Zarządzenie Nr 725/14
Prezydenta Miasta Gdańska
z dnia 3 czerwca 2014 r.
w sprawie powołania Zespołu Konsultacyjnego w celu przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku”.
Na podstawie art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, 1318, zm. z 2014 r. poz. 379) oraz § 7 i § 8 uchwały Rady Miasta Gdańska Nr LII/1149/14 z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku”
zarządza się, co następuje:
§ 1
- Powołuje się Zespół Konsultacyjny w celu przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku”, w składzie:
Przewodniczący Zespołu:
1) Maciej Kukla – p.o. kierownik Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych
Członkowie Zespołu:
2) Jolanta Ostaszewska, Dyrektor Wydziału Budżetu Miasta i Podatków
3) Marek Litwin – p.o. Kierownik Referatu Rozliczeń i Informacji Zarządczej w Wydziale Programów Rozwojowych
4) Wiesław Szańca - Zastępca Kierownika Działu Utrzymania Dróg Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku
5) Mariusz Żukowski – Dział Przygotowania Inwestycji i Projektów UE Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska
6) Piotr Borawski – Radny Miasta Gdańska
7) Marcin Skwierawski - Radny Miasta Gdańska
8) Dariusz Słodkowski - Radny Miasta Gdańska
9) Marek Bumblis - Radny Miasta Gdańska
10) Jaromir Falandysz - Radny Miasta Gdańska
11) Krzysztof Wiecki - Radny Miasta Gdańska
12) Jędrzej Włodarczyk – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Siedlce
13) Monika Strugała - Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Młyniska
14) Karol Ważny – Radny Dzielnicy Osowa
15) Mateusz Błażewicz – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Brzeźno
16) Marian Menczykowski – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm
17) Łukasz Bejm – Przewodniczący Rady Dzielnicy Zaspa-Młyniec
18) Beata Matyjaszczyk – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
19) Izabela Chorzelska – Członek Prezydium Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
20) Agnieszka Buczyńska - Reprezentant Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
21) Marcin Bildziuk – Reprezentant Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
2. Prezydent w uzasadnionych przypadkach może dokonać zmian w składzie Zespołu. W przypadku osób delegowanych zmiana dokonywana jest na wniosek podmiotów delegujących. Powołanie nowego członka odbywa się w trybie wskazanym w uchwale.
§ 2
1. Do zadań Zespołu należy ocena formalno-prawna zgłoszonych projektów i sprawne przeprowadzenie konsultacji, o których mowa w § 1. Członkowie Zespołu uczestniczą w promocji idei Budżetu Obywatelskiego oraz udzielają mieszkańcom pomocy i informacji w kwestiach związanych z realizacją projektu.
2. Zespół działa w oparciu o Regulamin Konsultacji stanowiący Załącznik Nr 1 do niniejszego Zarządzenia i Regulamin Zespołu Konsultacyjnego stanowiący Załącznik Nr 2 do niniejszego Zarządzenia.
§ 3
Zobowiązuje się Dyrektorów Wydziałów Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Dyrektorów Miejskich Jednostek Organizacyjnych do udzielania Zespołowi pomocy w realizacji jego zadań.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
/-/ Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska
Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 725/14
Prezydenta Miasta Gdańska
z dnia 3 czerwca 2014 r.
REGULAMIN KONSULTACJI
§ 1
Regulamin konsultacji określa zasady i tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych w oparciu o uchwałę Rady Miasta Gdańska Nr LII/1149/14 z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku” zwanej dalej Uchwałą Rady Miasta Gdańska.
§ 2
1. Konsultacje, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, zwane dalej „konsultacjami”:
1) są wieloetapowe,
2) mają charakter bezpośredni i równy,
3) odbywają się na terenie całego miasta,
2. Konsultacje odbywają się zgodnie z harmonogramem określonym Uchwałą Rady Miasta Gdańska.
§ 3
Konsultacje społeczne uznaje się za ważne bez względu na liczbę osób biorących w nich udział.
§ 4
Do wzięcia udziału w konsultacjach uprawnieni są mieszkańcy Gdańska zameldowani na pobyt stały i czasowy na terytorium Gdańska, którzy najpóźniej do dnia rozpoczęcia konsultacji (16 czerwca 2014 r.) ukończyli 16 lat, z zastrzeżeniem § 5 ust. 4.
§ 5
- Uprawnionych do konsultacji umieszcza się w spisach.
- Spis uprawnionych do konsultacji sporządza Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku na podstawie prowadzonego w Mieście Gdańsku zbioru danych mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy na terenie Gdańska na ostatni dzień roboczy, poprzedzający termin rozpoczęcia konsultacji.
- Spis uprawnionych do konsultacji zawiera dane osobowe uprawnionych w zakresie: nazwiska i imion, imienia ojca, daty urodzenia (rok, miesiąc, dzień) numeru ewidencyjnego PESEL, adresu zamieszkania (miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania).
- Mieszkańcy Gdańska mogą być dopisani do spisu uprawnionych do ostatniego dnia trwania konsultacji na podstawie potwierdzenia zameldowania na pobyt stały lub czasowy z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
§ 6
Uczestnictwo w konsultacjach polega na:
1. Zgłaszaniu projektów do „Bazy Projektów Dzielnicowych” i „Bazy Projektów Ogólnomiejskich”.
2. Udziału w głosowaniu nad projektami z „Bazy Projektów Dzielnicowych” i „Bazy Projektów Ogólmiejskich”.
§ 7
Głosowanie jest głosowaniem bezpośrednim.
§ 8
Nad zapewnieniem prawidłowego przebiegu oraz porządku konsultacji czuwa Zespół Konsultacyjny, zwany dalej Zespołem.
§ 9
1. Konsultacje poprzedza kampania informacyjna.
2. W toku kampanii informacyjnej mieszkańcom udostępnione zostaną materiały informacyjne na temat zasad i przebiegu konsultacji.
§ 10
- Mieszkańcy składają projekty poprzez wypełnienie w systemie elektronicznym formularza zgłoszeniowego, będącego załącznikiem do Uchwały Rady Miasta Gdańska. W dniach od 16 czerwca do 30 czerwca 2014 r., w trakcie składania projektów mieszkańcy będą mieli możliwość uzyskania pomocy i doradztwa w wydziałach Urzędu Miejskiego w Gdańsku i miejskich jednostkach organizacyjnych.
- W powyższym terminie Zespół zorganizuje ponadto punkty z dostępem do komputera i internetu, w dostępnych dla mieszkańców miejscach na terenie Gdańska, gdzie będzie można uzyskać pomoc i wypełnić formularz elektronicznie.
§ 11
- Wnioskodawca wypełnia formularz zgłoszeniowy elektronicznie do punktu 8 włącznie.
- W celu zebrania podpisów mieszkańców popierających projekt wnioskodawca drukuje cały formularz zgłoszeniowy. Formularz można edytować dowolną ilość razy do momentu akceptacji funkcji „wyślij”.
- Akceptując funkcję „wyślij” w systemie elektronicznym wniosek uznaje się za zamknięty.
- Jednocześnie wnioskodawca zobowiązany jest do przekazania wypełnionego i wydrukowanego formularza zgłoszeniowego wraz z podpisem wnioskodawcy i co najmniej 15 podpisami poparcia osób uprawnionych do udziału w konsultacjach, w dniach od 16 czerwca do 30 czerwca 2014 r. w dowolnym Zespole Obsługi Mieszkańców lub przesyłać w wyznaczonym terminie na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku z dopiskiem „Budżet Obywatelski”. Decyduje data wpływu do Urzędu. Ostatnim dniem składania wniosku jest dzień 30 czerwca 2014 r. godz. 16:00.
§ 12
Wnioskodawca może w dowolnym momencie wycofać zgłoszony projekt, nie później jednak niż do dnia 15 września 2014 r. przesyłając prośbę elektronicznie na wskazany do kontaktu adres e-mail.
§ 13
- Do dalszego udziału w konsultacjach dopuszczone będą tylko te wnioski, które zostały przekazane do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
- W przypadku błędnego wypełnienia pól formularza Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych informuje mailem wnioskodawcę o konieczności poprawy wniosku w ciągu 5 dni roboczych. W tym czasie wnioskodawca może ponownie zalogować się do systemu elektronicznego i dokonać edycji wniosku oraz zobowiązany jest dostarczyć poprawiony wniosek do Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.
- Wszystkie wnioski przyjęte przez Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych zamieszczane będą na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.
- Wnioski dostępne będą w 7 plikach tekstowych: 6 plików z projektami dzielnicowymi z zachowaniem podziału na Okręgi Konsultacyjne – „Baza Projektów Dzielnicowych” oraz 1 plik z projektami ogólno miejskimi – „Baza Projektów Ogólnomiejskich”.
§ 14
- Analiza i ocena projektów pod kątem możliwości ich realizacji dokonywana będzie przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostki organizacyjne Miasta, wyznaczone odrębnym Zarządzeniem. Projekty odrzucone na tym etapie oceny będą podlegały weryfikacji przez Zespół Konsultacyjny podczas posiedzeń Zespołu.
