Cyfrowy Dzień Seniora

26.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
banner promujący wydarzenie. Częścią tła jest grafika z abstrakcyjną wizją tunelu. Napisy. Cyfrowy świat seniora. data i godzina oraz miejsce jak w opisie. Logotypy Miasta Gdańska, Fundacji Wsparcia i Integracji Społecznej oraz Radia Gdańsk

29.10. 2024 godz. 10.00-15.00
EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI ul. Plac Solidarności 1

Wykłady (sala audytoryjna) oraz porady indywidualne i grupowe w strefie "Zadaj Pytanie" przy stolikach tematycznych (Ogród Zimowy ECS)

Jego celem jest wsparcie seniorów w poznawaniu i zrozumieniu nowych technologii, które mogą ułatwić ich codzienne życie. Podczas wydarzenia seniorzy będą mieli okazję uczestniczyć w wykładach, panelach dyskusyjnych oraz odwiedzić stoiska oferujące praktyczne porady i wsparcie w zakresie technologii cyfrowych. 

Program obejmuje wykłady na temat zastosowania nowych technologii, bezpieczeństwa cyfrowego, a także rozwiązań telemedycznych. Szczególny nacisk zostanie położony na prezentację przydatnych aplikacji, takich jak „Profil Zaufany” czy „M-Obywatel”, które wspierają codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie cyfrowym. Dzień Cyfrowy będzie również okazją do dyskusji na temat wyzwań i zagrożeń, które wiążą się z nowymi technologiami, zwłaszcza w kontekście osób starszych. 

Strefa praktyczna oraz stoiska partnerów oferować będą możliwość zapoznania się z nowoczesnymi urządzeniami i usługami medycznymi, a także wsparcie cyfrowe związane z obsługą aplikacji ułatwiających życie, jak np. „Znany Lekarz”. Seniorzy będą mogli uzyskać porady dotyczące korzystania z technologii, które pomagają w opiece i komunikacji. Wstęp wolny.

Szczegóły wydarzenia

GDAŃSKI DZIEŃ CYFROWY – „CYFROWY SENIOR”, CZYLI WYKŁADY (10.00-15.00 z 15-minutowymi PRZERWAMI KAWOWYMI) oraz szczegółowe porady przy STOLIKACH TEMATYCZNYCH (10.00–15.00)

PREMIERA SPECJALNA podczas wydarzenia!!!
Podczas wydarzenia odbędzie się premiera bardzo oczekiwanej „Aplikacji”, która pozwala na zainstalowanie na naszych telefonach IKONKI, która BEZPOŚREDNIO przenosić nas będzie na podstronę „Seniorzy” (Gdański Portal Senioralny), bez konieczności szukania i przechodzenia przez wiele podstron.
Zespół i Wolontariusze Centrum Informacji i Animacji Senioralnej z Centrum Dolna Brama uczyć będą przeszukiwania zawartość podstrony seniorzy na portalu gdansk.pl i „ściągania” do druku ważnych informacji.

Grafika obrazująca działanie ikonki na telefon, która przenosi użytkownika bezpośrednio na Gdański Portal Senioralny, który jest podstroną portalu gdansk.pl. po lewej stronie obraz ekranu telefonu z ikonką. Po prawej obraz ekranu komputera i smartfona z wyświetloną stroną senioralną

Szczegółowy plan wydarzenia

WYKŁADY NA SALI AUDYTORYJNEJ

10:00 – 10.15 Otwarcie wydarzenia


10:15 – 11.00  dr inż. Dawid Ewald prof. Pds Politechnika Bydgoska im. J.J Śniadeckich - Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Zakład Systemów Inteligentnych

Sztuczna Inteligencja (AI):  Komunikacja i rozrywka z pomocą AI: Wirtualny towarzysz na co dzień.

Temat 1:
Komunikacja z AI: Jak wirtualni towarzysze wspierają codzienną interakcję i relacje
Temat 2: Rozrywka z AI: Wirtualny towarzysz w grach, mediach i kulturze 


11:00 – 11.45  mgr Paulina Wierzgała - psycholog

Wpływ technologii informacyjno-komunikacyjnej na zdrowie psychiczne seniorów "Od zdrowia do administracji: Jak technologia wspiera seniorów"

Temat 1:
"Technologie zdrowotne dla seniorów: Przewodnik po aplikacjach" lub "Zdrowie w zasięgu ręki: Jak korzystać z aplikacji zdrowotnych". Aplikacje dotyczące zdrowia tj:. IKP, e-pacjent, Znany Lekarz, Kolejki NFZ 
Temat 2: "Bezpieczne korzystanie z e-administracji: Przewodnik dla seniorów" lub "E-usługi dla seniorów: Jak ułatwić sobie życie" tematyka to Aplikacje dotyczące: profil zaufany, ePUAP, m-obywatel 


11.45 – 12.00 – przerwa kawowa


12:00 – 12.45  dr inż. Dawid Ewald

Temat bezpieczeństwo:  Jak unikać zagrożeń, chronić dane i bezpiecznie korzystać z internetu 

