Polityka Strukturalna Unii Europejskiej |
![]() |
![]() UE ulotka
|
![]() |
![]() |
Przedstawiamy Państwu tekst informacyjny o prowadzonej przez Unię Europejską polityce strukturalnej, opracowany przez Referat Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Gdańsku z myślą o potencjalnych projektodawcach oraz wszystkich zainteresowanych tematyką funduszy strukturalnych.
Polityka Strukturalna UE
Unia Europejska prowadzi politykę strukturalną, aby zwiększyć spójność gospodarczą i społeczną należących do niej państw. Oznacza to dążenie do zmniejszenia różnic w rozwoju pomiędzy poszczególnymi regionami w UE. Polityka strukturalna Unii prowadzona jest wspólnie z krajami członkowskimi. Oznacza to w praktyce, że państwa razem z Komisją Europejską opracowują plany i zakres pomocy udzielanej przez UE.
Podstawowym źródłem pomocy w ramach polityki strukturalnej są fundusze strukturalne. Z ich budżetów kierowane jest wsparcie na programy krajowe - ok. 94%, oraz inicjatywy wspólnotowe - ok. 6%. Dodatkowym instrumentem pomocy jest Fundusz Spójności (Kohezji) - czasowy instrument, który ma pomóc przy realizacji największych inwestycji w najuboższych krajach UE. Oprócz wymienionych funduszy, polityka strukturalna finansowana jest z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Ważnym uzupełnieniem pomocy UE są środki krajowe (budżet centralny i samorządowy), które stanowią minimum 25% (w wyjątkowych sytuacjach 15%) całej pomocy.
Głównym źródłem finansowania polityki strukturalnej UE są cztery fundusze strukturalne:
1. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego,
2. Europejski Fundusz Społeczny,
3. Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej,
4. Finansowy Instrument Ukierunkowania Rybołówstwa.
Fundusz Spójności, mimo iż nie jest funduszem strukturalnym, pełni bardzo ważną rolę w samej polityce strukturalnej. Jest to tymczasowe wsparcie finansowe dla krajów Unii Europejskiej, których Produkt Krajowy Brutto nie przekracza 90% średniej dla wszystkich krajów członkowskich. Zakres działania Funduszu Spójności obejmuje pomoc o zasięgu krajowym, a nie regionalnym, jak to ma miejsce w przypadku funduszy strukturalnych. Do krajów objętych pomocą z Funduszu należą obecnie Grecja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania.
Perspektywy realizacji środków strukturalnych w Polsce
Przygotowania do wykorzystania funduszy strukturalnych w Polsce koordynuje Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS).
Działania o charakterze krajowym będą realizowane w ramach sektorowych programów operacyjnych opracowywanych przez właściwe ministerstwa (np. Ministerstwo Infrastruktury odpowiedzialne jest za przygotowanie i wdrażanie programu "Transport"). Ministerstwa te będą wybierać projekty do poszczególnych programów.
Działania o charakterze regionalnym objęte są zintegrowanym programem operacyjnym, który jest przygotowywany przez MGPiPS, samorządy województw i właściwe ministerstwa. W ramach części programu dotyczącej Województwa Pomorskiego, projekty będzie wybierać Zarząd Województwa Pomorskiego.
Poza środkami z funduszy strukturalnych, Polska otrzyma dostęp do środków z Funduszu Spójności.
Wszystkich zainteresowanych aktualnymi informacjami na temat polityki strukturalnej zapraszamy do stałej lektury serwisów internetowych:
http://fundusze.ukie.gov.pl
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
Aleje Ujazdowskie 9, 00-918 Warszawa
tel. (22) 455 55 00
e-mail: info@mail.ukie.gov.pl
http://www.fundusze.ue.mgpips.gov.pl
Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
tel. (22) 693 50 00
http://www.europa.edu.pl
Krajowy System Przygotowań do Funduszy Strukturalnych
Fundacja Edukacji Ekonomicznej
Aleje Jerozolimskie 30, II piętro, 00-024 Warszawa
tel. (22) 828 06 71
e-mail: sekretariat@interklasa.pl
http://www.koszefs.pl
Krajowy Ośrodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Społecznego
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Al. Jerozolimskie 125/127, 02-017 Warszawa
tel. (22) 699 72 33
fax. (22) 699 70 46/56
e-mail: koszefs@parp.gov.pl
http://www.cios.gov.pl
Centrum Informacji o Środowisku
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel. (22) 579 22 11
fax. (22) 579 22 15
e-mail : centrum@cios.gov.pl
Opracowano na podstawie:
1. "Fundusze Strukturalne w Polsce", M. Olszewski, Departament Komunikacji Społecznej i Informacji Europejskiej, UKIE;
2. Strony internetowe UKIE;
3. Strony internetowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.