§ 15
Analiza wniosków odbywać się będzie według poniższych kryteriów:
- Kryteria, których nieakceptacja powoduje odrzucenie projektu (odrzucenie należy uzasadnić):
- zgłoszone zadanie mieści się w katalogu zadań własnych Miasta,
- koszt zadania mieści się w zakładanych kwotach dla projektów dzielnicowych i ogólno miejskich,
- teren/obiekt w przypadku inwestycji jest własnością miasta,
- zadanie jest możliwe do wykonania w roku 2015,
- zadanie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub jest możliwe do wykonania,
- zadanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa,
- Kryteria oceny, których nieakceptacja nie oznacza odrzucenia projektu, a o jego ostatecznym zatwierdzeniu zdecydują członkowie Zespołu Konsultacyjnego.
- podany koszt jest realistyczny,
- opis zadania jest jednoznaczny,
- lokalizacja jest jednoznaczna,
- Analiza wniosku przeprowadzana jest w systemie elektronicznym i powinna być dokonana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż do dnia 18 lipca 2014 r.
§ 16
1. Oceny formalno-prawnej projektu dokonuje Zespół Konsultacyjny w systemie elektronicznym.
2. Zespół Konsultacyjny może zwrócić się do wydziału merytorycznego lub miejskiej jednostki organizacyjnej o dodatkowe wyjaśnienia.
3. Zespół Konsultacyjny może zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe wyjaśnienia lub uzupełnienia. Wezwanie przesyłane jest na adres email wnioskodawcy. Wnioskodawca w terminie 5 dni roboczych od otrzymania wezwania może uzupełnić wniosek lub udzielić wyjaśnień.
4. Zespół Konsultacyjny zbiera się na posiedzeniach, podczas których omawiane są wnioski odrzucone podczas analizy, o której mowa w § 15 i może zwrócić się do wnioskodawcy z propozycją poprawy zgłoszonego projektu. Poprawiony wniosek ponowne przechodzi proces weryfikacji.
5. Do baz projektów przechodzą wnioski zaakceptowane zwykłą większością głosów przy głosowaniu co najmniej 15 członków Zespołu.
6. W przypadku zgłoszenia dwóch lub więcej projektów dotyczących tego samego zagadnienia i/lub zbieżnych co do zakresu Zespół ma prawo skontaktować z wnioskodawcą, celem wypracowania projektu wspólnego. Łączenie projektów możliwe jest wyłącznie za zgodą wnioskodawców, która może być wyrażona w terminie 5 dni roboczych od daty uzyskania informacji od Zespołu, nie później jednak niż do dnia 25 sierpnia 2014 r.
§ 17
„Bazy Projektów Dzielnicowych” i „Bazę Projektów Ogólnomiejskich” będą na bieżąco uaktualniane podczas weryfikacji pod względem formalno-prawnym przez Zespół Konsultacyjny. Ostateczne wersje baz projektów, które będą podstawą do głosowania zostaną opublikowane dnia 20 września 2014 r. (po losowaniu numerów projektów).
§ 18
Głosowanie na projekty jest możliwe tylko drogą elektroniczną. Każdemu głosującemu przysługuje prawo do oddania po jednym głosie na maksymalnie pięć projektów ujętych w „Bazie Projektów Dzielnicowych” i jeden głos na projekty ujęte w „Bazie Projektów Ogólnomiejskich”.
§ 19
Głosowanie przeprowadza się za pomocą interaktywnego formularza. Interaktywny formularz do głosowania będzie zawierał podział na sześć opisanych w uchwale Okręgów Konsultacyjnych – „Bazy Projektów Dzielnicowych” i jedną „Bazę Projektów Ogólnomiejskich”. Po wejściu do panelu znajdować się będą informacje podane w formacie: 1) numer wniosku po losowaniu 2) numer wniosku nadany przez system elektroniczny 3) tytuł zadania 4) streszczenie zadania 5) lokalizacja 6) szacowany koszt 8) dzielnica/projekt ogólnomiejski 7) miejsce na oddanie głosu.
§ 20
W porozumieniu z Zespołem Konsultacyjnym Prezydent Miast Gdańska w terminie do dnia 31 lipca 2014 r. wyznaczy miejsca, gdzie będzie można oddać głos w punktach stacjonarnych i określi godziny ich pracy.
§ 21
Wynik głosowania na projekty dzielnicowe musi uwzględniać zapis z Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku” paragraf 5, pkt. 5 o treści: „W Okręgu Konsultacyjnym rekomendowane są do realizacji nie więcej niż dwa projekty w danej dzielnicy”.
§ 22
Wynik głosowania jest publikowany niezwłocznie po ustaleniu:
- na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski,
- w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku
- na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Załącznik Nr 2
do Zarządzenia Nr 725/14
Prezydenta Miasta Gdańska
z dnia 3 czerwca 2014 r.
REGULAMIN ZESPOŁU KONSULTACYJNEGO
§ 1
Regulamin określa sposób działania Zespołu Konsultacyjnego powołanego w celu przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku”, zwanego dalej Zespołem.
§ 2
Zespół wykonuje zadania w oparciu o harmonogram czynności określony w uchwale Rady Miasta Gdańska Nr LII/1149/14 z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku” niezbędne do sprawnego przeprowadzenia wszystkich etapów konsultacji społecznych.
§ 3
Zadaniem Zespołu jest ocena formalno-prawna zgłoszonych projektów.
§ 4
1. Po analizie wykonanej przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostki organizacyjne Miasta pod kątem możliwości zrealizowania projektów system generuje trzy raporty:
- projekty zaakceptowane,
- projekty zaakceptowane z uwagami,
- projekty odrzucone.
2. Ocenie w systemie podlegają projekty zaakceptowane i zaakceptowane z uwagami.
3. Członkowie Zespołu oceniają projekty w systemie elektronicznym. Każdy członek Zespołu otrzyma możliwość logowania się do systemu.
4. W przypadku projektów odrzuconych stosowane będą zasady określone w kolejnych punktach niniejszego Regulaminu.
§ 5
- Ocena wniosku powinna być dokonana bez zbędnej zwłoki.
- Po każdym oddaniu głosu przez członka Zespołu wniosek znika z listy jego wniosków do oceny.
- Monitorowanie stanu ocen przez członków Zespołu jest możliwe w systemie na bieżąco przez Przewodniczącego Zespołu.
- Projekty są ocenione przez członków Zespołu do dnia 15 września 2014 r. do godz. 12:00.
- Projekty, które uzyskały równą ilość głosów za lub przeciw, a więc nie zostały rozstrzygnięte widnieją w systemie jako projekty nierozstrzygnięte w głosowaniu.
- Przewodniczący Zespołu Konsultacyjnego otrzymuje w systemie możliwość przyjęcia lub odrzucenia projektu w przypadku projektów nierozstrzygniętych.
§ 6
- Przewodniczący Zespołu Konsultacyjnego zwołuje posiedzenia Zespołu w celu omówienia wniosków odrzuconych w trakcie analizy przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub jednostki organizacyjne Miasta. Na posiedzenie Przewodniczący może zaprosić wnioskodawców, pracowników merytorycznych wydziałów i miejskich jednostek organizacyjnych, ekspertów oraz inne osoby, które mogą swoją wiedzą i doświadczeniem wesprzeć jego merytoryczną pracę.
- W przypadku gdy Zespół ustali, iż możliwe jest wprowadzenie poprawek do projektu informuje wnioskodawcę, o możliwości korekty wniosku w terminie 5 dni roboczych.
- Jeżeli wnioskodawca wyraża zgodę na korektę zobowiązany jest przesłać w systemie elektronicznym poprawiony wniosek i przekazać go wraz z podpisami mieszkańców popierających projekt do Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych. Poprawiony wniosek podlega ponownej analizie i ocenie formalno-prawnej przez Zespół Konsultacyjny.
- Rozpatrywanie ww. wniosków Zespół zobowiązany jest przeprowadzić do dnia 25 sierpnia 2014 r.
- Posiedzenia Zespołu są jawne oraz protokołowane. Osobę do sporządzenia protokołu wyznacza Przewodniczący Zespołu.
§ 7
- Po zamknięciu głosowania przez członków Zespołu system elektroniczny generuje raport w postaci „Bazy Projektów Dzielnicowych” z zachowaniem podziału na okręgi konsultacyjne i „Bazy Projektów Ogólnomiejskich”.
- Do baz projektów wchodzą projekty, które oceniło co najmniej 15 członków Zespołu Konsultacyjnego i zostały zaakceptowane zwykłą większością głosów oraz w przypadku określonym w § 5 pkt. 6.
§ 8
Zespół Konsultacyjny przekazuje wyniki konsultacji Prezydentowi Miasta Gdańska w terminie do 15 października 2014 r.
- Zespół podaje wyniki konsultacji do publikacji. Wyniki konsultacji publikuje się:
- w Biuletynie Informacji Publicznej,
- na stronie internetowej Urzędu Miasta,
- na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
- Dokumentacja z konsultacji podlega archiwizacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.