13.00

Księgi kondolencyjne wystawione są nie tylko w Gdańsku. W swoich miastach do ksiąg kondolencyjnych mogą wpisywać się mieszkańcy m.in. Sopotu i Gdyni. 


Prezydent Wojciech Szczurek wpisuje się do Księgi Kondolencyjnej w Urzędzie Miasta w Gdyni
Prezydent Wojciech Szczurek wpisuje się do Księgi Kondolencyjnej w Urzędzie Miasta w Gdyni
fot. gdynia.pl


AKTUALIZACJA, godz. 12.20

Gdańszczanki i gdańszczanie wciąż zapalają znicze pod gdańskim magistratem i na ul. Bogusławskiego, gdzie była scena Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 


Znicze przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody
Znicze przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 11.10

Dziś rano Radio ZET podało, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich "nie znalazł podstawy prawnej do ogłoszenia żałoby". Potwierdziła to w rozmowie z portalem gazeta.pl rzeczniczka wojewody Małgorzata Sworobowicz. Dodała też, że urząd badał te kwestie i formalnie wojewoda nie ma możliwości ogłoszenia żałoby w mieście. - Ale oczywiście absolutnie apelujemy o to, by uszanować ten czas - dodała. 

Niedługo później Radio ZET podało, że Dariusz Drelich "ogłosił żałobę na terenie województwa pomorskiego po interwencji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego". 

Wysłane zostało oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

"W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp .Prezydenta Pawła Adamowicza."

CZYTAJ: Żałoba po prezydencie Gdańska do dnia pogrzebu


Kolejka chętnych do wpisania się do Księgi Kondolencyjnej
Kolejka chętnych do wpisania się do Księgi Kondolencyjnej
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 11.00 

W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody w pokoju 107 (pierwsze piętro) wyłożona jest księga kondolencyjna. Wspisali się do mniej m.in. Aleksandra Dulkiewicz, Agnieszka Pomaska, Mieczysław Struk, Wojciech Szczurek, Jacek Karnowski, abp Sławoj Leszek Głódź. Jest też długa kolejka gdańszczanek i gdańszczan.  

We wtorek, 15 stycznia, będzie można się wpisywać do księgi do godz. 20.00.   


Aleksandra Dulkiewicz za chwilę ogłosi żałobę w Gdańsku
Aleksandra Dulkiewicz za chwilę ogłosi żałobę w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 10.30

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, podczas konferencji prasowej przed Urzędem Miejskim, mówiła: 

- Od dziś do dnia pogrzebu ogłaszamy żałobę w całym mieście. Będziemy apelowali do organizatrów różnych wydarzeń, by starali się uszanować żałobę. (...) Do dnia pogrzebu w Bazylice Marickiej będą odprawiane msza święta i różaniec. 

Pani prezydent potwierdziła, że otrzymała od premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego propozycję objęcia funkcji komisarza, czyli osoby sprawującej władzę w mieście po śmierci dotychczasowego prezydenta. Władzę komisarz sprawuje do najbliższych wyborów, które muszą się odbyć w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu zabitego prezydenta (to następuje do 14 dni od stwierdzenia zgonu). 

CZYTAJ:

Żałoba po prezydencie Gdańska do dnia pogrzebu

Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta. Do czasu przedterminowych wyborów na prezydenta


AKTUALIZACJA, godz. 9.30

Od dziś (wtorek, 15 stycznia) aż do dnia pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w naszym mieście ogłoszona zostaje żałoba. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy. 

O godz. 10.30 przed głównym wejściem do Urzędu Miasta odbędzie się konferencja prasowa, na której przekazane zostaną szczegóły żałoby w Gdańsku.


AKTUALIZACJA, godz. 8.00

Paweł Adamowicz został pośmiertnie uhonorowany Orłem Jana Karskiego - poinformowała kapituła nagrody, w której zasiadają m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Alfons Nossol, ojciec Adam Boniecki, prezydent RP (1995-2005) Aleksander Kwaśniewski, Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu, profesorowie Karol Modzelewski i Julian Kornhauser, dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego.

