Olszynka jest jedną z kilku dzielnic Gdańska "przeciętych" torami kolejowymi. Mieszkańcy, choć przyzwyczajeni, że muszą czasem poczekać kilka lub kilkanaście minut przed przejazdem zanim przejedzie pociąg, obawiają się zapowiadanej w najbliższych latach zwiększonej częstotliwości kursowania składów w tym rejonie. Dlatego zależy im na powstaniu bezkolizyjnego przejazdu w ciągu ul. Łanowej. W środę, 26 kwietnia, dobre wiadomości miała dla nich zastępca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Marzeniem nas wszystkich jest wykonanie wiaduktu bądź tunelu w ciągu ul. Łanowej. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje aktualnie wielokryterialną analizę tego przejazdu. To jednak potrwa, dlatego mamy dla Państwa kilka dodatkowych propozycji - zaznaczyła wiceprezydent Dulkiewicz. - Jedną z nich jest poszerzenie ul. Tama Pędzichowska i połączenie z ul. Sucharskiego, co byłoby gotowe jeszcze w tym roku, a drugą - połączenie ul. Zawodzie z Węzłem Michałki znajdującym się na Trasie Sucharskiego.
Co ważne, te propozycje nie są alternatywą dla budowy tunelu bądź wiaduktu w ciągu ul. Łanowej, ale dodatkowym rozwiązaniem, który ma ułatwić olszynianom przedostanie się z jednej części dzielnicy do drugiej, bądź do centrum miasta.
Mieszkańcy zadawali sporo bardzo szczegółowych pytań. Dopytywali o konkretne przejazdy i odcinki ulic oraz o możliwości manewrowe. Temat bezkolizyjnego przejazdu mocno interesował m.in. osoby zajmujące się na Olszynce działalnością rolną. Były ciekawe np. możliwości przejazdu kombajnem przez trasy zaproponowane przez miasto.
Drugim tematem, który bardzo interesował mieszkańców, były rowy melioracyjne, które w tej dzielnicy nikogo nie dziwią. Zdziwiło jednak niektórych, że część z nich należy do prywatnych właścicieli. Choć jest to ich obowiązkiem, niektórzy z nich nie oczyszczają regularnie rowów, a efekt jest taki, że są zamulone, zapchane, a przez to nie spełniają swojej funkcji.
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, zapowiedział, że Miasto zamierza wyremontować i oczyścić w tym roku rowy melioracyjne przy ul. Błońskiej i Gęsiej, wyjątkowo także te znajdujące się na terenach prywatnych. Prace kosztować będą około 400 tys. złotych. Jest jednak jedno "ale".
- Musimy przyjąć od was, mieszkańców, oświadczenia, że zaczniecie dbać o swoje rowy melioracyjne, ponieważ część z nich znajduje się na prywatnych działkach. Właściciel powinien czyścić je przynajmniej raz w roku, by spełniały swoją rolę - przypomniał wiceprezydent Grzelak.
Tradycją spotkań obywatelskich jest nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy. Na Olszynce wyróżniono Jadwigę Kubik, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka oraz Pastora Mariana Biernackiego z Centrum Chrześcijańskiego "Nowe Życie", które opiekuje się Dworem Olszynka.
Przeczytaj także: