Ogrody deszczowe:
obiekty mikroretencji – ogrody deszczowe, niecki retencyjne, zieleń retencyjna - zagospodarowujące wody opadowe z pobliskich powierzchni utwardzonych, zakładane z dominującym udziałem roślinności w gruncie lub w pojemnikach, a ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu.
W ostatnich latach ogrody deszczowe, dzięki swoim walorom ekologicznym, zyskują popularność jako inwestycje miejskie. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
Jak działają ogrody deszczowe? Dlaczego warto założyć ogród deszczowy ?
Przypominają zwyczajny ogród, ale składają się w ponad 50% ze specjalnych gatunków roślin hydrofitowych, dodatkowo dzięki ogrodom deszczowym wody opadowe są nie tylko zatrzymywane w glebie, ale także naturalnie oczyszczane.
Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych. Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik. Mogą być wykonane przez każdego – w gruncie lub w pojemniku (nawet na balkonie).
Rośliny to małe żywe laboratoria. Dzięki swoim specjalnym zdolnościom wspierają nas w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza (m.in. z pyłów zawieszonych). Dzięki tzw. „fitoremediacji” potrafią usuwać także inne zanieczyszczenia – nie tylko z powietrza, ale także z gleby i wody. Na terenach miejskich szczególnie cenne jest usuwanie przez rośliny zawartych w glebie i wodzie deszczowej metali ciężkich, tzw. związków białkowo-tłuszczowych i substancji ropopochodnych. Do tego rośliny upiększają miejski krajobraz i są siedliskiem zwierząt np. ptaków czy motyli.
Główne zalety ogrodów deszczowych:
- pozytywny wpływ na zdrowie
- wysokie walory estetyczne
- wspieranie rozwoju bioróżnorodności
- zmniejszenie ryzyka powodziowego
- odciążenie odpływu kanalizacją
- oszczędności finansowe gospodarstwa domowego
- zmniejszenie opłaty za ograniczoną retencję
Zapoznaj się z przykładami OGRODÓW DESZCZOWYCH w Gdańsku
Stwórz ogród deszczowy w swojej okolicy. Skorzystaj z naszego PORADNIKA - OGRÓD DESZCZOWY W 5 KROKACH
Dodatkowe materiały: