Już od rana, tj. od godz. 10, w niedzielę, 10 grudnia, w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1) będzie można pisać listy - w bardzo ważnej sprawie.
- Odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz sami potrzebują wsparcia. Pochodzą z 10 państw. Shackelia Jackson z Jamajki jest nękana za przeciwstawianie się przemocy policjantów, Mahadine z Czadu grozi więzienie za posta na Facebooku, Clovis Razafimalala z Madagaskaru został skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego… Napisz list w ich obronie i zmień ich życie! - zaprasza Amnesty International Trójmiasto.
Wydarzenie potrwa do godz. 16.45. Przy okazji, będzie można skorzystać z trwającej w tym samym czasie wyjątkowej atrakcji przygotowanej przez Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej - Żywej Biblioteki. To projekt, w którym rolę książek pełnią osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł przyjść do Ogrodu Zimowego, spotkać się z nimi i czytać z nich „jak z otwartej książki”, tzn. wysłuchać, poznać, zadawać pytania, poznać doświadczenia i otrzymać ciekawą wiedzę.
W ECS tego dnia spotkamy także inne gdańskie organizacje i stowarzyszenia zaangażowane w działanie na rzecz praw człowieka, które przygotowały wiele wydarzeń - dotyczących równości i sprawiedliwości społecznej spotkań i warsztatów.
Po raz pierwszy także, z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zostanie wręczona Nagroda Równości Prezydenta Miasta Gdańska, w trzech kategoriach: „Praktyk/ Praktyczka” (za codzienną pracę na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska), „Wizjoner/ Wizjonerka” (za wizjonerskie pomysły i idee w dziedzinie równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska) i „Bohater/Bohaterka” (za bohaterskie działanie na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałanie dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska).
Zwycięzców wyłoni kapituła, w skład której wchodzi szesnastu członków Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz przedstawiciel Wydziału Rozwoju Społecznego. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz Odznakę Równości. Uroczyste wręczenie Gdańskiej Nagrody Równości odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia, 2017 r. w Ogrodzie Zimowym ECS.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty, pod nr tel. 58 526 80 09 lub mailowo: e-mail: grrt@gdansk.gda.pl.
PROGRAM: Ogród Zimowy - godz. 10-16.45 - Maraton Pisania Listów - Amnesty International Trójmiasto; - godz. 10-16.45 - Żywa Biblioteka - Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej - godz. 15.30-16.30 - „Jak pisać o równości, żeby inni nas czytali?” - spotkanie z reporterką Martą Abramowicz - Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado. - godz. 17-19 - Gala wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości i podpisanie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Karty Różnorodności oraz wykład motywacyjny. W czasie gali wystąpią: Natalia Przybysz (śpiew), Raphael Rogiński (gitara), Olo Walicki (kontrabas) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja). Sala Wystaw Czasowych - przez cały dzień - zbiórka zabawek dla dzieci uchodźczych od 0 do 14 r. ż. - Trójmiasto Uchodźcom - godz. 13-15 - warsztaty nt. Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych - Okręgowa Izba Radców Prawnych - godz. 14-15.30 - Pogadanka „Czym są dla mnie Prawa Człowieka?” - Fundacja Nasza Przestrzeń. Sala 3.35, III Piętro - godz. 13-15 - Warsztaty dotyczące przeciwdziałania mowy nienawiści „NIEnawiść” - Amnesty International Trójmiasto Tereny Stoczni - godz. 14-15.30 - Spacer Szlakiem Kobiet po Stoczni Gdańskiej - Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej. Zapisy i informacje: kontakt@ikm.gda.pl |