Profesor gdańskiej ASP, Mieto Olszewski zaprezentuje w Galerii NCK swoje nowopowstałe i nie wystawiane dotąd obrazy. Malarz, grafik, ilustrator, ale też eseista i gawędziarz, słynący z lekkości pióra i niewybrednego doboru słów – żywa kronika gdańskiej uczelni, nieprzebrane źródło anegdot i historii. Sam o sobie z przekorą mówi, że całe życie maluje jeden obraz, tak więc nie zaskoczy nikogo tematyka prezentowanych prac – są to oczywiście akty.
Duże, stonowane w kolorystyce obrazy zestawione zostaną ze zbiorem obiektów, na które pomysł zrodził się z zamiłowania artysty do kolekcjonowania starych przedmiotów oraz jego wyjątkowego poczucia humoru i umiejętności komentowania świata. Większość z prezentowanych w Galerii NCK obiektów będzie wystawiona po raz pierwszy, co humorystycznie skwitował sam artysta: Na stare lata zostałem rzeźbiarzem.
Ale to przede wszystkim malarstwo i rysunek było i jest pasją Mieta. Uczeń i asystent Jacka Żuławskiego, orędownik i promotor tej szlachetnej dziedziny sztuki jest autorem słów: „Malarstwo, będąc jedną z najpiękniejszych sztuk, jest ciągle zdradzane, jak najbrzydsza żona. Tysiące adeptów wyłudza wykształcenie malarskie, by z niego nie korzystać. Malarstwo nie jest modne, lecz nasza wiara jest wiarą w cykliczność, czy spiralność powrotów (Wydział malarstwa i grafiki Akademii Sztuki Pięknych w Gd ańsku – 2007, s. 106). Zapewne niejeden student nieraz usłyszał od profesora: Nie interesuje mnie co malujesz, ważne JAK to jest namalowane!
Mieto Olszewski (1945) - dyplom na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku obronił w 1969 r. Od 1971 r. jest nieprzerwanie związany z Wydziałem Malarstwa tej uczelni. Od 1993 r. nosi tytuł profesora. Uczestniczył w ok. 250 wystawach zbiorowych oraz ponad 20 wystawach indywidualnych (RFN, Rosja, Szwecja, Dania, Norwegia, Iran, Jugosławia, Czechosłowacja, Belgia, Holandia, Francja, Polska). Jest laureatem licznych nagród w kategorii rysunku i malarstwa (nagroda III St. MKiS 1980, Srebrna Szpilka 1970, złoty medal na II Światowej Wystawie Satyry w Moskwie 1973, Silver Plaquette na Światowej wystawie Rysunku w Skopje 1977, Prometej 1980, nagroda na XXIII Światowej Wystawie Rysunku w Montrealu 1986, nagroda XIV Festiwalu Malarstwa w Szczecinie, medal Pro Musica, Arte et Historia 1983, nagroda Prezydenta Miasta Gdańska, nagroda GTPS za najlepszą wystawę roku 2000). Jest również autorem ilustracji książkowych, a jego rysunki publikowane były w polskich i zagranicznych czasopismach (m.in. Szpilki, Czas, Prometej, Wieczór Wybrzeża, Pardon). Jego prace znajdują się w zbiorach MN w Szczecinie, MO w Toruniu, Muzeum Karykatury w Montrealu, Amsterdamie, Skopje, Gabrowie, Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Kuratorka: Anna Zalewska
FINISAŻ I BENEFIS ARTYSTY: 27 kwietnia 2012, GODZ. 19.00