Gdański meczet wkrótce odnowiony i otwarty

Remont gdańskiego meczetu w Gdańsku wkroczył w końcowy etap. Odnawiane jest nie tylko wnętrze, ale także przestrzeń rekreacyjna na zewnątrz, która ma być otwarta także dla lokalnej społeczności.

- Remontujemy meczet kompleksowo. Jesteśmy nastawieni na to, że coraz więcej wiernych przybywa do naszego miasta, do naszej społeczności i musimy temu sprostać - mówi Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku. - Dzięki remontowi meczet będzie przystosowany dla większej liczby osób.

Świątynianależy do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, a w Gdańsku istnieje od 1990 roku. Remont trwa od lipca br. i obejmuje kilka etapów renowacji, m.in. wymianę okien wokół sali modlitewnej, czy instalacje. Znane na całym świecie małżeństwo artystów z Turcji zajmuje się malowaniem zdobień, tzw. rumi wewnątrz meczetu. Ich kolorystyka nawiązuje do barw charakterystycznych dla Imperium Osmańskiego. Ponadto wymieniono kopułę minaretu i osadzono na nim nowy półksiężyc, który wykonany został w Turcji. Warto dodać, że oprócz wnętrza świątyni remont obejmuje także teren rekreacyjny budynku.

- Chcemy, żeby meczet po remoncie stał się bardziej otwarty dla lokalnego społeczeństwa - mówi Mohamed Atoun, przewodniczący pomorskiego oddziału Ligi Muzułmańskiej w Polsce. - Żeby organizowane były tu wydarzenia kulturalne. Istnienie tutaj meczetu, to symbol otwartości tego miasta. Dlatego taki meczet powinien być, i jest, otwarty dla wszystkich.

Remont został sfinansowany dzięki współpracy z Turecką Agencją Współpracy i Koordynacji o nazwie "TIKA" (Turkish Cooperation and Coordination Agency). Jest to turecka instytucja rządowa, która wspiera projekty wspierające rozwój lokalnych społeczności muzułmańskich. 

Oprac. AD