• Start
  • Wiadomości
  • Wizyta prezydenta na Suchaninie: plany wobec dzielnicy na najbliższe lata

Wizyta prezydenta na Suchaninie: plany wobec dzielnicy na najbliższe lata

62. spotkanie obywatelskie z cyklu “Twoja dzielnica Twój Gdańsk” odbyło się we wtorek, 20 września, na Suchaninie. Na spotkanie z prezydentem Pawłem Adamowiczem i jego zastępcami przyszło około 100 mieszkańców.
20.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Suchanina odbyło się w Szkole Podstawowej nr 42

Spotkanie otworzył prezydent Paweł Adamowicz, który na wstępie przypomniał mieszkańcom, że już wkrótce Suchanino będzie miało swoją Radę Dzielnicy. Jeśli weryfikacja 1,4 tys. podpisów zebranych przez inicjatorów powstania Rady przebiegnie pomyślnie, wybory odbędą się jeszcze w tym roku - 4 grudnia.

W ramach przygotowań do spotkania 8 września odbyły się warsztaty z mieszkańcami Suchanina, podczas których mogli się wypowiedzieć na temat najpilniejszych potrzeb dzielnicy. Następnie, 12 września, prezydent w towarzystwie urzędników z gdańskiego magistratu odbył godzinny spacer po ulicach Suchanina.

Podczas spotkania z cyklu “Twoja dzielnica Twój Gdańsk” prezydent raportował na temat możliwości rozwiązania zgłoszonych przez mieszkańców problemów.

Nowy chodnik po obu stronach ul. Paganiniego i przygotowanie dodatkowych miejsc parkingowych w tym miejscu będzie możliwe w 2018 r. Podobnie - jeśli chodzi o ułożenie nowego chodnika od ul. Paganiniego do ul. Beethovena i poszerzenie drogi dla pieszych przy ul. Czajkowskiego

- Od kilku lat realizujemy “Program Chodnikowy” w całym mieście. Jest kolejka potrzeb w tym zakresie we wszystkich dzielnicach, trzeba więc będzie poczekać - tłumaczył prezydent.

Mieszkańcy poczekają również na zatoczki parkingowe, które powstaną w ramach szerokiego chodnika prowadzącego do bram Szkoły nr 42 oraz na tymczasowy chodnik wzdłuż ul. Cygańska Góra do ul. Smoluchowskiego - do 2017 r.

W planach “na teraz” jest z kolei: przycięcie drzew wzdłuż drogi dojazdowej do wspomnianej szkoły oraz przy ul. Otwartej (co spowoduje odsłonięcie latarni ulicznych), a także remont parkingu i drogi dojazdowej do Przedszkola nr 21.

- Zgłaszaliście państwo również problem z byłymi ogródkami działkowymi przy Cygańskiej Górze. Obiecuję, że jeszcze w październiku ustalimy zarządcę tego terenu i uporządkujemy go - powiedział Paweł Adamowicz. - Do 2019 roku szkoła, w której się spotykamy, przejdzie termomodernizację, dzięki czemu będzie nie tylko tańsza w utrzymaniu, zyska też nową elewację.

Prezydent przypomniał mieszkańcom Suchanina o największych inwestycjach, które miały miejsce w ich dzielnicy w ostatnich latach. Wymienił m.in.: modernizację nawierzchni przy ul. Powstańców Warszawy, budowę boiska przy Gimnazjum nr 29 i boiska osiedlowego przy ul. Paganiniego, renowację kładki dla pieszych w ciągu ulic Kamieńskiego i Powstańców Warszawskich, remont chodnika przy ul. Beethovena

- W trakcie realizacji jest profesjonalne boisko do gry w tenisa i badmintona, a także schody do przystanku przy ul. Paganiniego. Oba te projekty zwyciężyły w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przy okazji przypominam, że trwa kolejna edycja i zachęcam do głosowania - dodał prezydent i przybliżył zebranym na jakie projekty mogą głosować w tym roku w swojej dzielnicy.

- Mówiąc ogólnie o naszym mieście, chciałbym przypomnieć, że weszliśmy w nowy okres finansowania ze środków Unii Europejskiej, który zakończy się w 2020 r. Projektujemy i rozpoczynamy powoli inwestycje, które chcemy realizować ze wsparciem tych środków - opowiadał prezydent. - Chodników i ulic lokalnych nie możemy dofinansować z unijnych pieniędzy, ale termomodernizację szkół owszem.

Na zakończenie spotkania z mieszkańcami Paweł Adamowicz wręczył dyplom uznania dla Zofii Rzeźnickiej - prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia “Aktywność”, które od 2007 r. zgodnie ze swą nazwą organizuje różne formy aktywności wśród mieszkańców Suchanina. Wyróżnienie w zastępstwie pani prezes odebrał wiceprezes Grzegorz Godawa.

Zebrani na sali gimnastycznej mieszkańcy ani razu nie zabrali głosu na forum podczas spotkania z prezydentem. Kilka osób podeszło do niego natomiast już po zakończeniu części oficjalnej.

Druga część spotkania przebiegła już w bardziej kameralnej atmosferze - w salach szkolnych na mieszkańców czekali: Andrzej Bojanowski - zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej, Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, Wiesław Bielawski - zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej oraz (w zastępstwie prezydenta Piotra Grzelaka) Barbara Majewska - zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. Podczas spotkania można było także porozmawiać z przedstawicielami m.in: Straży Miejskiej, Zakładu Utylizacji w Gdańsku, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska i Zarządu Dróg i Zieleni.

Najbliższe spotkanie z cyklu "Twoja dzielnica Twój Gdańsk" odbędzie się na Matarni.



TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia