Gdańskie Dni Różnorodności

Wydarzenia w gdańskich bibliotekach, Nocne czytanie, koncert w Parku Oruńskim, Żywa Biblioteka, spacer po terenach postoczniowych. Trwają Gdańskie Dni Różnorodności. A już w najbliższą niedzielę, 19 maja atrakcje w 100czni w ramach kampanii „Łączy nas Gdańsk” i obchodów Dnia Różnorodności.
 
 

W tym roku w obchody Dnia Różnorodności i Gdańskich Dni Różnorodności włączyło się wiele instytucji Gdańska, które zaproponowały dodatkowe wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi cykl spotkań wokół literatury poruszającej wątki równości i różnorodności „Wielostronni”, a wiele instytucji kultury zadbało o większą dostępność swoich wydarzeń, zapewniając ich tłumaczenie na język migowy lub obcy.

Ciekawą inicjatywą dla rodzin z dziećmi i nie tylko jest akcja "Nocnego czytania". To doroczne wieczorne spotkania z literaturą społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Książki dobierane są zwykle do wyznaczonego tematu. W ubiegłym roku tematem przewodnim było hasło "Inni niż my - tacy jak my", poświęcona osobom niepełnosprawnym. Wydarzenie cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem. Dlatego Podstawowa Szkoła społeczna „Niedźwiednik” kontynuuje w tym roku tradycję, promując tolerancję i otwartość na innych pod hasłem "Pochwała różnorodności".

 - Chcemy wokół ciekawej literatury dla dzieci i nastolatków zgromadzić ludzi z różnych środowisk, reprezentujących różne poglądy na życie, rodzinę, religię, których jednak łączy postawa wzajemnej tolerancji i otwartości – mówi organizatorka wieczoru Magdalena Kaczmarek, nauczycielka w Podstawowej Szkole Społecznej "Niedźwiednik" w Gdańsku. – W ten sposób pragniemy pokazać, że to, co różni ludzi między sobą, nie musi ich dzielić, za to może być przestrzenią dla ciekawości, poznania, interesujących doświadczeń i dialogu.

Osobom, do których organizatorzy kierują zaproszenie na ten wieczór, proponują przeczytanie fragmentu książki, z którą coś ich łączy. Goście, zwykle oprócz czytania, opowiadają coś o sobie i "swoim świecie", odpowiadają na pytania dzieci. Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 w siedzibie szkoły przy ul. Słowackiego 83.

Innym ciekawym wydarzeniem jest Żywa Biblioteka w Galerii Guntera Grassa. To spotkania z Żywymi Książkami, czyli osobami należącymi do grup dyskryminowanych i postrzeganych stereotypowo. Podczas tegorocznej edycji będzie można porozmawiać m.in. z Muzułmanką, Matką osoby z niepełnosprawnością, Trzeźwiejącego alkoholika i innych. W czasie rozmowy nie ma tematów tabu. Jest to przestrzeń, by w ciągu 30 minut spotkania i rozmowy zweryfikować własne stereotypy. Wydarzenie odbędzie się 18 maja, w godz. 17 – 23.00.

Wszyscy, którzy lubią aktorkę – Annę Dereszowską mogą tym razem posłuchać jej na koncercie w Parku Oruńskim, w Amfiteatrze Orana. Wstęp wolny. Gdańskie Dni Różnorodności potrwają do soboty, 25 maja.

Szczegółowy Program wydarzeń znajduje się poniżej: