Urząd Miejski w Gdańsku chce wspierać innowacje społeczne mające m.in. ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Tak narodził się projekt "Gdańsk INNaczej".
- Mamy doświadczenia z ekonomią społeczną (w jej ramach powstał m.in. hotel oraz kawiarnia zatrudniające wychowanków Domów Dziecka – red.). Poza tym zgłaszają się do nas osoby z ciekawymi inicjatywami i nowatorskimi pomysłami. Postanowiliśmy więc zająć się tym systemowo - tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - Zbieramy i tworzymy "bank" wszystkich pomysłów, jakie do nas trafiają.
To nie wszystko. Miasto zorganizowało już dwa spotkania innowatorów z mentorami - głównie przedstawicielami świata biznesu i urzędnikami. Były to 7-minutowe rozmowy na zasadach "speed date". Mentorzy podpowiadali pomysłodawcom m.in. na co zwrócić uwagę, co rozwinąć lub poprawić w ich projektach, by można było z sukcesem wcielić je w życie. Przekazywali też kontakty do osób i instytucji, dzięki którym mogą rozwinąć swoje idee.
Do "Gdańsk INNaczej" zgłosili się m.in. przedstawiciele firmy Holoroad, którzy opracowali specjalny zestaw dedykowany osobom niedowidzącym, często formalnie niewidomym. To okulary do rozszerzonej rzeczywistości, specjalnie przygotowana i rozbudowana aplikacja rehabilitacyjna oraz wbudowany w okulary smarfon.
- Dzięki aplikacji wyświetla się obraz ze świata rzeczywistego w formie wysokokontrastowej. Innymi słowy urządzenie to pokazuje świat w formie siatki w bardzo wysokim kontraście. Telefon kontrolowany będzie przez niewielki dżojstik, a nim ustawiać będzie można różne funkcje, w zależności od choroby oczu. To rozwiązanie dla osób niedowidzących, ale które widzą światło - tłumaczy Artur Stoppa, prezes zarządu spółki Holoroad.
To rozwiązanie przeszło już szereg testów w ośrodku rehabilitacyjnym dla osób niedowidzących w Laskach pod Warszawą. Okulary powinny trafić na rynek w ciągu miesiąca. Zestaw, do którego wejdą okulary i "dobrej jakości" telefon, kosztować będzie 3990 złotych.
Z urządzenia korzystać będą mogły osoby cierpiące m.in. na retinopatię, dystrofię siatkówki i zanik nerwu wzrokowego.
- To będzie komputer noszony na oczach. Chcemy, by można było korzystać z niego na co dzień - zaznacza Artur Stoppa. - Obecnie pracujemy nad urządzeniem, które wyglądem przypominać będzie okulary przeciwsłoneczne, już bez wbudowanego smartfona. Ono także będzie służyć osobom niedowidzącym.
Z inicjatywą skierowaną do osób niepełnosprawnych intelektualnie wyszedł z kolei Krzysztof Skrzypski z gdańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zaproponował on projekt pod roboczą nazwą "#czemunie". Zakłada on powstanie przedsiębiorstwa społecznego, w którym zatrudniane byłyby osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które nie mają możliwości zatrudnienia na rynku otwartym. W ramch przedsiębiorstwa mogłaby powstać np. kawiarnia, ekopiekarnia bądź ekomydlarnia.
Do "INNaczej" zgłoszono też pomysł stworzenia w Gdańsku Centrum Inicjatyw Senioralnych - na wzór tego, które funkcjonuje w Poznaniu.
Wkrótce uruchomiony zostanie pilotażowy Fundusz Innowacji Społecznych. W Wydziale Rozwoju Społecznego zabezpieczono 40 tys. złotych na ten cel. Z tego funduszu będzie można sfinansować np. przygotowanie specjalistycznej dokumentacji czy pokrycie wstępnych opłat. Zgodnie z założeniem nie będzie on finansował całego projektu. Fundusz zostanie uruchomiony w sierpniu br.
Jeżeli macie Państwo ciekawe, innowacyjne pomysły, zgłoście się do Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.
Sekretariat:
ul. Kartuska 5
80-103 Gdańsk
tel.: +48 58 323 67 27
fax: +48 58 323 67 57
e-mail: wrs@gdansk.gda.pl