• Start
  • Wiadomości
  • Obcokrajowcy znajdą tu szeroką pomoc. Nowy Punkt Pomocy Cudzoziemcom w Gdańsku

Obcokrajowcy znajdą tu szeroką pomoc. Nowy Punkt Pomocy Cudzoziemcom w Gdańsku

Jak szukać pracy w Trójmieście, gdzie i w jaki sposób zalegalizować pobyt w Polsce, gdzie szukać noclegu - podpowiedzą obcokrajowcom pracownicy Punktu Pomocy Cudzoziemcom, który od 1 sierpnia działa przy Gdańskim Urzędzie Pracy.  
01.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nocleg, praca, pomoc medyczna dokumenty. Od 1 sierpnia obcokrajowcy znajda pomoc w działającym przy Urzędzie Pracy Punkcie Pomocy Cudzoziemcom
Nocleg, praca, pomoc medyczna, dokumenty - od 1 sierpnia 2018 roku obcokrajowcy mogą liczyć na pomoc w tych kwestiach w działającym przy Gdańskim Urzędzie Pracy Punkcie Pomocy Cudzoziemcom
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Punkt Pomocy Cudzoziemcom działa od dziś, 1 sierpnia 2018 roku od poniedziałku do piątku w siedzibie GUP przy ulicy 3 Maja 9 w Gdańsku. Wsparcie w poszukiwaniu pracy, pomoc w zakresie legalizacji pobytu, przydatne porady dotyczące bazy noclegowej w Gdańsku - to niektóre elementu pakietu informacyjnego przygotowanego dla obcokrajowców przez pracowników Punktu Pomocy Cudzoziemcom.

Szacuje się, że w samym Trójmieście może pracować nawet kilkadziesiąt tysięcy obywateli innych państw, przeważnie Ukrainy. Po przyjeździe do Polski nie wszyscy od razu znajdują nowego pracodawcę, czasem pojawiają się też inne trudności związane m.in. z legalizacja pobytu, nauką języka polskiego czy znalezieniem pierwszego noclegu.

Ukraińska telewizja o Ukraińcach pracujących w naszym mieście

Praca, pobyt, dokumenty, służba zdrowia  

Od 1 sierpnia w rozwiązaniu tych problemów pomogą pracownicy Punktu Pomocy Cudzoziemcom. Pracują tu doświadczeni rosyjsko i ukraińskojęzyczni eksperci, którzy wytłumaczą obcokrajowcom, gdzie i w jaki sposób zalegalizować swój pobyt w Polsce i przedstawią ofertę zatrudnienia w Trójmieście. Uzupełnieniem tego jest wsparcie w zakresie tłumaczenia na język polski dokumentów aplikacyjnych i wyjaśnianie zasad związanych z zatrudnianiem na podstawie ruchu bezwizowego, przyjmowaniem do pracy studentów czy posiadaczy Karty Polaka. Ale Punkt nie koncentruje się wyłącznie na pomocy w poszukiwaniu nowego pracodawcy.

Pomoc w poszukiwaniu pracy to tylko jedne z elementów programu wsparcia obcokrajowców w Gdańskim Urzędzie Pracy
Pomoc w poszukiwaniu pracy to tylko jedne z elementów programu wsparcia obcokrajowców w Gdańskim Urzędzie Pracy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Do korzystania z punktu zachęcamy wszystkich obcokrajowców, również tych którzy mają pracą, ale mają inne problemy - zapewnia Sylwia Dymnicka-Iwaniuk, kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców Gdańskiego Urzędu Pracy. - Poinformujemy ich m.in. o niedrogich i sprawdzonych noclegach, dostępnych kursach nauki języka polskiego czy zasadach korzystania z opieki zdrowotnej przez imigrantów.

Punkt Pomocy Cudzoziemcom udzielać będzie także podstawowych informacji z zakresu prawa pracy, zakładania działalności gospodarczej, pomoże nawiązać kontakt ze specjalistycznymi instytucjami i organizacjami statutowo zajmującymi się wspieraniem imigrantów. W tym celu Gdański Urząd Pracy porozumiał się z m.in. z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku, Związkiem Ukraińców w Polsce, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Crossroads-Zatoka Gdańska, Pomorską Izbą Rzemieślniczą, Pracodawcami Pomorza, Towarzystwem Pomocy Św. Brata Alberta oraz gdańskimi parafiami - prawosławną i grekokatolicką.

Gdzie i kiedy można uzyskać pomoc?

Punkt Pomocy Cudzoziemcom mieści się na I piętrze, w pok. nr 123 w siedzibie Gdańskiego Urzędu Pracy, przy ul. 3 Maja 9. Z usług Punktu można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 58 732 53 97.

Czytaj także:

Z miłości, dla korzeni, pracy, teściów - gdańscy imigranci uczą się polskiego

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask