Gdańskie Debaty Obywatelskie, składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, to kluczowy element programu “Niepodległa 1918–2018”. Spotkania z historykami, działaczami społecznymi i publicystami, prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego odbywają się na początku każdego miesiąca aż do listopada 2018. Są to spotkania otwarte, przeznaczone dla gdańszczanek i gdańszczan, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o Polskę, wyzwania przed nią stojące, a także o naszą zbiorową tożsamość Polaków.
Cykl wystąpień w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich zainicjował Adam Michnik. Drugie było spotkanie z historykiem Andrzejem Friszke, a jako trzeci o Polsce opowiadał Aleksander Hall.
Teraz czas na Aleksandra Smolara. Jest on prezesem Fundacji im. Batorego w Warszawie. To politolog, publicysta, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu; członek International Forum Research Council w Waszyngtonie; członek Rady Dyrektorów Institute for Human Sciences przy Boston University; w latach 1989-1990 - doradca ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1992-1993 - doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Prezes Fundacji Batorego od 1990 roku.
Smolar, z racji żydowskiego pochodzenia, często komentuje polsko-żydowskie relacje, jest też częstym celem antysemickich ataków.
Komentując w "Rzeczpospolitej" wprowadzoną właśnie przez rząd PiS ustawę o IPN, Smolar powiedział: - PiS walczy o tradycyjną, romantyczną wizję narodu, który zawsze walczył o wolność waszą i naszą, nigdy nie był źródłem krzywd innych krajów i który cierpiał bardziej od innych. Skutkiem tej ustawy będzie dalsze pogłębienie izolacji Polski w Europie i poza nią. Choćby radykalne pogorszenie stosunków z Izraelem, z którym Polska utrzymywała znakomite stosunki, z korzyścią dla obu stron.
Aleksander Smolar wygłosi prelekcję zatytułowaną „Polska w Europie”. Następującą po niej debatę poprowadzi Jerzy Sosnowski. Debata odbędzie się we wtorek, 13 lutego 2018, o godz. 18:00 w Ratuszu Głównego Miasta - Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Wejście przez przejazd bramny od strony ul. Długiej. Wstęp wolny.
Gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo ze spotkania.
Więcej informacji o obchodach stulecia Niepodległości w Gdańsku na stronie gdansk.pl/niepodlegla.