W komunikacie czytamy m.in.:

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego, stworzonej w 2000 roku osobiście przez jej Patrona i jako jedynej w Jego własnym imieniu, postanowiła podjąć decyzję nagrodową nie w zgodzie z tradycją, czyli w dzień urodzin Bohatera 24 czerwca br., a tuż na początku roku. Taki jest nakaz moralny dyktowany mordem na Pawle Adamowiczu, Prezydencie Gdańska.

Nagroda Orła trafia do Niego pośmiertnie „za dzieło dobra, które życiem przepłacił”.

Uważamy, że wypełniamy w ten sposób motywację ustanowienia Nagrody, jak chciał Jan Karski, „dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować”. (...)

Oby śmierć Pawła Adamowicza nie poszła na marne i wydała dobro opamiętania.

„Podczas Mszy świętej będę szturmował dziś bramy Niebios o zbawienie dla Pawła Adamowicza” – powiedział arcybiskup Alfons Nossol.


AKTUALIZACJA, wtorek godz. 7.00

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, napisała osobiste wspomnienie o Pawle Adamowiczu, które cytujemy w całości.


 AKTUALIZACJA, godz. 23.00

Gdańszczanki i gdańszczanie przed Urzędem Miejskim przy ul. Nowe Ogrody zostawili znicze. To w hołdzie zmarłemu tragicznie prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. 


znicze
fot. Marek Wałuszko/www.gdansk.pl


znicze2
fot. Marek Wałuszko/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 22.30 

Nie tylko w Gdańsku, ale także w Warszawie, Lublinie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i w wielu innych miastach w poniedziałek, 14 stycznia, wieczorem odbyły się marsze milczenia. Mieszkańcy wyszli na ulice ze świecami, zniczami, z transparentami "Stop nienawiści" i "Stop przemocy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Marsze milczenia w wielu miastach Polski w hołdzie prezydentowi Gdańska


AKTUALIZACJA, godz. 18.50

Na Długim Targu tłum ludzi składał hołd zmarłemu tragicznie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Wśród przemawiających byli m.in. Donald Tusk - przewodniczący Rady Europejskiej oraz Aleksandra Dulkiewicz - zastępca prezydenta Gdańska.

- Przyszliśmy tu dziś do Ciebie wszyscy jako Polacy. Pamiętam, z jakim wzruszeniem śpiewałeś z nami te pieśń solidarności, "Modlitwę o wschodzie słońca". I chcę ci dziś kochany Pawle obiecać w imieniu nas wszystkich: gdańszczan, Polaków i Europejczyków, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci to. Żegnaj Pawle - mówił Donald Tusk.

- Paweł Adamowicz trwale odmienił nasze kochane miasto, nasz Gdańsk - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. - To Jego decyzje i Jego działania, Jego inspiracja spowodowały, że Gdańsk jest dziś jednym z najwspanialszych miejsc do życia w Polsce. rozpoznawalnym w Europie i na świecie.

Aleksandra Dulkiewicz mówiła też: - Troską prezydenta Pawła Adamowicza było, aby jak najwięce gdańszczanek i gdańszczan mogło skorzystać na rozwoju Gdańska. Dlatego tak bardzo zależało mu na budowie nowych mieszkań dla osób najbiedniejszych i niesamodzielnych, poprawie jakości komunikacji miejskiej, lepszej dostępności oddalonych dzielnic, zwiększeniu miejsc w żłobkach i przedszkolach. Zobowiązanie to, które podjął w ostatnich wyborach. Możecie wierzyć, że traktował je niezwykle poważnie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Tłumy na Długim Targu. Mieszkańcy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi WIDEO I ZDJĘCIA


Tłumy na Długim Targu
Tłumy na Długim Targu
fot. Tomasz Maciuk/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, godz. 18.15

Spotykają się mieszkańcy Poznania, Warszawy, Kielc, Lublina, Olsztyna, Opola... Chcą upamiętnić prezydent Adamowicza oraz protestować przeciwko nienawiści.


