• Start
  • Wiadomości
  • Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku już dziś, 17 października. ZOBACZ program

Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku już dziś, 17 października. ZOBACZ program

To właśnie w Gdańsku, 17 października 2016 r., Trybunał Konstytucyjny obchodzić będzie 30. rocznicę powstania. Jubileuszowa konferencja pt. „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych” odbędzie się w Dworze Artusa i zgromadzi wybitnych przedstawicieli prawa z Polski i Europy. Bezpośrednia transmisja z wydarzenia na gdansk.pl.
14.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Prezydent Paweł Adamowicz zaprosił Trybunał Konstytucyjny do Gdańska. Jego prezes prof. Andrzej Rzepliński zaproszenie przyjął
Prezydent Paweł Adamowicz zaprosił Trybunał Konstytucyjny do Gdańska. Jego prezes prof. Andrzej Rzepliński zaproszenie przyjął
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Przypomnijmy: po tym jak w kwietniu Sejm ograniczył budżet Trybunału Konstytucyjnego, uniemożliwiając mu tym samym organizację obchodów jubileuszu 30. lecia działalności, prezydent Paweł Adamowicz napisał do prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego list, w którym nie tylko zaprosił do zorganizowania jubileuszu w Gdańsku, ale także zaoferował pomoc w przygotowaniu obchodów.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Prezes Trybunału propozycję przyjął - 17 października w Dworze Artusa obędzie się jubileuszowa konferencja pt. „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”. Data jest symboliczna - tego dnia, w 1997 roku weszła w życie Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Już teraz wiadomo, że w rocznicowym spotkaniu, zaplanowanym dla 300 osób, udział wezmą m.in. przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio oraz prezesi Sądów Konstytucyjnych: Republiki Czeskiej - Pavel Rychetsky i Republiki Litewskiej - Dainius Zalimas.
 

 

Prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Propozycję prezydenta Pawła Adamowicza przyjęliśmy z radością dlatego, że brak zgody Sejmu na przyznanie Trybunałowi środków zamykał nam drogę do uczczenia trzydziestolecia jego orzecznictwa i jego wkładu w tworzenie oraz ochronę wartości zapisanych nie tylko w konstytucji, ale także w konwencjach międzynarodowych ratyfikowanych przez Polskę - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, który kilka dni temu wraz z pozostałymi członkami Komitetu Honorowego Konferencji gościł u prezydenta Pawła Adamowicza. - Rządy prawa i demokracja to są podstawowe wartości, których trzeba stale chronić i adaptować do stopniowo zmieniającej się rzeczywistości, tak by poszanowanie człowieka, jego godności i wolności, było rzeczywistością, a nie tylko pustymi słowami. Trybunał od początku pracował w tym kierunku. Potrzeba podsumowania jego działalności jest czymś oczywistym w tradycji wszystkich sądów konstytucyjnych w Europie.

Poza prezesem TK i prezydentem Gdańska do wspomnianego komitetu należą: Bogdan Borusewicz – Wicemarszałek Senatu, Waldemar Żurek - członek Krajowej Rady Sądownictwa oraz prof. Andrzej Szmyt - kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym jubileuszu.
 

 

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz należy do komitetu organizacyjnego jubileuszu TK w Gdańsku...
Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz należy do komitetu organizacyjnego jubileuszu TK w Gdańsku...
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Prezes TK podczas wizyty w Gdańsku wspomniał także o wydarzeniach sprzed dwóch lat, kiedy to wraz z grupą sędziów z kilku krajów Europy w Kijowie bronił prezesa ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego prof. Yuriia Baulina przed naciskami prezydenta Petra Poroszenki.

- Gdyby ktoś mi wówczas powiedział, że i nam może być kiedyś potrzebna taka obrona, nie uwierzyłbym - stwierdził prof. Rzepliński i przypomniał pamiętny wyrok Trybunału z 9 marca 2016 r., w którym sędziowie uznali kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK za niekonstytucyjne, a rząd postanowił nie ogłaszać tych postanowień w Dzienniku Ustaw.

- Mając na świeżo takie doświadczenie i następujące po nich uchwały sądów apelacyjnych i okręgowych popierające naszą pracę, pomyśleliśmy, że tym bardziej ta rocznicowa konferencja jest potrzebna - zaznaczył prezes TK.

Na jubileuszowe spotkanie w Gdańsku, poza prezesami sądów i rad konstytucyjnych z państw sąsiadujących z Polską - także ze Szwecji i Finlandii (z oczywistych względów z wyłączeniem Białorusi i Rosji), zaproszeni zostali m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, Marszałkowie i Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, premier Beata Szydło, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wszyscy byli prezydenci RP. Zaproszenia wystosowano również do prezesów wszystkich najważniejszych instytucji prawniczych w Polsce (między innymi): Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego, Sądów Apelacyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich SA, Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej, a także Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Rzecznika Praw Obywatelskich. Uczestnikami jubileuszu będą również dziekani wydziałów prawa polskich uczelni oraz szefowie katedr prawa konstytucyjnego, i - oczywiście sędziowie TK w stanie spoczynku oraz jego byli sędziowie.
 

 

...jak również Wojciech Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa
...jak również Wojciech Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W Dworze Artusa usłyszeć będzie można dziesięć referatów. Wygłoszą je m.in. prof. Ewa Łętowska i prof. Teresa Liszcz (obie są sędziami Trybunału w stanie spoczynku); prof. Maciej Szpunar - rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE, a także wykładowcy prawa: prof. Andrzej Szmyt z Uniwersytetu Gdańskiego czy prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Z założenia referentami podczas konferencji nie mogli zostać orzekający sędziowie trybunału. Wyjątek uczyniono dla prof. Leona Kieresa - nazywanego ojcem reformy samorządowej w Polsce (referat pt. “Trybunał na straży samorządowej Rzeczpospolitej).

Wieczorem tego samego dnia przewidywana jest dyskusja panelowa otwarta dla publiczności.

- Mam nadzieję, że konferencja w Gdańsku odda znaczenie i wagę Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i odbije się szerokim echem - powiedział prezydent Paweł Adamowicz i dodał: - Gdańsk jako miasto, w którym podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność [w październiku 1981 r. - red.] wnioskowano o powołanie niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego, jest miejscem szczególnie zobowiązanym do obrony demokratycznego dziedzictwa Solidarności. Jubileusz Trybunału obchodzony w Gdańsku to swoiste osadzenie go w przestrzeni historycznej, w miejscu symbolicznych narodzin demokracji w Polsce. 
 

PROGRAM KONFERENCJI

17 października 2016 (poniedziałek)


11.00 – 16.00 Konferencja Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych

MIEJSCE: DWÓR ARTUSA (DŁUGI TARG 43/44)


11.00 – 11.30 Wystąpienia okolicznościowe:

  • Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska
  • prof. Andrzej Rzepliński - Prezes Trybunału Konstytucyjnego
  • prof. Koen Lenaerts - Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
  • prof. Andrzej Zoll – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego


11.30 – 13.00 Część I

  • Geneza sądownictwa konstytucyjnego w Polsce – prof. Andrzej Szmyt, Uniwersytet Gdański
  • Trybunał jako współtwórca katalogu praw podstawowych u zarania transformacji – prof. Wojciech Łączkowski, sędzia TK w stanie spoczynku
  • Polska w Europie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego – prof. Maciej Szpunar, Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE
  • Trybunał na straży samorządowej Rzeczypospolitej – prof. Leon Kieres, sędzia TK
  • Własność jako wartość konstytucyjna – prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku


13.30 – 16.00 Część II

  • Trybunał na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji – dr hab. Ryszard Piotrowski, Uniwersytet Warszawski
  • Trybunał na straży rządów prawa w systemie trójpodziału władzy– prof. Tomasz Pietrzykowski, Uniwersytet Śląski
  • Trybunał na straży gospodarki rynkowej - prof. Jerzy Ciapała, Uniwersytet Szczeciński
  • Trybunał na straży wolności obywatela od strachu przed ubóstwem– prof. Teresa Liszcz, sędzia TK w stanie spoczynku
  • Wolność obywatela od strachu przed własnym państwem – prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku
  • Wystąpienia gości zagranicznych

 

18.00 – 19.30 Otwarta dla publiczności dyskusja panelowa: Wolność obywatela od strachu przed własnym państwem   


Czytaj także:

Trybunał Konstytucyjny w Gdańsku? Prezydent miasta zaprasza

Gdańsk za Trybunałem. Gorąca sesja: krzyki, różaniec i protesty

Uczestnicy obchodów Jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach