„Łączy nas sport” - konferencja i podumowanie kampanii o współczesnej roli sportu

„Nie ma sportu pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Jest po prostu sport.” To hasło promujące kampanię Łączy nas sport, której finałowym akcentem jest konferencja. Posłuchamy praktyków, ekspertów, rodziców, będzie też otwarty dialog i debata. Wydarzenie już w środę, 23 października o godz. 12 w Olivia Business Center w Gdańsku. Udział bezpłatny!

„Mamy waleczne serca! Jestem mistrzem! Bardzo lubię judo, ponieważ usprawnia mnie ruchowo! Lubię kumpli z maty, nawet jak nie dam rady!” – mówią dzieci i młodzież z niepełnosprawnością w spocie promującym kampanię „Łączy nas sport”. Z ich oczu i postawy ciała można wyczytać satysfakcję, spełnienie i radość. To podopieczni Adriany Dadci – Smoliniec, która kilka lat temu razem z mężem Pawłem Smoliniec, dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami założyła klub sportowy Ada Judo Fun.

- Poczułam potrzebę powiedzenia głośno, że sport potrafi przenosić góry. Dzięki temu wiele osób, w tym niepełnosprawnych może się odnaleźć w świecie. To może być trampolina do nowego życia, bo mają zwykłą radość, powód do wyjścia z domu. Pomyślałam, że warto o tym głośno powiedzieć i być może odświeżyć tę ideę. Stąd pomysł na kampanię. Przecież zawsze będą przeszkody, lokalowe, międzyludzkie czy finansowe. Warto się nie poddawać i  działać, bo warto zrobić coś dobrego – mówi Adriana Dadci – Smoliniec, inicjatorka kampanii i konferencji Łączy nas sport, olimpijka, Mistrzyni Europy, wielokrotna Mistrzyni Polski. 

Zorganizowana przez nią kampania edukacyjna, wydarzenia i wreszcie kulminująca działania konferencja jest otwartym dialogiem o współczesnej roli sportu, widzianego z różnych perspektyw. Organizatorzy chcą, by spotkanie stała się miejscem do prowadzenia ciekawych rozmów, które będą mogły pomóc przyszłym pedagogom, terapeutom, trenerom w lepszym zrozumieniu swoich przyszłych podopiecznych.

Miasto Gdańsk postanowiło także włączyć się i wesprzeć inicjatywę poprzez swoją kampanię Łączy nas Gdańsk, która zainaugurowało we wrześniu 2017 roku. Powstała, by przybliżyć mieszkańcom dwa społeczne projekty – Model Integracji Imigrantów i Model na rzecz Równego Traktowania. Miejska inicjatywa ma za zadanie edukować, skupiać się na wydarzeniach i ludziach, którzy inspirują do szukania tego, co wspólne.

- Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć taki sam dostęp do miasta. Ta konferencja pokazuje, że jest to możliwe. Sport odmienia życie każdej i każdego z nas. Włączajmy wszystkich w rytm życia Gdańska i Pomorza – mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent miasta Gdańska.

Swoimi doświadczeniami dzielić się będą przedstawiciele różnych środowisk, m.in.
sportowiec Aleksandra Kobielak, Katarzyna Świeczkowska, wice przewodnicząca zarządu PSONI Koło w Gdańsku, Jakub Tokarz, wielokrotny 20- letniego Patryka z zespołem Downa, Jakub Tokarz – parakajakarz, medalista letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, wielokrotny medalista mistrzostw Polski i inni.

- Chciałabym powiedzieć o tym, co sport daje naszym niepełnosprawnym dzieciom. Nie ma tam żadnych barier, przeszkód. Wystarczy odrobina chęci, naszych dzieci i rodziców. Wystarczy, żeby będą mogły aktywnie spędzać czas, nawiązywać nowe znajomości, przyjaźnie, wyjeżdżać na obozy, a przede wszystkim mieć swój kawałek normalnego świata, w którym mogą odetchnąć od wszystkich terapii – opowiada Mariola Siedlecka, mama Patryka z zespołem Downa.

O konwencji ONZ i prawach osób z niepełnosprawnością, tzn. jak są przestrzegane w Polsce, zarówno teoretycznie jak i praktycznie, ale również o niepełnosprawności przez pryzmat sportu, kibicach i sportowcach opowie Katarzyna Świeczkowska, wice przewodnicząca zarządu PSONI Koło w Gdańsku.

- Nie zdajemy sobie sprawy, jakim fantastycznym narzędziem jest sport. Pozwala włączać osoby z niepełnosprawnością w społeczeństwo i pomóc im budować relacje – dodaje Świeczkowska.

„Sport w różnych odmianach, sport dla wszystkich, sport bez barier” – to wizja organizatorów, którzy jak sama inicjatorka, Adriana Dadci – Smoliniec przyznaje podejmując ten projekt, są idealistami. A jakiego efektu spodziewa się po konferencji?

- Ideałem są programy, które mogłyby powstać i ruszyć do szkół. Wielokrotnie spotykałam się z nietolerancją jako rodzic i opiekun osób z niepełnosprawnościami. Szkoła ciągle nie jest gotowa, a trzeba integrować i uczyć, w jaki sposób to robić. Elementem łączącym jest i może być na dużo większą skalę właśnie sport. Możemy go użyć do dawania pozytywnych przykładów, bo każdy może się w nim odnaleźć – opowiada z zapałem Adriana Dadci – Smoliniec. – Chce się podzielić swoim niesamowitym doświadczeniem sportu, w którym tworzymy jedność, mimo wielu różnic.  Sportu, który mimo różnic daje taka samą radość, wolność i poczucie zwycięstwa. Już teraz mam dowody na to, że warto było podjąć ten trud.

Konferencja „Łączy nas sport”, wieńcząca kampanię edukacyjną o tym samym tytule, już w środę, 23 października o godz. 12 w Olivia Business Center, w budynku Olivia Four. Konieczna jest rezerwacja online przed spotkaniem TUTAJ  otwarta do 21 października. W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość rejestracji na miejscu.

Wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/2212333752205403/