AKTUALIZACJA, godz. 18.00

Zgasły lampki na Gdańskiej Choince, która stoi na Długim Targu.


AKTUALIZACJA, godz. 17.45

Na ul. Długiej i Długim Targu w Gdańsku gromadzą się ludzie, którzy chcą upamiętnić Pawła Adamowicza. Wśród obecnych m.in. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Bogdan Borusewicz, Wojciech Szczurek, Mieczysław Struk, Dariusz Drelich.


AKTUALIZACJA, godz. 17.30

O godz. 17.00 Bazylika Mariacka w całości wypełniła się ludźmi. Bliscy, przyjaciele, współpracownicy, ale także mieszkańcy Gdańska spotkali się na ekumenicznym nabożeństwie żałobnym po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nabożeństwo prowadził metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, koncelebrowali - biskupi Zbigniew Zieliński i Wiesław Szlachetka.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli wszystkich kościołów i wyznań w Gdańsku.

Na koniec ksiądz prałat Ireneusz Bradtke zapowiedział, że w Bazylice Mariackiej codziennie odprawiane będą modlitwy w intencji zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza o godz. 17.00. Codziennie będzie też modlitwa różańcowa.

Po zakończeniu nabożeństwa metropolita gdański i kilku innych duchownych udali się na Długi Targ, by dalej modlić się za zmarłego prezydenta i jego rodzinę.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Bazylika Mariacka. Ekumeniczna msza św. za duszę Pawła Adamowicza


Mieszkańcy Gdańska zapalali znicze na Targu Węglowym
Mieszkańcy Gdańska zapalali znicze na Targu Węglowym
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl



AKTUALIZACJA, godz. 17.04

- Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony Dniem Żałoby Narodowej - zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.


AKTUALIZACJA, godz. 16.20

Przy budynku Urzędu Miasta pojawiają się znicze. Mieszkańcy Gdańska m.in. w ten sposób czczą pamięć prezydenta Pawła Adamowicza.

Na masztach flagi miasta zostały opuszczone do połowy.


AKTUALIZACJA, godz. 16.10

To miała być msza w intencji powrotu do zdrowia prezydenta Pawła Adamowicza. Niestety, przed nabożeństwem zaplanowanym w kościele pw. św. Brygidy na godz. 15 poraziła nas wszystkich informacja o śmierci wieloletniego włodarza Gdańska. W skupieniu, zadumie i wielkim smutku za duszę prezydenta Gdańska modlili się tu dziś Ryszard Adamowicz – tata tragicznie zmarłego prezydenta, koleżanki i koledzy z czasów studiów na Wydziale Prawa UG, związkowcy Solidarności z przewodniczącym Piotrem Dudą, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, radny i były konkurent Pawła Adamowicza w wyścigu o fotel prezydencki Kacper Płażyński oraz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. Ksiądz proboszcz Ludwik Kowalski przypominał, że Paweł Adamowicz wychowywał się w parfii św. Brygidy. Tutaj został ochrzczony, tu przyjmował komunię św. i sakrament bierzmowania. Duchowny wyraził pewność, że dusza Pawła była w jedności z Jezusem. (za KFP


AKTUALIZACJA, godz. 16.00

Od wtorku, 15 stycznia, od godziny 10.00 wystawiona zostanie księga kondolencyjna dedykowana tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Księga będzie wystawiona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – w wieloletnim miejscu pracy i działalności prezydenta na rzecz naszego miasta – w sali 107 (I piętro). Wszyscy, którzy chcą w ten sposób pożegnać Pawła Adamowicza będą mogli wpisywać się do niej do piątku 18 stycznia do godz. 15.00.

Jednocześnie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu.



Flagi Gdańska na masztach zostały opuszczone do połowy
Flagi Gdańska na masztach zostały opuszczone do połowy
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl



AKTUALIZACJA, godz. 15.20

27-letni mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa.


