
Certyfikat ten ocenia usługi miejskie i jakość życia na podstawie określonych 100 wskaźników. Dzięki temu mieszkańcy mogą porównać jakość życia w Gdańsku z innymi miastami. Sprawdzane jest m.in. to ile wynosi budżet miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczba firm także w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, stosunek liczby uczniów do liczby nauczycieli w szkołach podstawowych, ściągalność podatków lokalnych, liczba lekarzy i policjantów czy roczna liczba podróży transportem publicznym w przeliczeniu do liczby mieszkańców.
- Norma ISO 37120 nazywana jest też normą Smart City. Została ona opublikowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a następnie, w 2017 roku, przez Polski Komitet Normalizacyjny - podkreśla Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w gdańskim magistracie. - Norma ISO pozwala nam skutecznie zarządzać miastem na podstawie wiarygodnych danych. Dzięki niej możemy też porównywać się z innymi miastami.
Wspomniane 100 wskaźników podzielonych jest na 17 obszarów tematycznych, m.in. zdrowie, edukacja, aktywność obywatelska, gospodarka czy środowisko.

By móc starać się o ten certyfikat, Gdańsk musiał przede wszystkim zebrać i uporządkować dane o mieście (wiele z nich jest ogólnodostępnych w ramach Otwartego Gdańska), a następnie przygotować dokumentację - aż do 87 na 100 możliwych wskaźników.
Jacek Papiński, dyrektor Pionu Certyfikacji Polskiego Rejestru Statków S.A., przyznaje, że każde miasto może ubiegać się o certyfikat, który potwierdza prawidłowe wdrożenie ISO 37120.
- Jest to norma przygotowana pod kątem miast. Zespół audytorski odwiedza urząd miasta i weryfikuje stopień wdrożenia jej wskaźników - tłumaczy Jacek Papiński.
Michał Gałecki, Audytor Wiodący Polskiego Rejestru Statków S.A. Podkreśla z kolei, że Gdańsk podszedł ambitnie do przyznania tego certyfikatu. Wyliczył aż 87 wskaźników na 100 możliwych. Natomiast, by móc się o niego starać, miasto wdrożyć musi minimum 46 wskaźników.
Sprawdź wskaźniki normy ISO 37120 w Gdańsku
- Nie udało nam się wyliczyć 13 wskaźników, m.in. powierzchni terenów rekreacyjnych w mieście, komercyjnych i publicznych, na zewnątrz i w budynkach, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z tym wskaźnikiem musimy się zmierzyć w przyszłości. Podobnie jak z tym dotyczącym średniej liczby godzin przerw w dostawie wody w przeliczeniu na gospodarstwo domowe – przyznaje Katarzyna Drozd-Wiśniewska.
Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, zaznacza z kolei, że Urząd Miejski w Gdańsku stosuje różne narzędzia, dzięki którym poddaje się ocenie mieszkańców, fachowców i różnych instytucji, tym badawczych i finansowych.
- Gdańsk od wielu lat konsekwentnie buduje swoją markę jako miasta otwartego, budzącego zaufanie zarówno mieszkańców do działań miasta, jak i partnerów zewnętrznych – zaznacza wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Od lat poddajemy się m.in. badaniom opinii społecznej: sprawdzamy jakość życia w naszym mieście, to, jak nas oceniają mieszkańcy, jak oceniają inwestycje, jakie są ich potrzeby. Chcemy wiedzieć, co gdańszczanie i gdańszczanki myślą o naszych działaniach i jak je odbierają.
Norma ISO 37120 jest dość "młoda". Opublikowano ją przed trzema laty, a w Polsce obowiązuje dopiero od tego roku. Wyzwanie, by ją przyjąć, podjęły dotychczas 47 miasta na całym świecie. Taki certyfikat posiada m.in. Londyn, Paryż, Berlin i Gdynia.
Certyfikat przyznany Gdańskowi ma ważność 3-letnią, jednak co roku będzie weryfikowany przez zewnętrznych audytorów.
Od 2000 r. Gdańsk oceniany jest w ratingach międzynarodowych. Początkowo miasto współpracowało z Standard&Poor's, natomiast od 2004 r. ratingi przygotowuje agencja Fitch Polska, która jest instytucją finansową. W 2000 roku ocena Gdańska wynosiła BBB, od 2007 roku było to BBB+, a od 2015 A-. Od 2011 roku nasze miasto oceniane jest też w ratingu krajowym – najpierw AA-, w 2015 AA, w 2016 AA+, a najnowszy rating to ocena AAA. Ratingi potwierdzają dobre wyniki operacyjne Gdańska, odzwierciedlają także dobre zarządzanie strategiczne i finansowe.
Nasze miasto doceniane jest też w różnego rodzaju ogólnopolskich rankingach i plebiscytach. Dwa tygodnie temu Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd na Forum Ekonomicznym w Krynicy, a w maju br. zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Rok wcześniej nasze miasto zdobyło laur Pereł Samorządu - Gdańsk zajął pierwsze miejsce w najbardziej wymagającej kategorii - najlepszych samorządów wśród miast na prawach powiatu. W tym samym plebiscycie – pierwsze miejsce dla prezydenta miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, w tym i ubiegłym roku, zajął prezydent Paweł Adamowicz.
W 2016 r. Gdańsk okazał się też najlepszym samorządem w Polsce w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Jest też w ścisłej czołówce miast wojewódzkich cieszących się najlepszą reputacją wśród Polaków – co wykazało badanie przeprowadzone w 2016 roku dla Fundacji na rzecz reputacji marki „Premium Brand” przez agencję badawczą Maison&Partners.