Z Topolówki na studia za granicę. 70 lat III LO

Najwięcej stypendystów Fahrenheita to absolwenci „Topolówki”. W przyszłym roku po maturze liczba gdańszczan, którzy ukończyli tę szkołę, przekroczy 10 tysięcy. Słynne III LO we Wrzeszczu obchodziło jubileusz 70-lecia.
24.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Absolwenci znowu czekają na pierwszy dzwonek...
Absolwenci znowu czekają na pierwszy dzwonek...
Jerzy Pinkas

24 października 2015 r. szkolną aulę przy ul. Topolowej we Wrzeszczu wypełnił tłum absolwentów z różnych roczników. Towarzyszyły im słowa „Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść, nauczmy się je cenić...”. Ten fragment przeboju Skaldów stał się mottem obchodów 70-lecia III LO im. Bohaterów Westerplatte, czyli słynnej „Topolówki”. Były radosne powitania, uściski i wspomnienia, wszystkich przywołał jednak do porządku donośny dźwięk ręcznego dzwonka.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

„Topolówka” świętowała swój jubileusz uroczyście, ale na luzie. – Powróćcie dziś do najpiękniejszego okresu swojego życia – apelowała do absolwentów Bożena Ordak, dyrektorka szkoły.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożył na jej ręce Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska. Jak podkreślił, najwięcej zdobywców stypendium Fahrenheita, przyznawanego przez miasto na studia za granicą, kończyło właśnie „Topolówkę”. – Stypendyści są najlepszymi ambasadorami Gdańska, miasta wolności i solidarności, na całym świecie – powiedział. Wiceprezydent odczytał list od prezydenta Pawła Adamowicza i w jego imieniu nauczycielce języka angielskiego Renacie Majewskiej wręczył nagrodę z okazji jubileuszu szkoły.

Na twarzach wszystkich uczestników uroczystości malowały się uśmiechy, ale niektórzy wspominali też swoje pięty achillesowe. – Wciąż miewam straszny sen, że muszę zdawać maturę z matematyki! – śmiał się Maciej Dobrzyniecki, konsul honorowy królestwa Hiszpanii i absolwent „Topolówki”, w której uczyły się również jego mama, żona i dzieci.

– Dzisiejsza „Topolówka” jest trochę inna niż przed laty, ale zarazem taka sama: tolerancyjna, otwarta na świat, zapewniająca uczniom swobodę w wyrażaniu siebie – podkreśla dyrektor Bożena Ordak. –  Towarzyszmy młodym ludziom w niezwykle ważnym okresie ich życia. Śledzimy losy naszych absolwentów i jesteśmy z nich dumni!

III LO Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte opuściło już ponad 9,9 tysiąca absolwentów, zatem po przyszłorocznej maturze ich liczba przekroczy 10 tysięcy. Najliczniejszy był rocznik maturalny 2007 – w dziewięciu klasach uczyło się wtedy 295 maturzystów.

„Topolówka” daje uczniom możliwość zdawania matury międzynarodowej, są tu klasy dwujęzyczne, angielskie i hiszpańskie. Szkoła słynie z wysokich wymagań wobec uczniów, ale także z tego, że daje im szerokie pole do popisu w różnych dziedzinach: działalności społecznej, politycznej, charytatywnej, artystycznej, sportowej.  

– Dla tej młodzieży warto było wstawać o czwartej rano, żeby odebrać arkusze maturalne. Warto było być dla nich pracowitym, konsekwentnym i upartym – stwierdziła Grażyna Bogusz, która najdłużej (w latach 1999-2009) była dyrektorką szkoły.

Młodzież – w różnym wieku – odwdzięczyła się swoim nauczycielom owacją na stojąco.


TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!