AKTUALIZACJA, godz. 14.44

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Informację podali lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- Nie udało się wygrać - powiedział obecny w Gdańsku minister zdrowia Łukasz Szumowski


AKTUALIZACJA, godz. 14.25

Oświadczenie metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia.

"Ogromnym bólem i smutkiem napełnił mnie dramat, który dotknął Pana Prezydenta Pawła Adamowicza i jego najbliższych. Natychmiast po otrzymaniu tej informacji, wraz z kapłanami udałem się do kaplicy, aby gorąco modlić się o ocalenie Jego życia i powrót do zdrowia. Wierzę, że Pan Bóg podtrzyma tę nić życia. Łączę się również więzami empatii i solidarności z Rodzicami, Małżonką, Córkami i Bratem Pana Prezydenta. Proszę, aby nasza modlitwa w Jego intencji nie ustawała". 


AKTUALIZACJA, godz. 12.30
Odbyła się krótka konferencja prasowa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

- Stan pana prezydenta jest nadal bardzo ciężki, rokowania są niezwykle niepewne, potrzebujemy troszkę czasu, by coś państwu powiedzieć. Walczymy - powiedział dr Tomasz Stefaniak, jeden z operujących lekarzy. - Prezydent Adamowicz nie oddycha samodzielnie, jego serce i płuca wspomaga sprzęt.

- Zapewnione są wszystkie możliwe zabezpieczenia i wszystkie możliwe metody, które są dostępne w szpitalu, szpital zapewnia maksimum tego, co współczesna medycyna może panu prezydentowi dać - dodawał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Nie możemy państwu powiedzieć nic więcej w tej chwili, prezydentem opiekuje się naprawdę najlepszy zespół lekarzy. Dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia, które płyną z całej Polski, Gdańska, z całego świata. Razem z bliskimi i rodziną prezydenta prosimy o to, by wszystkie jak najlepsze myśli kierować do pana prezydenta – zakończyła konferencję rzecznik prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.
Kolejna konferencja w sprawie stanu zdrowia Pawła Adamowicza jest zapowiedziana na wieczór


AKTUALIZACJA, godz. 12.10

Trwa konferencja prasowa ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro.

- W tej sprawie jesteśmy wszyscy z panem prezydentem i jego rodziną. Naszą i moją rolą jest zapewnienie, żeby w tej sprawie było prowadzone rzetelne śledztwo. Powierzyłem to śledztwo prokuratorowi Sierakowi, który - można powiedzieć - prawie non stop jest w kontakcie z prokuratorami regionalnymi w Gdańsku - zaznaczy Zbigniew Ziobro.

- Prokurator Okręgowy w Gdańsku wszczął dziś śledztwo w sprawie próby zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – powiedział z kolei Krzysztof Sierak. Zastępca prokuratora Generalnego poinformował o szczegółach śledztwa. Powiedział m.in., że nóż, którego użył napastnik miał 14,5-centymetrowe ostrze.

- Musimy najpierw ustalić, a potem dopiero zakomunikować - mówił na zakończenie konferencji Zbigniew Ziobro. - W miarę upływu czasu będziemy starali się odpowiedzieć na państwa pytania.


AKTUALIZACJA, godz. 11.20

Gdańszczanie modlą się o ocalenie Pawła Adamowicza. Mieszkańcy deklarują bądź proszą o modlitwę za prezydenta Gdańska, który jest w ciężkim stanie po brutalnym ataku nożownika. Zareagowali też duchowni, różnych wyznań w Gdańsku.

O godz. 12 zaplanowano modlitwę w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 7. Na godz. 15 zapowiedziano mszę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego we Wrzeszczu przy ul. Gomółki 9. Natomiast o godz. 17 odbędzie się msza w Bazylice Mariackiej na Głównym Mieście.

Na godz. 18 mieszkańcy "skrzykują się" poprzez portale społecznościowe na wiec przeciwko nienawiści i przemocy, który odbędzie się przy Fontannie Neptuna na Długim Targu.

