Dlaczego wyjątkowy? Obecnie w Polsce tylko trzy uczelnie proponują naukę na zbliżonych tematycznie kierunkach, spośród nich tylko Politechnika Warszawska prowadzi pokrewną specjalność (ale nie kierunek) na poziomie magisterskim - kosmonautykę. Trójmiejskie uczelnie jako pierwsze zaproponowały uruchomienie osobnego kierunku magisterskiego.
– Zapotrzebowanie na pracowników z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych w Polsce wzrasta. Tymczasem brakuje nam specjalistów, zdolnych sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem tego sektora, chcemy ich kształcić w Trójmieście – twierdzi prof. Andrzej Stepnowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, inicjator utworzenia „kosmicznych studiów” w Trójmieście. – Siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej jest Gdańsk, naturalny jest więc rozwój oferty edukacyjnej w tym kierunku.
Trzysemestralne studia mają ruszyć w letnim semestrze roku akademickiego 2016/2017. Trwają prace nad szczegółowym programem kształcenia. Poza przedstawicielami trójmiejskich uczelni, biorą w nich udział eksperci Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. POLSA będzie też wspierać nowy kierunek: jej współpracownicy poprowadzą część wykładów i zapewnią pomoc w kontaktach z krajowymi i zagranicznym uniwersytetami i instytucjami badawczymi.
Inicjatorzy nowego kierunku planują przyjąć na pierwszy semestr 120 osób. Kandydaci muszą być absolwentami studiów technicznych I stopnia (z tytułem inżyniera) lub II stopnia (magister inżynier).
Kierunek technologie kosmiczne i satelitarne będzie miał charakter interdyscyplinarny. Studenci będą uczyć się zarówno przedmiotów podstawowych (matematyka, astrofizyka, astronomia, mechanika...), jak i specjalistycznych (globalne systemy nawigacji satelitarnej, podstawy mechaniki nieba, teledetekcja, komunikacja satelitarna, robotyka i mechatronika satelitarna, analiza i przetwarzanie danych przestrzennych i inne).
Nauka i zajęcia praktyczne w specjalistycznych laboratoriach będą realizowane na kilku wydziałach: Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Mechanicznym oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej, Nawigacyjnym i Elektrycznym w Akademii Morskiej w Gdyni oraz Nawigacji i Uzbrojenia Okrętów w Akademii Marynarki Wojennej.