Temat 1:
Jak unikać zagrożeń i chronić dane osobowe w internecie
Temat 2: Bezpieczne korzystanie z internetu: bankowość, zakupy i komunikacja online  


12.45 – 13.00 – przerwa kawowa


13:00 – 13.45  mgr Paulina Wierzgała - psycholog

Komunikacja - Aplikacja-  "Łączymy Pokolenia: Media Społecznościowe dla Seniorów"

Temat 1
: "Jak Media Społecznościowe Mogą Wspierać Relacje Międzypokoleniowe" - Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp oraz o tym jak komunikować się z młodymi żeby nie było "siary". 
Temat 2: "Zawsze w Kontakcie: Jak aplikacje Ułatwią Życie" - aplikacje badające aktywności fizycznej, nauka języków, zajęcia sportowe itd.


13.45 – 14.15 – przerwa kawowa oraz rozstrzygnięcie konkursów organizowanych podczas wykładów i rozmów przy stolikach tematycznych


14.15 – 15.00  Dr Edyta Bonk – Psycholog rozwojowy - Centrum Doskonałości i Innowacji w Dydaktyce, Wydział Psychologii w Sopocie (SWPS), Zakład Psychologii Wspomagania Rozwoju

Cyfrowo – wesoło i zdrowo – przegląd prostych i szeroko dostępnych gier na telefon lub komputer, które mają znaczący wpływ na podtrzymywanie kondycji mózgu, pamięci i ogólny dobrostan.
Podczas wykłady dr Edyta Bonk poleci też strony internetowe, z których powinniśmy korzystać dla poprawy świadomości swojego zdrowia i ciała.


STREFA "ZADAJ PYTANIE" - STOLIKI TEMATYCZNE:

  • Instalowanie aplikacji – Gdański Portal Senioralny oraz nauka przeszukiwania zawartość podstrony seniorzy na portalu gdansk.pl i „ściągania” do druku ważnych informacji
  • Co to jest i jak zainstalować i korzystać z Profilu Zaufanego
  • Jak instalować i korzystać z aplikacji mObywatel
  • Zakupy przez internet, bankowość elektroniczna, płatności BLIK - korzyści i ostrożność
  • Ustawienia telefonów, aby wszystko prawidłowo działało
  • Instalowanie i korzystanie z asystenta głosowego
  • Korzystanie z prostego tłumaczenia tekstów w każdym języku
  • Wyszukiwanie informacji w internecie o wszystkim, co sfotografujemy
  • Ustawianie przypomnień w kalendarzu -
  • „Pisanie” wiadomości głosem – to takie proste ?
  • Używanie telefonu jako skaner dokumentów
  • Facebook, Instagram, WhatsApp – odkrywanie możliwości, zakładanie profili
  • Wybór drogi dotarcia - Jak dojadę, Mapy Google
  • Parkowanie tylko w telefonie SkyCash
  • Nadaj i odbierz paczek - Aplikacja InPost i inne paczkomaty
  • Wykonywanie i przesyłanie zdjęć
  • Tworzenie interesujących postów
  • Kody QR – po co i jak używać

    poza tym będziecie mogli Państwo zapytać jak korzystać z Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP), aplikacji e-pacjent czy Znany Lekarz

DODATKOWO 10.00-15.00:

PORADY FOTOGRAFICZNE I OBRÓBKA ZDJĘĆ  Fundacja Focus Pokus - Jakub Soja
Aplikacje do obróbki grafiki, obsługa aplikacji CANVA

STOISKO AUDIOWIZUALNE  Fundacja European Foresight Institute - Tomasz Drozdowski
Na stoisku będzie można, pod okiem i z pomocą specjalisty od mediów, nagrać i zabrać ze sobą na pendrive prezentację swojej grupy senioralnej, swoją własną, nagrane życzenia dla kogoś, pozdrowienia na facebooka lub rolkę itp.

STOISKO "BĄDŹ PRZEZORNY" - Przedstawiciele Komendy Miejskiej w Gdańsku
Na podstawie przykładów oszustw z "naszego podwórka" będą opowiadać o popularnych i mniej popularnych oszustwach i przestrzegać przed oszustwami osób starszych.


Realizacja: 
Fundacja Wsparcia i Integracji Społecznej we współpracy z Fundacją Równik.

Projekt realizowany ze środków Miasta Gdańska


Zobacz: Video-relacja z ostatniego spotkania z cyklu Cyfrowy Dzień Seniora z 2019 roku.


Szczegółowy kalendarz aktywności Gdańskich Dni Seniora można znaleźć tutaj: 
https://www.gdansk.pl/gdanscy-seniorzy/Gdanskie-Dni-Seniora-2024,a,272024 


Plakat do pobrania: 
https://www.gdansk.pl/gdanscy-seniorzy/Gdanskie-Dni-Seniora-2024,a,272024