Przewodniczący Rady Miasta oraz Radni Sopotu zapraszają na wspólną modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. O godzinie 20.30 odprawiony zostanie różaniec, a o godz. 21 - msza święta w Kościele pw. Św. Jerzego.


AKTUALIZACJA, godz. 11.10

Oświadczenie zastępców Prezydenta Gdańska, Sekretarz i Skarbnik Miasta wygłoszone przez Aleksandrę Dulkiewicz podczas specjalnej konferencji prasowej, która rozpoczęła się o godz. 10.36

Szanowni Państwo

Wszyscy zadajemy sobie pytanie: jak do tego mogło dojść, że człowiek zaatakował nożem niewinnego człowieka. Musimy podkreślić, że prezydent Paweł Adamowicz jest osobą całkowicie otwartą. Prezydent cały czas spotykał się z mieszkańcami. To jest najważniejsza zasada jego prezydentury: bezpośredni dostęp do prezydenta, możliwość spotkania się nim w urzędzie, na ulicy, na koncercie, na ścieżce rowerowej. Wszędzie.

Przecież prezydent codziennie spotkał się z gdańszczankami i gdańszczanami w dzielnicach, na osiedlach... Przecież prezydent wcześniej chodził ulicami Gdańska i kwestował. A jednocześnie rozmawiał z każdym.

Paweł Adamowicz zawsze wsłuchiwał się w każdego. I osobiście interweniował - jeśli tylko uważał, że komuś ta pomoc się należy.
Jestem pewna, że kiedy już Paweł Adamowicz dojdzie do zdrowia, to się nie zmieni. Bo Gdańsk jest miastem solidarnym i otwartym także dzięki codziennej pracy Prezydenta Pawła Adamowicza. Zapewniamy Państwa, że to się nie zmieni.

Nie wiemy dziś co kierowało człowiekiem, który zaatakował.  Ale proszę, błagam:
wyeliminujmy agresję z naszego życia codziennego. Z życia politycznego ale i każdego innego. Nie wolno nam dziś eskalować przemocy. Wiem, że gdyby Prezydent mógł teraz mówić, właśnie to by chciał nam powiedzieć.

Pamiętajmy jego słowa wypowiedziane wczoraj:

"Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. (…)To jest cudowny czas dzielenia się dobrem.

Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie".

W imieniu bliskich Pana Prezydenta, rodziny proszę aby w tej trudnej sytuacji tego dramatu nie wykorzystywać ani politycznie, ani ideologicznie.

Chcę zapewnić wszystkich, że jakkolwiek mamy łzy w oczach, to Urząd służy mieszkańcom tak samo jak każdego innego dnia.

Dziękujemy za wszystkie wyrazy solidarności.


AKTUALIZACJA, godz. 10.55

Rząd wysłał samolot do Londynu po żonę prezydenta Pawła Adamowicza - przekazała Radiu ZET rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.


AKTUALIZACJA, godz. 10.45

O godz. 10.36 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem zastępców prezydenta Gdańska.

Głos zabrała Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępca Pawła Adamowicza, która przejmuje obowiązki prezydenta:

- Nie wiemy dziś, co kierowało człowiekiem, że zaatakował, ale proszę, błagam, wycofajmy agresję z naszego życia codziennego, politycznego. Nie wolno nam eskalować przemocy. Gdyby prezydent mógł mówić, to właśnie to chciałby powiedzieć. Nie wiemy nic więcej od ostatniego komunikatu, stan zdrowia prezydenta się nie zmienił.

Dziękujemy za wszelkie przejawy dobra. Prosimy o uszanowanie prywatności rodziny pana prezydenta.

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała też wszystkim krwiodawcom. Dodała, że o godzinie 17 w bazylice odbędzie się różaniec, a następnie spotkanie pod fontanną Neptuna.


AKTUALIZACJA, godz. 10.25

Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w którym operowany był prezydent Adamowicz, przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski.


AKTUALIZACJA, godz. 9.35

- Niestety nie można jeszcze powiedzieć, że stan Pawła Adamowicza jest stabilny. Na to jeszcze za wcześnie, bo sytuacja jest bardzo poważna i nie jest jeszcze na tyle ustabilizowana, żeby mówić o dobrym rokowaniu - mówił w Radiu Gdańsk lekarz wojewódzki dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Radio Gdańsk. Tłumaczył, że najbliższe godziny pokażą, czy stan się poprawi. - Sytuacja jest bardzo poważna. Trzeba liczyć na to, że organizm Pawła Adamowicza poradzi sobie z walką z tak ciężkim wielonarządowym urazem

Przetoczono mu 41 jednostek krwi, to jest ponad 20 litrów.

- To bardzo dużo, bo dorosły człowiek ma jej około 5 litrów. Operacja polegała na naprawie serca, uszkodzonych naczyń i narządów wewnętrznych. Każda z tych ran pojedynczo stanowi zagrożenie dla życia. - mówił dr Karpiński.


AKTUALIZACJA, godz. 9.30

W Wojewódzkim Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku przy ul. Hoene-Wrońskiego od godz. 7 gromadzą się tłumy gdańszczan, z których większość przyszła by oddając krew, wesprzeć prezydenta Pawła Adamowicza.

- W grupie siła, dlatego tu jesteśmy - mówią gdańszczanie, którzy czekają na oddanie krwi.

Każda osoba, która oddaje krew, oddaje tzw krew pełną (tą, która płynie w naszych żyłach) i jest to zawsze 450 ml.
Krew pełna nie jest wykorzystywana w leczeniu “dzieli się” ją na składniki krwi, z jednej jednostki krwi pełnej zyskuje się 1 jednostkę (ok. 220 ml) krwinek czerwonych, 1 jednostkę osocza (ok. 230 mi 1 jednostkę płytek krwi (ok. 220 ml).

Po takich urazach, jakie mamy u pana prezydenta, gdzie są rany kłute, krwotoki, uzupełnia się wszystko - mówi - Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. - Pan prezydent na pewno dostał w jakichś określonych proporcjach i krwinki czerwone i osocze, i płytki.

Jak mówi dyrektor Jaźwińska-Czuryłło grupa krwi prezydenta Adamowicza wymaga ograniczeń tylko do tej samej grupy, nie tak jak w przypadku grup A plus i minus - kiedy można podać krew grup A i 0.

Na razie mamy zapasy krwi grupy pana prezydenta - mówi dyrektor RCKiK. - Ale może być potrzebna, musimy zakładać że może być wykonywany kolejny zabieg. Pomoc oferują nam też inne stacje krwiodawstwa


AKTUALIZACJA, godz. 6.00 

Od godz. 7.00 otwarte będą stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województa pomorskiego. 

LISTA STACJI: 

Nowy komunikat o stanie zdrowia prezydenta Adamowicza ma zostać podany około południa. 

Przypominamy, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił całodobową pomoc psychologiczną. Osoby, które potrzebują wsparcia, mogą zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej "Fundacji Fosa" pod nr telefonu 787 960 860


AKTUALIZACJA, poniedziałek godz. 2.27

- Pacjent żyje, jego stan jest bardzo ciężki. Operacja trwała pięć godzin. Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie, poważna rana serca, rana przepony, rany jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - powiedział dr Tomasz Stefaniak.

Chwilę po tej informacji wśród dziennikarzy zebranych przed szpitalem rozległy się brawa i okrzyki radości. 

W imieniu rodziny i najbliższych współpracowników Prezydenta podziękowania zespołowi lekarzy UCK złożyła zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Dulkiewicz podziękowała także za wyrazy wsparcia i solidarności płynące do Gdańska ze wszystkich stron.

