Podział środków BO 2024

19.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jaki jest podział środków?

Środki dzielone są według zasady: 80% kwoty przeznacza się na pulę środków dzielnicowych, 20% kwoty na pulę środków ogólnomiejskich.

Pula środków na projekty dzielnicowe jest dzielona na poszczególne dzielnice według zasady: 50% środków jest dzielonych po równo na wszystkie dzielnice, pozostałe 50% środków jest dzielona na wszystkich mieszkańców zameldowanych w Gdańsku i pomnożona przez liczbę mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy.

Na projekty zielonego budżetu obywatelskiego przeznacza się 20% puli środków na projekty dzielnicowe danej dzielnicy oraz 30% puli środków na projekty ogólnomiejskie

Jaka jest wysokość Budżetu Obywatelskiego 2024?

Suma środków przeznaczonych na realizację projektów to 20 441 573 złotych

Jest to suma kwoty podstawowej w 19 000 000 wysokości złotych oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 w Gdańsku w wysokości 1 441 573 złotych.

Projekty ogólnomiejskie - 3 817 110  złotych

w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - kwotę 1 140 000 zł złotych

! Należy pamiętać, że maksymalny szacowany koszt jednego projektu ogólnomiejskiego to 2 000 000 złotych, zaś ogólnomiejskiego projektu Zielonego Budżetu Obywatelskiego to  380 000 złotych.

Projekty dzielnicowe - 16 624 463  złotych 

w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych

Projekty dzielnicowe zgłaszane i realizowane są w 35 jednostkach pomocniczych Miasta. Kwotę przypadającą dla każdej z dzielnic określa Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr Prezydenta Miasta Gdańska z dnia r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu "Budżet Obywatelski 2024 w Gdańsku"

Skąd pochodzą środki finansowe na Budżet Obywatelski?

Na Budżet Obywatelski przeznacza się środki finansowe wyodrębnione na ten cel w budżecie Gminy Miasta Gdańska.

Prezydent corocznie określa kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski na dany rok, z zachowaniem warunku, że kwota budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5% wydatków Gminy Miasta Gdańska zawartej w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu oraz ustala maksymalny szacowany koszt projektu ogólnomiejskiego.

Środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego podzielone są na pule obejmujące:

  1. projekty dzielnicowe;
  2. projekty ogólnomiejskie.

Skąd mam wiedzieć czy projekt jest ogólnomiejski czy dzielnicowy?

Najważniejsze jest określenie, kto ma być beneficjentem takiego projektu. Osoba zgłaszająca wniosek powinna się zastanowić się czy korzystać z niego będą mieszkańcy jednej dzielnicy, czy ma on służyć szerszej grupie gdańszczan i swoim zasięgiem obejmować więcej niż jedną dzielnicę