• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Od 1 marca składamy projekty do kolejnej edycji!

Budżet Obywatelski 2019. Od 1 marca składamy projekty do kolejnej edycji BO!

Wystarczy rozejrzeć się w najbliższym sąsiedztwie i pomyśleć, czego jeszcze brakuje lub jak uatrakcyjnić otaczającą nas przestrzeń. Być może, niektórzy zastanawiają się nad bezpłatnymi zajęciami ruchowymi bądź artystycznymi dedykowanymi mieszkańcom dzielnicy, bądź też chcą inwestycji zwiększających bezpieczeństwo w danym miejscu. Wszystkie takie pomysły można będzie zgłaszać przez cały marzec do kolejnej, szóstej już edycji Budżetu Obywatelskiego.
27.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od czwartku można zgłaszać propozycje inwestycji i tzw. projektów miękkich, społecznych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019

Kreatywności gdańszczanom nie brakuje - tylko w ubiegłym roku zgłosili ponad 450 wniosków do BO 2018. Czy w tym roku uda się pobić ten rekord? To okaże się już 1 kwietnia. Póki co, zachęcamy do składania propozycji do Budżetu Obywatelskiego 2019.

Doświadczenia wnioskodawców pokazują, że warto złożyć też ponownie projekt, który np. w ubiegłym roku cieszył się sporym poparciem mieszkańców, ale nie wygrał, ponieważ inne pomysły zgłoszone w danej dzielnicy otrzymały więcej głosów. Niewykluczone, że właśnie w tegorocznym głosowaniu to właśnie te projekty okażą się najbardziej potrzebne czy najciekawsze.

1 marca rozpoczynają się przygotowania do kolejnej edycji BO, na rok 2019. Gdańszczanie mogą składać propozycje do 30 marca. W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych będzie na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie.

To, jaką dokładnie kwotę będzie można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj

Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019 – 2020.

Dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim wybudowano m.in. wielofunkcyjne boisko przy ZKPiG nr 12


- Przez cały czas trwania naboru projektów będzie można skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek miejskich (np. ZDiZ czy DRMG). Pomogą oni m.in. oszacować koszty projektu, sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność gruntu. Pełna lista kontaktów została zamieszczona na stronie Budżetu Obywatelskiego – informuje Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

W Zespole Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim (ul. Nowe Ogrody 8/12) działał będzie, od 1 marca, specjalny punkt konsultacyjny, gdzie pracownicy magistratu pomogą mieszkańcom w napisaniu projektu, założeń projektu bądź złożeniu gotowych propozycji.

Kto nie ma ochoty bądź czasu, by przyjść do gdańskiego magistratu, otrzyma pomoc... w wybranych centrach handlowych na terenie naszego miasta. Punkty informacyjne zorganizowane zostaną we wszystkie marcowe soboty. I tak, już 3 marca, taki punkt pojawi się w Galerii Bałtyckiej, gdzie będzie dostępny w godz. 12.00–18.00 na poziomie -1. Na miejscu będzie można m.in. porozmawiać o pomysłach i potrzebach mieszkańców, sprawdzić, jak złożyć wniosek lub jak wypełnić formularz wniosku, skonsultować propozycję projektu czy otrzymać materiały informacyjne. 10 marca taki punkt będzie funkcjonował w Galerii Morena.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zrealizowano dotąd 185 projektów! Ich efekty widać "na mieście". To m.in. siłownie na świeżym powietrzu, nowe place zabaw, a także wiele zadbanych zielonych skwerów czy wyremontowanych chodników.

Na wspomniane projekty wydano w sumie 37 299,659 złotych.


Jakie zmiany w tym roku?

Każdego roku do regulaminu BO wprowadzane są pewne zmiany, by był on jeszcze atrakcyjniejszy dla mieszkańców, dostępniejszy i sprawiedliwy. W tym roku zdecydowano o wprowadzeniu ograniczenia maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego – do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. Jest to rozwiązanie, które wprowadzono do tej pory w kilku miastach realizujących budżet obywatelski. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotyczasowe zapisy w regulaminie BO.

W poprzednich edycjach BO dużą popularnością cieszyły się siłownie na świeżym powietrzu

Trzecią zmianą jest "przechodzenie" niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję budżetu obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

Bez zmian pozostaje granica wieku 16 lat, jeśli chodzi o składanie wniosków oraz udział w głosowaniu, oraz dostępność składania projektów i głosowania dla wszystkich mieszkańców bez względu na zameldowanie. Dotyczy to także cudzoziemców. Nie zmienia się również zasada składania wniosków: w pierwszej kolejności w systemie elektronicznym, a w następnej kolejności zebranie minimum 15 podpisów poparcia mieszkańców i złożenie całego wniosku (w wersji papierowej) w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Szczegółowe zasady i regulamin dostępne są na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Harmonogram przygotowań budżetu obywatelskiego 2019:

  • 20–28 lutego 2018 r. – kampania informacyjna

  • 1–30 marca 2018 r. – przyjmowanie propozycji projektów do realizacji

  • 1 marca–29 czerwca 2018 r. – ocena zgłoszonych projektów pod względem możliwości ich wykonania

  • 3 kwietnia–31 lipca 2018 r. – weryfikacja formalno-prawna i gospodarności propozycji projektów przez Zespół Konsultacyjny

  • do 27 sierpnia 2018 r. – losowanie numerów projektów na listach Baz Projektów

  • 10–24 września 2018 r. – głosowanie nad propozycjami

  • do 28 września 2018 r. – ogłoszenie listy wybranych projektów






W ramach BO 2018 zwyciężyło aż 106 projektów. Ich realizacja przewidziana jest na dwa lata, a więc 2018 – 2019. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje się już do ogłoszenia przetargów na realizację 47 z nich, m.in. dotyczących montażu oświetlenia w Aniołkach i Jasieniu, budowy wieży widokowej w Parku Oruńskim i parku linowego pod oliwskim wzgórzem "Pachołek" czy placu do gry w bule na Siedlcach. Listę wszystkich projektów, na realizację których ogłoszony zostanie konkurs w najbliższych tygodniach, można znaleźć tutaj

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane