PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk różnorodny

Gdańsk różnorodny
„Łączy nas Gdańsk. Gdańsk wielu kultur”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Zaczęło się od działań Instytutu Kultury Miejskiej, które skierowane były do dzieci w wieku szkolnym, a których celem było „pokazanie najmłodszym mieszkańcom związków Gdańska z innymi krajami, a także przybliżenie ich tradycji i kultury”. A potem pojawił się pomysł, by „poszerzyć ulotny w swej istocie projekt o wydawnictwo, w którym te same osoby, które stały się przewodnikami dla dzieci, opowiedziały o swoich odkryciach także dorosłym”.

I tak „powstał – jak piszą we wstępie Joanna Raftopulos i Jan Daniluk – zbiór dwunastu esejów o wielokulturowym Gdańsku, o obecności w mieście nad Motławą różnych społeczności, o śladach różnych narodów, religii i kultur, a także o związkach Gdańska z krajami, z których te społeczności się wywodzą”.

„Czytelnik [tej książki] może spojrzeć na dziedzictwo obecne w naszym mieście z różnych perspektyw, nie ograniczając się jedynie do danych liczbowych i wskazania materialnych śladów w postaci zabytków. Nie odnosząc się jedynie do najbardziej znanych postaci. Zdecydowana większość autorów podjęła próbę przedstawienia własnych przemyśleń w formie krótkich esejów. Oznacza to, że książeczka ta nie pretenduje w żadnym wypadku do miana opracowania naukowego. Chce raczej zaintrygować czytelnika, skłonić go do refleksji nad bogatą historią Gdańska i jego zróżnicowaniem kulturowym. Bogactwem, które – co należy podkreślić – wcale nie zostało wyczerpane i zmienia się dynamicznie dosłownie na naszych oczach”.

***

„Łączy nas Gdańsk. Gdańsk wielu kultur”, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk 2020.

Spis treści: Wstęp (Joanna Raftopulos i Jan Daniluk); Anglia (Jan Szkudliński); W poszukiwaniu francuskich śladów w Gdańsku (Anna Perz); Żydzi gdańscy (Monika Bahyrycz); Kaszubskie oblicze Gdańska (Beata Jankowska); Gdański rezerwat tożsamości (Marta Szagżdowicz); Na co zwracają uwagę Niderlandczycy i Flamandowie podczas spaceru po Gdańsku (Anna Kotuła); Zakotwiczeni w Gdańsku. Ormianie nad Motławą (Marta Szagżdowicz); Gdańskie dole i niedole Rosjan (Krzysztof Kucharski); Gdańsk w szkocką kratę. Kupcy i najemcy nad Motławą (Michał Ślubowski); Między wojnami (Krzysztof Kucharski); Ukraińcy i Gdańsk (Vlada Honcharenko); Ślady kultury włoskiej w Gdańsku (Olga Radziejewicz).