Seniorzy zachowajcie czujność!
Nie przekazuj pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych np. wnuczka, mówiąc, że mają bardzo trudną sytuację lub nadarzyła się niebywała okazja kupna np. auta i proszą o pożyczkę na bardzo krótki okres. Często, po Państwa oszczędności wysyłają inną osobę, uprzedzając telefonicznie o tym fakcie. Nie przesyłaj również pieniędzy na wskazane przez rozmówcę konto bankowe. Pamiętając o tym, że Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy, Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku apelują, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych. Osoby starsze, często samotne, schorowane i ufne narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Dlatego, aby ograniczyć liczbę ofiar oszustw, wyłudzeń czy kradzieży Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach postępowania:
- Nie otwieraj drzwi do mieszkania lub drzwi wejściowych na klatkę schodową, otwieranych na sygnał z domofonu osobom, których nie znasz. Jeśli podają się za pracownika instytucji np. administracji, gazowni, elektrowni, firmy wymieniającej okna - zadzwoń do niej i upewnij się, czy rzeczywiście przysłała swojego przedstawiciela. Dobrym pomysłem jest przygotowanie numerów telefonicznych do instytucji wcześniej, np. spisanie ich z rachunków.
- Wpuszczając do domu obce osoby, nie zostawiaj ich nawet na chwilę samych. Pukający często prosi o szklankę wody i wchodzi do mieszkania, idzie do kuchni, a w tym czasie druga osoba, zupełnie niewidoczna, zagląda do znanych powszechnie schowków np. w szafach, do pościeli, ręczników, ubrań lub pod książki.
- Nie udzielaj osobom, które telefonują, informacji na twój temat, a zwłaszcza na temat twojej rodziny czy pieniędzy. Szczególnie, jeśli podają się za pracowników banku i pytają o numer konta lub PIN do twojej karty bankomatowej.
Więcej informacji nt. bezpieczeństwa
Autor: Joanna Kachel / Wydział Prewencji KMP w Gdańsku