Publiczna, rejonowa, bezpłatna, nowoczesna. Otwarta na środowisko lokalne – taka jest Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ulicy Azaliowej w Gdańsku, w której 1 września rozpoczęło naukę po raz pierwszy ponad 700 dzieci. To nowa placówka edukacyjna Gdańska, wybudowana kosztem ponad 36 milionów złotych.
- Jest to szkoła prowadzona przez organizację pozarządową. To wyjątkowe na skalę kraju. Dziękuję za zaufanie. Mam nadzieję, że szkoła prowadzone w tej formule pozwoli stworzyć wyjątkową wspólnotę ludzi aktywnych, którzy ramię w ramię działać będą na jej rzecz – powiedział prezydent Gdańska podczas ceremonii otwarcia. – Wyjątkowy będzie tu program nauczania, wyjątkowy jest budynek wiec wyjątkowy musi być patron tej placówki, a zostanie nim Arkadiusz Rybicki, działacz Solidarnościowy – ogłosił prezydent Gdańska.
Placówka prowadzona jest przez ZS im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. z Pucka, w partnerstwie z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, Polską Akcją Humanitarną oraz Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Operatora wyłoniono w drodze konkursu. Umowa została podpisana na 6 lat.
- To jest szkoła, na którą będą się wzorować wszyscy w Polsce. Ta szkoła to sukces – zaznaczał Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski.
Nowy gmach ma 12 tys. m. kw., 24 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, aulę, węzły sanitarne i pokój nauczycielski. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w panele akustyczne tłumiące hałas. Gotowa jest już sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową. W drugim etapie budowy, który potrwa do przyszłego roku, zaplanowano basen, kompleks boisk i plac zabaw.
- Z niecierpliwością czekaliśmy, aż w szkole pojawią się dzieci. To ostatni element, którego brakowało nam do pełni szczęścia – podkreślał Sebastian Krawczyk – dyrektor Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach. – Mamy cudowny obiekt, wyjątkowy program nauczania z mnóstwem dodatkowych zajęć. Pora działać i udowodnić, że Pozytywna Szkoła Podstawowa jest… pozytywna!
Jednym z punktów uroczystego otwarcia było wmurowanie kapsuły czasu. W kapsule zamknięto prace plastyczne dzieci - uczestników konkursu Mój Gdańsk 2030, Encyklopedię Gdańską, listę nauczycieli i uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej w roku 2014/2015, a także list prezydenta Gdańska.
- Kapsuła zostanie otwarta w roku 2030. Zobaczymy, jak spełniły się dziecięce wizje Gdańska namalowanego 16 lat wcześniej – podkreślał Piotr Szeląg, członek zarządu Pozytywnych Inicjatyw. – To będzie na pewno bardzo ciekawe wydarzenie.
Uczniowie nowej szkoły będą mieli do swojej dyspozycji bibliotekę z czytelnią, dostępną także dla mieszkańców Kokoszek. Na terenie szkoły będzie funkcjonować stołówka. Szkoła, oprócz nowoczesnych sal i pracowni, posiada imponujące zaplecze sportowe. Obok budynku znajduje się świetnie wyposażona sala gimnastyczna. W następnym roku do użytku oddany zostanie 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Przy szkole będą również dwa boiska: jedno piłkarskie, drugie wielofunkcyjne, przeznaczone do gry m.in. w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa.
Oferta nauczania przewiduje m.in., dwujęzyczną klasę w każdym roczniku. Już w najmłodszych klasach (1-3) informatyki i wychowania fizycznego będą uczyć nauczyciele tych przedmiotów. Atutem szkoły ma być szczególny nacisk położony na edukację techniczno-informatyczną i globalną. Wartością oferty są partnerzy przedsięwzięcia. ZS im. Macieja Płażyńskiego zapewni odpowiedni poziom edukacyjny i skoordynuje działania. PSSE zapewni kształcenie naukowo-techniczno-informatyczne. Działająca w wielu regionach świata Polska Akcja Humanitarna dysponuje natomiast wykwalifikowaną kadrą trenerów edukacji globalnej. Opuszczający szkołę absolwenci mają być zgodnie z założeniami projektu kreatywni, samodzielni w myśleniu i wrażliwi społecznie.
Biblioteka Kokoszki
1 września otwarta została pierwsza za obwodnicą filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Biblioteka Kokoszki, która mieści się w nowej szkole podstawowej. Powierzchnia placówki to ponad 250 m2, a na czytelników już w tej chwili czeka ponad 11 tysięcy książek – docelowo ma ich być 25 tysięcy. Odwiedzający mogą korzystać z czytelni, przestrzeni rekreacyjnej i stanowisk komputerowych. W filii znajduje się również drukarka 3D – jest to pierwsza biblioteka publiczna w Polsce wyposażona w taki sprzęt – oraz tablica multimedialna, która będzie wykorzystywana w trakcie zajęć i warsztatów. Biblioteka czynna jest przez 6 dni w tygodniu. To pierwsza w dzielnicy instytucja kultury.
Mieszkańcy Kokoszek zaangażowali się w tworzenie biblioteki. W czerwcu Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki zorganizowało akcję „Podaruj książkę bibliotece”. – Zbieraliśmy książki z domowych biblioteczek oraz wspólnie z partnerem akcji Gdańskim Domem Książki umożliwialiśmy zakup nowych – mówi Danuta Bociewicz, prezes Stowarzyszenia. – Kilka tysięcy tytułów trafiło do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej a potem na półki naszej Biblioteki.
Książki do biblioteki zbierane są przez cały czas.
Dzień Otwarty Biblioteki
W pierwszą wrześniową sobotę Biblioteka przygotowała specjalne atrakcje dla swoich czytelników. – Podczas dnia otwartego w szkole usłyszeliśmy wiele miłych słów na temat biblioteki, dlatego tym chętniej zapraszamy wszystkich mieszkańców na Dzień Otwarty Biblioteki 6 września – mówi Natalia Gromow, rzecznik prasowy WiMBP. - Przygotowaliśmy zabawy, gry i konkursy dla czytelników w każdym wieku. Wisienką na torcie będzie spotkanie dla dzieci i rodziców z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. 8 września bibliotekę odwiedzi natomiast Mariusz Szczygieł! 18 i 19 września zapraszamy dzieci na spotkania z autorami w ramach akcji „Z książką na walizkach”.