• Start
  • Wiadomości
  • Dzięki tym gdańskim okularom niedowidzący zobaczą świat

Dzięki tym gdańskim okularom niedowidzący zobaczą świat

To będą okulary do "rozszerzania rzeczywistości" z wbudowanym smartfonem i specjalną aplikacją. Gdańska firma Holoroad opracowała zestaw rehabilitacyjny, a obecnie pracuje nad specjalnymi okularami przypominającymi przeciwsłoneczne, które służyć będą osobom niedowidzącym. Gotowy już zestaw rehabilitacyjny w lipcu br. trafi na rynek. Projekt wspiera Wydział Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.
09.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak pomóc osobom niepełnosprawnym żyjącym w naszym mieście? Niektóre gdańskie firmy i stowarzyszenia mają naprawdę ciekawe, innowacyjne pomysły

Urząd Miejski w Gdańsku chce wspierać innowacje społeczne mające m.in. ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Tak narodził się projekt "Gdańsk INNaczej".

- Mamy doświadczenia z ekonomią społeczną (w jej ramach powstał m.in. hotel oraz kawiarnia zatrudniające wychowanków Domów Dziecka – red.). Poza tym zgłaszają się do nas osoby z ciekawymi inicjatywami i nowatorskimi pomysłami. Postanowiliśmy więc zająć się tym systemowo - tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - Zbieramy i tworzymy "bank" wszystkich pomysłów, jakie do nas trafiają.

To nie wszystko. Miasto zorganizowało już dwa spotkania innowatorów z mentorami - głównie przedstawicielami świata biznesu i urzędnikami. Były to 7-minutowe rozmowy na zasadach "speed date". Mentorzy podpowiadali pomysłodawcom m.in. na co zwrócić uwagę, co rozwinąć lub poprawić w ich projektach, by można było z sukcesem wcielić je w życie. Przekazywali też kontakty do osób i instytucji, dzięki którym mogą rozwinąć swoje idee.


Tak wygląda prototyp okularów, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu osobom niedowidzącym

Do "Gdańsk INNaczej" zgłosili się m.in. przedstawiciele firmy Holoroad, którzy opracowali specjalny zestaw dedykowany osobom niedowidzącym, często formalnie niewidomym. To okulary do rozszerzonej rzeczywistości, specjalnie przygotowana i rozbudowana aplikacja rehabilitacyjna oraz wbudowany w okulary smarfon.

- Dzięki aplikacji wyświetla się obraz ze świata rzeczywistego w formie wysokokontrastowej. Innymi słowy urządzenie to pokazuje świat w formie siatki w bardzo wysokim kontraście. Telefon kontrolowany będzie przez niewielki dżojstik, a nim ustawiać będzie można różne funkcje, w zależności od choroby oczu. To rozwiązanie dla osób niedowidzących, ale które widzą światło - tłumaczy Artur Stoppa, prezes zarządu spółki Holoroad.

To rozwiązanie przeszło już szereg testów w ośrodku rehabilitacyjnym dla osób niedowidzących w Laskach pod Warszawą. Okulary powinny trafić na rynek w ciągu miesiąca. Zestaw, do którego wejdą okulary i "dobrej jakości" telefon, kosztować będzie 3990 złotych.

Z urządzenia korzystać będą mogły osoby cierpiące m.in. na retinopatię, dystrofię siatkówki i zanik nerwu wzrokowego.

- To będzie komputer noszony na oczach. Chcemy, by można było korzystać z niego na co dzień  - zaznacza Artur Stoppa. - Obecnie pracujemy nad urządzeniem, które wyglądem przypominać będzie okulary przeciwsłoneczne, już bez wbudowanego smartfona. Ono także będzie służyć osobom niedowidzącym.


Z inicjatywą skierowaną do osób niepełnosprawnych intelektualnie wyszedł z kolei Krzysztof Skrzypski z gdańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zaproponował on projekt pod roboczą nazwą "#czemunie". Zakłada on powstanie przedsiębiorstwa społecznego, w którym zatrudniane byłyby osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które nie mają możliwości zatrudnienia na rynku otwartym. W ramch przedsiębiorstwa mogłaby powstać np. kawiarnia, ekopiekarnia bądź ekomydlarnia. 


Do "INNaczej" zgłoszono też pomysł stworzenia w Gdańsku Centrum Inicjatyw Senioralnych - na wzór tego, które funkcjonuje w Poznaniu.

Wkrótce uruchomiony zostanie pilotażowy Fundusz Innowacji Społecznych. W Wydziale Rozwoju Społecznego zabezpieczono 40 tys. złotych na ten cel. Z tego funduszu będzie można sfinansować np. przygotowanie specjalistycznej dokumentacji czy pokrycie wstępnych opłat. Zgodnie z założeniem nie będzie on finansował całego projektu. Fundusz zostanie uruchomiony w sierpniu br.


Jeżeli macie Państwo ciekawe, innowacyjne pomysły, zgłoście się do Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. 

Sekretariat:
ul. Kartuska 5
80-103 Gdańsk
tel.: +48 58 323 67 27
fax: +48 58 323 67 57
e-mail: wrs@gdansk.gda.pl



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów