Z Wrzeszcza - najlepsza studentka zagraniczna w Polsce

Cristina Rodríguez Álvarez z Politechniki Gdańskiej zwyciężyła w konkursie INTERSTUDENT`2015 na najlepszego studenta zagranicznego studiującego w Polsce. Hiszpankę, która studiuje architekturę, uznano za najlepszą w kategorii studiów licencjackich.
22.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cristina Rodríguez Álvarez ze statuetką zwycięzcy konkursu INTERSTUDENT.
Cristina Rodríguez Álvarez ze statuetką zwycięzcy konkursu INTERSTUDENT.
Grzegorz Mehring

Gala konkursu INTERSTUDENT miała miejsce 21 stycznia 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności i była częścią dwudniowej międzynarodowej konferencji “Studenci zagraniczni w Polsce 2016”, która odbywa się w Gdańsku.

Podziękowania i modlitwa o pokój

Organizowany od sześciu lat konkurs zawsze ma czterech laureatów - w kategoriach: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie oraz najpopularniejszy student zagraniczny w Polsce. Ten ostatni wybierany jest w głosowaniu internetowym.

Wszyscy laureaci przyjechali do Gdańska wraz z opiekunami ze swoich uczelni. Jednemu ze zwycięzców, Kanadyjczykowi Timothy`emu Mankowskiemu, towarzyszył nawet ambasador jego kraju - Stephen de Boer, który korzystając z okazji zaprosił polskich studentów i doktorantów na wymianę do Kanady.

Laureaci obierając statuetki i nagrody nie kryli łez wzruszenia i szczerze cieszyli się z wygranej.

- Dziękuję mojej rodzinie za to, że zachęciła mnie do studiów w Polsce, Politechnice Gdańskiej, Wydziałowi Architektury i pani prodziekan Annie Wancław - to dzięki niej skończyłam pierwszy etap studiów - powiedziała Cristina Rodríguez Álvarez. - Jestem wdzięczna także moim kolegom ze studiów, którzy są moją drugą rodziną tu w Gdańsku.

- Dziękuję rodzicom, którzy dbali o to, żebyśmy mówili w domu po polsku, wszystkim moim wykładowcom i kolegom w Łodzi. Cztery lata pracowitych studiów minęły mi szybko dzięki polskiej gościnności - dodał Timothy Mankowski, student medycyny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwycięzca w kategorii studia magisterskie.

Syryjczyk Assef Salloom, który jest doktorantem filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, po odebraniu nagrody rozwinął flagę swojego kraju. Wszyscy goście zgromadzeni na sali w geście solidarności powstali z miejsc.

- Jestem zbyt wzruszony, by mówić po polsku. Moja żona Maria, która jest Polką, nie będzie ze mnie zadowolona. Dziękuję za nagrodę, dziękuję za możliwość bycia w waszym kraju - opowiadał Assef Salloom. - Nie było nam łatwo, kiedy 2,5 roku temu musieliśmy opuścić Syrię z naszym trzymiesięcznym synkiem Adasiem. Dziękuję mojemu uniwersytetowi, że pomógł nam znaleźć w Polsce drugi dom. Módlmy się wszyscy o pokój w Syrii.

Włoch Francesco Gubinelli, student biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim zwyciężył w internetowym głosowaniu (10,5 tys. głosów) na najpopularniejszego studenta zagranicznego w Polsce. Podziękował uczelni za to, że wytrwale spamowała konta e-mailowe studentów Jagiellonki, namawiając ich do oddania głosu na zagranicznego kolegę.

Najlepsi studenci zagraniczni w Polsce (od lewej): Assef Salloom, Cristina Rodríguez Álvarez, Francesco Gubinelli i Timothy Mankowski.
Najlepsi studenci zagraniczni w Polsce (od lewej): Assef Salloom, Cristina Rodríguez Álvarez, Francesco Gubinelli i Timothy Mankowski.
Grzegorz Mehring

Kocha Trójmiasto, politechnikę i Dolny Wrzeszcz

Cristina, zwana przez przyjaciół Kryśką, przyjechała do Gdańska dwa lata temu na wymianę studencką w ramach programu Erasmus. Trójmiasto i studia na Politechnice Gdańskiej tak bardzo jej się spodobały, że postanowiła rozpocząć regularne studia, w dodatku w języku polskim, którego kompletnie jeszcze wtedy nie znała. Od uzyskania tytułu inżyniera dzieli ją już tylko egzamin z “ulubionego” przedmiotu przyszłych architektów - mechaniki budowli. Zamierza kontynuować studia magisterskie na PG. W minionym roku została prezeską koła naukowego Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna (BUA). W najbliższych planach ma rozruszanie tego nieco zapomnianego wśród studentów PG koła. Cristina lubi prowadzić warsztaty o architekturze, zwłaszcza z dziećmi, dlatego zaangażowała się w działalność gdyńskiej Fundacji Architektura Plus.

Obecnie mieszka przy ul. Wajdeloty, wcześniej wynajmowała mieszkanie na Białej - jest zagorzałą zwolenniczką Dolnego Wrzeszcza. Jej ulubione miejsce w Trójmieście to opuszczone sanatorium w Gdyni Orłowie.

Wciąż za mało studentów zagranicznych w Polsce

Konkurs INTERSTUDENT jest częścią programu “Study in Poland” organizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną “Perspektywy”. Jego celem jest popularyzacja studiów w Polsce na świecie. Kandydatów do konkursu zgłaszają uczelnie (w tej edycji było ich 130), a zwycięzców wybiera kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów, Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

- Wszyscy kandydaci wykazują się nieprzeciętną aktywnością: uczestniczą w życiu naukowym, organizują akcje charytatywne i festiwale, pomagają kolegom w aklimatyzacji w Polsce - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes FE “Perspektywy”. - To fantastyczni młodzi ludzie, którzy naprawdę wiele wnoszą w nasze życie akademickie.

W konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2016”, która odbywa się w dniach 21-22 stycznia 2016 r. w Gdańsku, uczestniczyło 200 osób: przedstawiciele uczelni z Polski i kilku kontynentów oraz eksperci w temacie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego, która na całym świecie uznawana jest za główną siłę napędową rozwoju uczelni.

Przez dwa dni dyskutowali o tym, co zrobić by na studia do Polski przyjeżdżało więcej osób z zagranicy. Eksperci szacują, że w 2020 roku w całym kraju powinno studiować co najmniej 100 tys. obcokrajowców, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie.

Warto zaznaczyć, że mimo spektakularnego wzrostu liczby studentów z zagranicy w ostatnich latach, w dalszym ciągu w Polsce uczy się procentowo o wiele mniej obcokrajowców niż u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, a nawet w Bułgarii. Polska, obok Chorwacji, jest najmniej umiędzynarodowionym krajem Unii Europejskiej.

Konferencję przygotowano w ramach wspomnianego programu “Study in Poland”, partnerami organizacyjnymi są Gdański Uniwersytet Medyczny i Miasto Gdańsk, które również zaprezentowało swoje działania na rzecz zwiększenia internacjonalizacji lokalnych uczelni, w tym program “Study in Gdańsk”.

W Gdańsku studiuje obecnie 1761 obcokrajowców. Liderem internacjonalizacji jest Gdański Uniwersytet Medyczny, który ma 700 studentów zagranicznych (na 7 tys. wszystkich studiujących). Jedną z laureatek konkursu INTERSTUDENT w zeszłym roku była studentka GUMed Gabrielle Karpinsky.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trzeci Maja święcić w Gdańsku