• Start
  • Wiadomości
  • Świadczenia społeczne w Gdańsku: 500+, alimenty i inne. Jak je otrzymać? [WIDEOCZAT]

Świadczenia społeczne w Gdańsku: 500+, alimenty i inne. Jak je otrzymać? [WIDEOCZAT]

Ponad 40 tysięcy gdańskich rodzin i osób samotnych korzysta ze świadczeń, takich jak zasiłki rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dodatki mieszkaniowe, stypendia szkolne czy 500+. O tym, ile wniosków wpłynęło, czego dotyczyły i dlaczego warto ubiegać się o świadczenia przez internet opowiadają specjaliści z Gdańskiego Centrum Świadczeń, którzy gościli w programie Gdańsk.pl „Wszystkie Strony Miasta”, w czwartek, 16 listopada 2017 r.
16.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Od lewej: Arletta Wolińska (kierownik Działu Pomocy Mieszkaniowej GCŚ), Arkadiusz Kulewicz (kierownik Działu Organizacyjnego GCŚ) i Edyta Zaleszczak-Dyks (zastępca dyrektora GCŚ)

 

- Z dużą satysfakcją spoglądamy na zakończenie pierwszego etapu wdrażania kolejnego okresu świadczeniowego, który będzie trwał do 2018 roku. Myślimy, że udało nam się spełnić oczekiwania mieszkańców Gdańska - mówi Edyta Zaleszczak-Dyks, zastępca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń, która w czwartek, 16 listopada 2017 r. była jednym z gości programu „Wszystkie Strony Miasta”, zatytułowanego „500+, alimenty i inne świadczenia - jak to się załatwia w Gdańsku”.

Wnioski o świadczenia przyjmowane były od 1 sierpnia tego roku do końca października. Do GCS wpłynęło prawie 43 tys. takich wniosków. To dobry wynik. Zdaniem Zaleszczak-Dyks, może być on zasługą odpowiedniego poinformowania mieszkańców i utworzenia punktów dzielnicowych (głównie w placówkach oświatowych).

- Wychodziliśmy z naszą ofertą bardzo szeroko. Uczestniczyliśmy w różnych inicjatywach, staraliśmy się wyposażyć mieszkańców w potrzebną wiedzę, przekazywać informacje dotyczące obowiązujących kryteriów. Staraliśmy się też stworzyć takie warunki składania wniosków, żeby mieszkaniec mógł to zrobić w swoim najbliższym otoczeniu - stąd nasza sieć punktów tymczasowych - tłumaczy.

Wśród zgłoszonych wniosków prym wiodło świadczenie 500+ - ubiegało się o nie ponad 25,6 tys. osób. To nie powinno dziwić, ponieważ Gdańsk jest jedną z dużych gmin miejskich w kraju, które najlepiej poradziły sobie z obsługą rządowego programu. Pozostałe 6,7 tys. wniosków dotyczyło świadczeń rodzinnych, a prawie 2 tys. świadczeń z tytułu funduszu alimentacyjnego. Gdańszczanie ubiegali się też o inne świadczenia, takie jak te związane z pomocą mieszkaniową i stypendia szkolne.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość złożenia wniosków w formie elektronicznie - głównie dotyczyło to świadczeń 500+. - Szacowaliśmy, że będzie to około 60 procent, wpłynęło 57 procent - skala wniosków składanych elektronicznie jest więc spora - mówi Arkadiusz Kulewicz, kierownik Działu Organizacyjnego GCŚ.

- Myślę, że gdańszczanie docenili tę formę. Jest ona bardzo wygodna, taki wniosek można złożyć np. w domu, nie trzeba też zwalniać się z pracy, żeby przyjść do punktu obsługi. Dla nas to też jest prostsze, dlatego, że te wnioski są automatycznie zaciągane do systemu, nie musimy ich przepisywać. Wnioski o 500+ można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a teraz prawie każdy ma konto bankowe z dostępem do platformy elektronicznej - dodaje Kulewicz.

Teraz przed GCŚ weryfikacja wniosków i wydawanie decyzji. Gdańskie rodziny jeszcze w tym roku otrzymają świadczenia - przede wszystkim na rzecz dzieci.

W dalszej części programu specjaliści tłumaczyli, na czym polega proces rozpatrywania wniosków o świadczenia, z czego wynika złożoność procedury przyznawania świadczeń społecznych i co wyniknie z wejścia w życie nowych przepisów dotyczących dłużników alimentacyjnych.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia