Przez lata niewielki skwer obok kościoła św. Barbary przy ul. Długie Ogrody raczej straszył niż cieszył oko.
– Kiedy powstała Rada Dzielnicy Śródmieście, jednym z pierwszych zadań, jakie sobie wyznaczyła, było przeobrażenie tego zieleńca w miejsce przyjazne gdańszczanom i turystom – przypomina Paweł Zienkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. – Od 2011 r. etapami porządkujemy ten teren.
Wreszcie radni dzielnicy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego i... udało się. Dziś mieszkańcy spacerują urokliwymi alejkami, grają w piłkę na nowoczesnym wielofunkcyjnym boisku bądź w szachy na specjalnych stolikach, a dzieci przyprowadzają na plac zabaw. Zainstalowano tu nawet siłownię "pod chmurką".
Obecnie mieszkańcy Śródmieścia z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie budowy wielofunkcyjnego boiska przy Gimnazjum nr 8. Ta inwestycja zostanie dofinansowana z Budżetu Obywatelskiego w roku 2016. Do końca marca powinny zakończyć się prace projektowe.
Atrakcyjne tereny do rekreacji zyskają też w tym roku mieszkańcy Kokoszek, i to aż w trzech miejscach: w Karczemkach przy ul. Azaliowej (w sąsiedztwie Pozytywnej Szkoły Podstawowej), w Kiełpinie przy ul. Goplańskiej (obok pętli autobusowej) i w Kokoszkach przy ul. Osiedlowej. Te projekty także zostały wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w edycji 2016.
Krzysztof Nowotarski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki, przyznaje, że radość jest podwójna, bo dzielnica po raz pierwszy uzyskała dofinansowanie w ramach BO. Było to możliwe dzięki zmianom w sposobie głosowania przez mieszkańców. Podczas pierwszych dwóch edycji gdańszczanie oddawali głosy w ramach okręgów wyborczych, a od zeszłego roku robią to w ramach swoich dzielnic. Dzięki temu rozwiązaniu dzielnice posiadające mniejszą liczbę mieszkańców nie będą już przegrywać w walce o głosy z pomysłami tych bardziej zaludnionych.
Na wielofunkcyjne boisko czekają również mieszkańcy Zaspy-Młyńca. Najwięcej głosów oddali na pomysł budowy boiska przy XV LO. Właśnie trwają prace projektowe dla tego obiektu. Również w pozostałych 30 dzielnicach mieszkańcy czekają na realizację inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego, w tym na remonty przeróżnych obiektów i modernizację przestrzeni publicznych.
Harmonogram Budżetu Obywatelskiego na rok 2017
W budżecie Gdańska zarezerwowano 12,5 mln zł na realizację pomysłów zgłoszonych przez gdańszczan do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. To o 1,5 mln złotych więcej niż poprzedniej edycji. Jak wygląda harmonogram przygotowań?
1-30 kwietnia 2016 r. – przyjmowanie wniosków i spotkania wnioskodawców z konsultantami w wydziałach i jednostkach miejskich
4 maja–30 czerwca 2016 r. – ocena wniosków pod kątem wykonalności
4 maja–22 lipca 2016 r. – weryfikacja formalnoprawna i gospodarności propozycji przez zespół konsultacyjny
do 10 sierpnia 2016 r. – losowanie numerów projektów na listach baz projektów
12-25 września 2016 r. – głosowanie nad propozycjami
do 28 września 2016 r. – ogłoszenie listy projektów, które otrzymały najwięcej głosów
Po raz pierwszy ustalono wspólne terminy składania wniosków i głosowania z innymi miastami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot. Poza Trójmiastem, do pomysłu dołączyła Rumia. Projekty będą podzielone na dzielnicowe (łączna kwota: 10 mln zł) i ogólnomiejskie (2,5 mln zł). Zgłoszenie wniosku odbywać się będzie poprzez elektroniczny system naboru wniosków. Każdy wniosek musi być poparty przez 15 mieszkańców dzielnicy (lub Gdańska w przypadku projektu ogólnomiejskiego).
Regulamin BO oraz dokładne kwoty przeznaczone dla dzielnic można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.
Przeczytaj także:
11 mln zł na Budżet Obywatelski rozdane