• Start
  • Wiadomości
  • Matarnia. Mieszkańcy rozmawiali z prezydentem Gdańska i jego zastępcami o problemach dzielnicy

Matarnia. Mieszkańcy rozmawiali z prezydentem Gdańska i jego zastępcami o problemach dzielnicy

Problemy z wyjazdem z terenu dyskontów spożywczych, brak chodników i oświetlenia na niektórych ulicach, ale i radość z powstałej przed kilkoma miesiącami Rady Dzielnicy. O tym, i nie tylko, rozmawiano w czwartek, 3 listopada, podczas kolejnego już spotkania obywatelskiego z cyklu "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk", tym razem w Matarni.
04.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz opowiadał podczas czwartkowego spotkania m.in. o planowanych inwestycjach na terenie Matarni

Na spotkanie z prezydentem Gdańska, które zorganizowano w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 23, przyszło około 150 mieszkańców. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który prowadził pierwszą część spotkania, przypominał obecnym o inwestycjach, które już zrealizowano na terenie dzielnicy, a także zdradzał plany na najbliższe lata.

Dla przykładu:

  • w ostatnich latach przy Szkole Podstawowej nr 82 powstał plac zabaw w ramach programu "Radosna Szkoła"
  • zbudowano zbiorniki retencyjne
  • rozbudowano ul. Słowackiego na odcinku od ul. Spadochroniarzy do Portu Lotniczego
  • wyremontowano chodniki m.in. na ulicach: Radarowej, Telewizyjnej i Słabego

W najbliższych latach Miasto planuje rozbudowę ul. Budowlanych, a także oświetlenie kilku ulic, m.in.: Kadetów, Wiolinowej, Harfowej i Podchorążych. W ramach Budżetu Obywatelskiego w 2017 r. przy SP nr 82 pojawi się siłownia "pod chmurką", wiata rowerowa, a także ławki.
 

W spotkaniu obywatelskim wzięło udział około 150 mieszkańców

Miasto przygotowuje się na bardzo kosztowne inwestycje w najbliższych latach.

- Lipcowa ulewa pokazała, że musimy jeszcze sporo wydać pieniędzy między innymi na budowę kolejnych zbiorników retencyjnych. Zastanawiamy się nad budową takich zbiorników w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, ponieważ natura nie radzi sobie z ulewnymi deszczami - przyznał prezydent Adamowicz i zaznaczył, że Gdańsk szykuje projekty, na które będzie mógł pozyskać środki z budżetu Unii Europejskiej. - Polska może skorzystać z tego budżetu do 2022 roku. To ostatnie tak duże środki z Unii Europejskiej przydzielone jej nowym członkom, a więc ostatnia szansa bezzwrotnej pomocy unijnej. Przygotowujemy projekty inwestycyjne nastawione głównie na rozbudowę komunikacji publicznej i ochronę przeciwpowodziową.

Ze środków unijnych można realizować duże projekty ogólnomiejskie, choć wyjątkiem są programy rewitalizacyjne konkretnych dzielnic.

- Dlatego już dziś musimy rezerwować środki na wkład własny dla planowanych inwestycji. Przekłada się to na mniejsze kwoty zarezerwowane na lokalne inwestycje - podkreślał Paweł Adamowicz.
 

Maria Czechowska (z mikrofonem) i Krystyna Redłowska to najaktywniejsze mieszkanki Matarni

Tradycją spotkań obywatelskich jest nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy.

- Takie osoby to bezcenne paliwo, które napędza aktywność społeczną - podkreślał prezydent Gdańska. - Co ciekawe, zauważyłem, że nagradzamy głównie kobiety. W każdej dzielnicy są zawsze najbardziej aktywne. My mężczyźni jesteśmy jakoś tak wycofani...

Zaangażowanymi mieszkankami Matarni okazały się: Krystyna Redłowska i Maria Czechowska.

Maria Czechowska była współinicjatorką powstania Rady Dzielnicy w Matarni. Dziś pełni funkcję zastępcy przewodniczącej Zarządu Dzielnicy.

- Byliśmy rekordowo szybcy, bo zebraliśmy podpisy w niecały miesiąc - przypominała pani Maria. - A dziś zapraszamy mieszkańców na dyżury radnych w poniedziałki i czwartki. Zachęcam, by podpowiadać co mamy robić, by nasza dzielnica była coraz ładniejsza.
 

Mieszkańcy problemy dzielnicy omawiali z zastępcami prezydenta Gdańska

Po spotkaniu ogólnym mieszkańcy rozeszli się do czterech sal, w których dyżurowali zastępcy prezydenta Gdańska.

Z Andrzejem Bojanowskim, zastępcą prezydenta ds. polityki gospodarczej, rozmawiano m.in. skrzyżowaniu na ul. Złota Karczma, które blokuje się za każdym razem, gdy słabo przejezdna jest obwodnica. Do tego dochodzi problem z wyjazdem klientów spod tutejszego centrum handlowego.

- Może należy poszerzyć to skrzyżowanie? Dla wyjeżdżających z osiedla możnaby stworzyć dodatkowy prawoskręt - proponowali mieszkańcy.

W odpowiedzi usłyszeli, że Miasto przeanalizuje sytuację, a także propozycje mieszkańców.

Na spotkaniu z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta ds. polityki komunalnej, poruszano kwestię problematycznego wyjazdu z dyskontów spożywczych znajdujących się w pobliżu ul. Słowackiego. Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Mieczysław Kotłowski przyznał, że Centrum Handlowe Matarnia przygotowuje się do przebudowy, a Miasto będzie zabiegać o to, by Centrum Handlowe Matarnia przebudowało również wspominane skrzyżowania: dla wygody i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu w tym miejscu.

Mieszkańcy dopytywali też o to, czy planowana jest modernizacja oświetlenia przy ul. Podchorążych.

- Obecne betonowe lampy są stare i nie świecą. Mieszkańcy chodzą tamtędy wieczorem z latarkami - mówił jeden z mężczyzn.

Od dyrektora ZDiZ usłyszał dobrą wiadomość: w przyszłym roku zainstalowane zostaną tam nowoczesne lampy. Będzie znowu jasno, także po zmroku.

Była też prośba od dzielnicowych radnych o zmiany nazw niektórych przystanków, m.in. by zamiast "Złotej Karczmy" w jednym z punktów pojawiła się nazwa "Wiolinowa", a w innym, także zamiast "Złotej Karczmy" - "Ul. Słabego".

- Obecne nazwy często wprowadzają w błąd przyjezdnych. Mają problem na przykład z trafieniem do szkoły - tłumaczyła Irena Górska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Matarnia.

Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego obiecali "sukcesywne zmiany" w tej kwestii. 



TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych