Gdańszczanie, na co chcecie wydać 12,5 miliona złotych?

Jeszcze parę lat temu skwer przy ul. Świętej Barbary w Gdańsku nie był przyjemnym miejscem. W ubiegłym roku, dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim, stał się magnesem przyciągającym mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas wolny. Szansę na zmianę mają też inne miejsca i obiekty - od 1 kwietnia gdańszczanie mogą składać wnioski do kolejnej edycji BO na 2017 rok.
29.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Radni Śródmieścia - to oni najlepiej znają potrzeby swojej dzielnicy. Do zdjęcia pozują na skwerze, który obecny wygląd zawdzięcza Budżetowi Obywatelskiemu. Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy jest Paweł Zienkiewicz (z prawej).

Przez lata niewielki skwer obok kościoła św. Barbary przy ul. Długie Ogrody raczej straszył niż cieszył oko.

– Kiedy powstała Rada Dzielnicy Śródmieście, jednym z pierwszych zadań, jakie sobie wyznaczyła, było przeobrażenie tego zieleńca w miejsce przyjazne gdańszczanom i turystom – przypomina Paweł Zienkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. – Od 2011 r. etapami porządkujemy ten teren.

Wreszcie radni dzielnicy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego i... udało się. Dziś mieszkańcy spacerują urokliwymi alejkami, grają w piłkę na nowoczesnym wielofunkcyjnym boisku bądź w szachy na specjalnych stolikach, a dzieci przyprowadzają na plac zabaw. Zainstalowano tu nawet siłownię "pod chmurką".

Obecnie mieszkańcy Śródmieścia z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie budowy wielofunkcyjnego boiska przy Gimnazjum nr 8. Ta inwestycja zostanie dofinansowana z Budżetu Obywatelskiego w roku 2016. Do końca marca powinny zakończyć się prace projektowe.

Atrakcyjne tereny do rekreacji zyskają też w tym roku mieszkańcy Kokoszek, i to aż w trzech miejscach: w Karczemkach przy ul. Azaliowej (w sąsiedztwie Pozytywnej Szkoły Podstawowej),  w Kiełpinie przy ul. Goplańskiej (obok pętli autobusowej) i w Kokoszkach przy ul. Osiedlowej. Te projekty także zostały wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w edycji 2016.

Krzysztof Nowotarski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki, przyznaje, że radość jest podwójna, bo dzielnica po raz pierwszy uzyskała dofinansowanie w ramach BO. Było to możliwe dzięki zmianom w sposobie głosowania przez mieszkańców. Podczas pierwszych dwóch edycji gdańszczanie oddawali głosy w ramach okręgów wyborczych, a od zeszłego roku robią to w ramach swoich dzielnic. Dzięki temu rozwiązaniu dzielnice posiadające mniejszą liczbę mieszkańców nie będą już przegrywać w walce o głosy z pomysłami tych bardziej zaludnionych.

Na wielofunkcyjne boisko czekają również mieszkańcy Zaspy-Młyńca. Najwięcej głosów oddali na   pomysł budowy boiska przy XV LO. Właśnie trwają prace projektowe dla tego obiektu. Również w pozostałych 30 dzielnicach mieszkańcy czekają na realizację inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego, w tym na remonty przeróżnych obiektów i modernizację przestrzeni publicznych.

 

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego na rok 2017

W budżecie Gdańska zarezerwowano 12,5 mln zł na realizację pomysłów zgłoszonych przez gdańszczan do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. To o 1,5 mln złotych więcej niż poprzedniej edycji. Jak wygląda harmonogram przygotowań?

1-30 kwietnia 2016 r. – przyjmowanie wniosków i spotkania wnioskodawców z konsultantami w wydziałach i jednostkach miejskich

4 maja–30 czerwca 2016 r. – ocena wniosków pod kątem wykonalności

4 maja–22 lipca 2016 r. – weryfikacja formalnoprawna i gospodarności propozycji przez zespół konsultacyjny

do 10 sierpnia 2016 r. – losowanie numerów projektów na listach baz projektów

12-25 września 2016 r. – głosowanie nad propozycjami

do 28 września 2016 r. – ogłoszenie listy projektów, które otrzymały najwięcej głosów

Po raz pierwszy ustalono wspólne terminy składania wniosków i głosowania z innymi miastami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot. Poza Trójmiastem, do pomysłu dołączyła Rumia. Projekty będą podzielone na dzielnicowe (łączna kwota: 10 mln zł) i ogólnomiejskie (2,5 mln zł). Zgłoszenie wniosku odbywać się będzie poprzez elektroniczny system naboru wniosków. Każdy wniosek musi być poparty przez 15 mieszkańców dzielnicy (lub Gdańska w przypadku projektu ogólnomiejskiego).

Regulamin BO oraz dokładne kwoty przeznaczone dla dzielnic  można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

 

Przeczytaj także:

11 mln zł na Budżet Obywatelski rozdane



TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza