W sobotę, 11 listopada 2017, ulicami Gdańska przejdzie piętnasta już Parada Niepodległości. Jak zwykle będzie to okazja do radosnego świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę, akcentując to wszystko co nas łączy, a nie dzieli. Dosłownie każda/każdy, kto chciałby pokazać innym swoją obecność, pochwalić się swoją działalnością, dokonaniami, zamierzeniami, może znaleźć się wśród paradujących tego dnia ulicami Głównego Miasta.
Uczestnicy Parady gromadzić się będą o godzinie 9.00 przy ul. Podwale Staromiejskie (uwaga: większe grupy np. szkolne i stowarzyszenia proszone są o przybycie najpóźniej o godz. 9.15), skąd o godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską, pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 gdańszczanki i gdańszczanie odśpiewają wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, wystąpi również kilku gości wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym zaplanowano na godzinę 11.45.
Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne przeniosą się na Targ Węglowy, gdzie będą się prezentować publiczności. Także tam uczestnicy Parady będą mogli zapoznać się z działalnością spółek miejskich, które w formule “Jak to działa” zaprezentują to, czym zajmują się na co dzień (np. Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Zakład Utylizacji). Gratką dla miłośników lotnictwa będzie z pewnością możliwość przyjrzenia się z bliska awionetce, którą zaprezentuje Aeroklub Gdański. Pracownicy Straży Miejskiej chwalić się będą swoimi umiejętnościami i służbowym sprzętem.
Jednocześnie na scenie przy Targu Węglowym odbędzie się wielki finał Parady, czyli koncert pieśni patriotycznych - we wspólnym śpiewaniu pomogą z pewnością rozdawane w trakcie wydarzenia pamiątkowe śpiewniki.
Niebanalną pamiątką z tegorocznej Parady Niepodległości będą przygotowywane na miejscu koszulki i plakaty z nadrukami wzorów, które na co dzień można spotkać na pokrywach studzienek kanalizacyjnych w naszym mieście.
Dla uczestników Parady przygotowane zostały także inne tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.
Symbolem i motywem przewodnim Parady Niepodległości jest oczywiście Flaga Rzeczypospolitej. W tym roku uczestnicy wydarzenia wspólnymi siłami stworzą swoją wersję flagi narodowej. Powstanie ona na białej tablicy, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis lub zostawić obrys dłoni. Znaki zostawiać będzie można w dolnej części tablicy, z pomocą czerwonej farby - w ten sposób powstanie unikalna flaga.
Zachęcamy także do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę - początek tradycyjnie, w samo południe, w Bazylice Mariackiej.
Więcej na temat Parady, na stronie www głównego organizatora
A przed Paradą? Wieczór Niepodległości
Wieczór Niepodległości odbywa się zawsze w wigilię rocznicy odzyskania wolności, czyli 10 listopada i jest to czas, gdy w gronie rodziny i znajomych można świętować przy wspólnym stole, np. przy uroczystym obiedzie, kolacji czy spotkaniu z przyjaciółmi: w kawiarni, restauracji pubie.
W specjalnie udekorowanych z tej okazji lokalach na terenie miasta serwowane będą oryginalne dania w atrakcyjnych cenach. Co będzie w nich oryginalnego? Każde będzie miało jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi.
Więcej na temat patriotycznej oferty kilkunastu zaangażowanych w Wieczór Niepodległości gdańskich lokali znajdziesz tutaj.
"Niepodległa”, koncert pieśni legionowych Polskiego Chóru Kameralnego
Wigilię Święta Niepodległości warto rozpocząć strawą dla ducha. Koncert Polskiego Chóru Kameralnego zatytułowano "Niepodległa", jak słowo, w którym mieściły się marzenia Polaków przez 123 lata zniewolenia.
W przededniu 99. rocznicy odzyskania niepodległości i w roku jubileuszu 150-lecia urodzin jednego z głównych jej architektów, marszałka Józefa Piłsudskiego, Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, zaśpiewa opracowane po mistrzowsku przez Ireneusza Łukaszewskiego, pieśni legionowe na chór a cappella. Całość zaaranżowana będzie wraz z wybranymi fragmentami przemówień i wspomnień marszałka Józefa Piłsudskiego, w interpretacji Krzysztofa Gordona, aktora Teatru Wybrzeże.
Koncert odbędzie się w piątek, 10 listopada 2017 o godz. 18, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35).
Stulecie Niepodległej od listopada do listopada
Parada Niepodległości`2017 r. to zaledwie mała cząstka wydarzeń planowanych w Gdańsku i województwie pomorskim z okazji przyszłorocznej setnej rocznicy odzyskania wolności przez Rzeczpospolitą. W ciągu najbliższych 12 miesięcy będziemy przygotowywać się do 11 listopada 2018 r.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:
- Będziemy w tym czasie mówić dużo o Polsce, o naszej przeszłości i teraźniejszości. Chcemy refleksji nad naszą ojczyzną. Nie chodzi nam jedynie o sentymentalne wspominki. Będziemy z dumą śpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Pierwszą Brygadę. Ale w XXI wieku, w wieku wiedzy i gwałtownego rozwoju technologii, chcemy, aby nasz patriotyzm był nowoczesny, aby czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości.
W ramach obchodów stulecia Niepodległości, zaplanowano w Gdańsku całą serię debat o Polsce z 1918 roku i o Polsce dzisiejszej. Wojciech Duda, szef projektu “Gdańskie Debaty Obywatelskie”, zapowiada spotkania z wybitnymi historykami, artystami, redaktorami i mówi: - Uczestnikami debat będą najwybitniejsi intelektualiści w kraju. Problemy naszych czasów nie powstały teraz, są zakorzenione w naszej przeszłości. Stąd hasło debat: “Polska! Polska! - ale jaka?” Nasza przeszłość jest żywa, trzeba o niej mówić.
Zobacz program debat “Polska! Polska! - ale jaka?”
Najwięcej inicjatyw będzie w Gdańsku, ale samorządy na Kaszubach, Kociewiu, na Żuławach i ziemi słupskiej też włączą się w obchody. W planach jest m.in digitalizacja tekstów źródłowych sprzed stu lat, okolicznościowe pokazy filmowe i wydawnictwa (w tym komiksy), konkursy i wystawy.