- Jak powiedział pan doktor, stan jest ciężki, dlatego wszelkie wyrazy solidarności i modliwy są nam potrzebne - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Od rana czynne będą wszystkie stacje krwiodawstwa, w których będzie można oddawać krew. W imieniu Prezydenta Adamowicza, który jest aktywnym krwiodawcą prosimy o ten gest solidarności.


Karetka
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA GODZ. 23.50


Na FB już organizują się mieszkańcy Gdańska. Zapraszają wszystkich do wspólnego zaprotestowania przeciwko przemocy, do tego, żebyśmy w tej trudnej chwili byli razem. W poście pt. Wiec przeciw Nienawiści i Przemocy przewodniczący KOD Pomorze Radosław Szumełda pisze: “Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy. W tej sprawie bądźmy razem.”

Wiec odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia 2019 r., o godz. 18 na ul. Długim Targu.

Można też w inny sposób wesprzeć prezydenta - oddając krew. Szczególnie potrzebna jest krew grupy O RhD- (minus), gdyż w przypadkach nagłych krwawień, gdy nieznana jest grupa krwi pacjenta można bezpiecznie przetoczyć uniwersalne krwinki czerwone grupy O RhD-.

Informacje o tym jak się przygotować do oddania krwi są na stronie internetowej RCKiK : http://krew.gda.pl/zostan-dawca-krwi,126,pl.html

Wszystkim wstrząśniętym dzisiejszymi wydarzeniami mieszkańcom Gdańsk oferuje też pomoc psychologiczną.

- W związku z atakiem na Prezydenta Gdańska, który miał miejsce podczas finału WOŚP, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił całodobową pomoc psychologiczną - informuje  Magdalena Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydentna Gdańska. -  Wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia, mogą zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej "Fundacji Fosa" pod nr telefonu 787 960 860.

Zaraz po ataku na Pawła Adamowicza, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wysłał błyskawicznie na miejsce czterech psychologów, aby udzielali pomocy osobom, które widziały jak napastnik ugodził nożem prezydenta Gdańska, biegał i krzyczał na scenie. 

- Wiele osób jest w szoku i naprawdę potrzebuje profesjonalnej pomocy psychologicznej - powiedziała nam Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPR. - Tam byli młodzi ludzie, dla których to niewyobrażalna sytuacja. Nasi psychologowie jeżdżą też do osób potrzebujących, w kryzysie.

"Cały czas myślami jesteśmy z Pawłem, człowiekiem który tyle lat jest z nami. Paweł trzymaj się!" - powiedział Jerzy Owsiak podczas prowadzonej na żywo w TVN relacji z 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.



Atak na prezydenta Gdańska
Atak na prezydenta Gdańska


Do ataku nożownika doszło ok. godz. 20, w czasie odliczania do “Światełka do nieba”. Sprawca prawdopodobnie dostał się na sceną od tyłu, nie zatrzymywany przez ochronę. Prawdopodobnie miał przy sobie dziennikarski identyfikator, co świadczyłoby o tym, że planował ten zamach. Wszedł na scenę z lewej strony, przeszedł w zamieszaniu szybkim krokiem na jej drugi koniec - tam gdzie stał prezydent Gdańska i zadał mu kilka ciosów nożem. Paweł Adamowicz osunął się. Szybko przystąpiono do reanimacji - na miejscu byli ratownicy medyczni, ubezpieczający imprezę WOŚP. Po ok. 15 minutach prezydenta Adamowicza zabrała karetka do szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jaki miał miejsce podczas finału WOŚP w Gdańsku - napisała do mediów Magdalena Skorupka-Kaczmarek, Rzecznik Prasowy Prezydenta Gdańska. - W tej chwili Prezydent jest operowany i jeśli będę mogła przekazać Państwu informacje na temat jego stanu zdrowia, zrobię to niezwłocznie. Jednocześnie w imieniu Prezydenta i jego rodziny proszę o zrozumienie i uszanowanie tej trudnej dla wszystkich sytuacji i nie niepokojenie rodziny i bliskich osób." 

LEKARZ WOJEWÓDZKI NA TEMAT STANU ZDROWIA PREZYDENTA ADAMOWICZA:

Wkrótce po przewiezieniu Pawła Adamowiczna do szpitala - Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego - na temat zdrowia prezydenta wypowiedział się Jerzy Karpiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
- Stan zdrowia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest bardzo poważny - potwierdził w TVN24 Karpiński. - Uraz jest bardzo poważny, zagraża bezpośrednio życiu. Wykonywane są wszelkie możliwe czynności. Służby medyczne robią wszystko, by stan zdrowia prezydenta powrócił do normy.

ZOBACZ FILM Z ATAKU:


Co szczególnie szokujące, sprawca po zamachu nie uciekał - przez kilkanaście sekund chodził po scenie z rękami uniesionymi w geście triumfu. Następnie wyrwał prowadzącemu mikrofon i powiedział:  - Nazywam się Stefan (nazwisko niezrozumiałe), siedziałem niewinny w więzieniu. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął…

W tym momencie napastnik został obezwładniony przez ochronę.

Sprawcą jest 27-letni mieszkaniec Gdańska. To kryminalista, karany za napady na instytucje finansowe (kasy pożyczkowe), a także rozbój.


Komentarze i słowa wsparcia płyną od polityków wszystkich opcji

Poruszeni dramatycznym wydarzeniem politycy komentowali ten fakt na twitterze:

Donald Tusk: Módlmy się wszyscy za Prezydenta Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą.

"Pawle, jesteśmy wszyscy z Tobą" - napisał na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa.

Premier Mateusz Morawiecki:
Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem.

Jurek Owsiak zaapelował o to, by wspierać prezydenta Adamowicza:
To jest momentami dziki kraj, nie można walczyć i różnić się przemocą. Ta agresja miała miejsce w moim rodzinnym mieście. Nie idźcie tam gdzie jest foch! Nie idźmy tam gdzie się dzielimy. Jest jedna Polska!

Na twitterze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawił się wpis:
Prosimy was, żeby w tym momencie powstrzymać się od wzajemnego obwiniania. Nie brnijmy w to dalej! Nie dzielmy się! Bądźmy w tej chwili razem i przekażmy nasze wsparcie Pawłowi Adamowiczowi.

Sytuację skomentował również szef PO Grzegorz Schetyna. "Paweł Adamowicz ranny w ataku nożownika podczas gdańskiego finału WOŚP. Jestem głęboko poruszony tą sytuacją, trzymamy kciuki za Pawła, a myślami jesteśmy z jego najbliższymi".

Joachim Brudziński powiedział w TVN24: - Niewytłumaczalny akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa. Chcę złożyć rodzinie pana prezydenta wyrazy najszczerszego współczucia. Jestem pełen nadziei, że nie dojdzie do sytuacji dramatycznej. Mam nadzieję, że ta walka zakończy się sukcesem. Miałem informację sprzed kilku minut, że stan jest poważny, był reanimowany. Nie znajduję słów wytłumaczenia na tego typu akty. Finał WOŚP przez ostatnie 27 lat kojarzył się z czymś dobrym, pozytywnym. Teraz ten akt barbarzyństwa będzie ciążył na wspomnieniach dzieci, wolontariuszy. Chciałbym im powiedzieć, że nie są sami.

Zareagował też prezydent Andrzej Duda:
Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak, jak - mam nadzieję -wszyscy nasi Rodacy. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił.

"Z całej siły trzymam kciuki za szybkie wyzdrowienie Pawła Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą myślami i sercem!" - napisał były premier Jerzy Buzek.

Powrotu do zdrowia prezydentowi Adamowiczowi życzył za pośrednictwem Twittera Kacper Płażyński, który rywalizował z nim o fotel prezydenta w ostanich wyborach jako kandydat Zjednoczonej Prawicy
Kacper Płażyński "Atak na Prezydenta Gdańska to barbarzyństwo. Liczę, że Paweł Adamowicz szybko wróci do zdrowia; życzę mu tego z całego serca" - napisał.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok