• Start
  • Wiadomości
  • Ogólnomiejski - Wieża widokowa w Parku Oruńskim z widokiem na Gdańsk i Gdańskie Żuławy Wiślane

Ogólnomiejski - Wieża widokowa w Parku Oruńskim z widokiem na Gdańsk i Gdańskie Żuławy Wiślane

12.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wieża widokowa w Parku Oruńskim z widokiem na Gdańsk i Gdańskie Żuławy Wiślane

Złożony wniosek zakłada wzmocnienie szlaku turystycznego oraz podkreślenie przynależności Żuław do Gdańska. Panorama widokowa z proponowanej lokalizacji będzie oferowała znaczną część historycznego Gdańska i daleką perspektywę Żuław Wiślanych. Zadanie przewiduje również poprawę dojść prowadzących na wzniesienie i wytyczenie (w przypadku takiej konieczności) drogi do obsługi technicznej wieży od strony Oruni Górnej.

Szczegółowy zakres zadania poznamy po opracowaniu dokumentacji projektowej. Dodatkowo zakres realizacji wniosków będą konsultowane i uzgadniane z wnioskodawcami na poszczególnych etapach realizacji.

Jednostka realizująca: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

W związku z brakiem możliwości realizacji inwestycji na wskazanej we wniosku działce wybrano uzgodnioną z Wnioskodawcą lokalizację zastępczą.

Po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej dla pierwotnej lokalizacji okazało się, że dla realizacji zadania konieczne jest wykonanie badań geologiczno-inżynierskich dla terenów zagrożonych ruchami masowymi i osuwisk. W tym celu ogłoszono zapytanie ofertowe na wykonanie takich badań, lecz jedyna oferta opiewała na kwotę około 120 tys. złotych, co znacznie przekraczało budżet, którym dysponowano. Jednocześnie, aby wykonać takie badania poprawnie, należałoby zapewnić drogę technologiczną, której fizycznie nie ma w terenie. Wykonanie tej drogi możliwe jest z 2 stron działki, lecz każda z nich objęta była wysokim kosztem realizacji (z jednej strony osuwiska, z drugiej strony tereny prywatne). Koszt całej inwestycji przekroczyłby niemal 3-krotnie zakładana kwotę, zatem przystąpiono do zmiany lokalizacji wieży widokowej. W tym celu odbył się szereg spotkań z Wnioskodawcą.

Pierwsza zaproponowana lokalizacja (uzgodniona z GZDiZ i przedstawiona Wnioskodawcy) dotyczyła działki nr 738/5 obręb 303, lecz nie uzyskała ona aprobaty Wnioskodawcy. Rozpoczęto poszukiwania innej lokalizacji i jako kolejną alternatywę zaproponowano działkę nr 810 obręb 303, na którą ostatecznie uzyskano zgodę Wnioskodawczyni.

1 220 000 zł