Adwokaci z poczuciem misji. Uczą za darmo podstaw prawa

Jako wolontariusze uczą podstaw prawa pomorską młodzież, a także seniorów. W szkołach padają pytania m.in. o zamieszczanie zdjęć na portalach społecznościowych i jak się zachować gdy zatrzyma nas policja. Seniorów bardziej interesuje prawo spadkowe.
04.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Adwokat Borys Laskowski jako nauczyciel podstaw prawa w VII LO w Gdańsku.

Inicjatywa wyszła ze strony Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku. Wprowadzany obecnie w życie program edukacyjny nosi nazwę „Adwokat przydaje się w życiu” i jest darmowy.

- Naszym celem jest przede wszystkim szerzenie świadomości prawnej w społeczeństwie - mówi portalowi gdańsk.pl szkoleniowiec i jeden z koordynatorów programu adw. Agnieszka Kapała-Sokalska. - Tematyka spotkań i warsztatów prowadzonych przez adwokatów i aplikantów jest dopasowana odpowiednio do potrzeb poszczególnych grup wiekowych. Wiedza, którą przekazujemy oparta jest o praktyczne elementy z zakresu wybranych dziedzin prawa, które mogą przydać się w codziennych relacjach społecznych. Program jest realizowany w szkołach, kierujemy go do młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.


O co pyta młodzież?

- Uczniowie zainteresowani są głównie tym, co ich dotyczy - zdradza nasza rozmówczyni. - Pytają o prawo autorskie, a konkretnie o umieszczanie zdjęć i wpisów na portalach społecznościowych i blogach. Pojawia się także wiele pytań z zakresu prawa karnego, na przykład jak zachować się, gdy ktoś zostanie zatrzymany przez policję, i czy posiadanie narkotyków jest w Polsce karalne.

Młodzież z warsztatów dowiaduje się również, jaka jest różnica między apelacją a zażaleniem, czym różni się umowa o pracę od zlecenia lub od umowy o dzieło. Uczniowie poznają również specyfikę zawodu adwokata.

- Wielu licealistów zastanawia się, jaką ścieżkę kariery wybrać, co robić po ukończeniu szkoły średniej. Spotkania z adwokatami dają im możliwość poznania tego zawodu - dodaje mec. Kapała-Sokalska.

Mec. Michał Szarmach - w gdańskim Gimnazjum nr 3.

W realizację szkoleń zaangażowanych jest ponad 60 adwokatów i aplikantów adwokackich z Pomorskiej Izby Adwokackiej. Młodzież poznaje zagadnienia dotyczące między innymi prawa karnego, autorskiego i prawa konsumenckiego. Zajęcia prowadzone są w ramach bloków tematycznych, gdzie jeden temat omawiany jest przez 1 godzinę lekcyjną, natomiast zakres poruszanych zagadnień i liczba spotkań ustalane są w oparciu o potrzeby zgłaszane przez daną szkołę.


Seniorzy też się uczą

Do tej pory warsztaty zostały przeprowadzone m.in. w Gdańskim Liceum Autonomicznym, w VII Liceum Ogólnokształcącym i w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

- Akcja, którą prowadzimy, odpowiada na potrzebę kształtowania właściwych postaw wobec problemów prawnych u młodego pokolenia - tłumaczy adw. Agnieszka Kapała- Sokalska. - Zachęcamy i namawiamy szkoły do wzięcia udziału w akcji. Zgłoszenia do programu prowadzone są pod adresem email: edukacja@adwokatura.gdansk.pl.

Mec. Agnieszka Kapała-Sokalska - w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku.

Program edukacyjny Pomorskiej Izby Adwokackiej: „Adwokat przydaje się w życiu”skierowany jest także do seniorów. Ma on na celu uzupełnienie wiedzy osób starszych o praktyczne elementy z zakresu różnych dziedzin prawa. Podczas szkoleń dominują tematy związane z prawem spadkowym, prawami pacjenta i prawem konsumenckim.

- Prowadząc zajęcia dla seniorów skupiamy się w szczególności na uwrażliwieniu ich na problemowe sytuacje, takie jak popularne w ostatnich miesiącach oszustwa na wnuczka, czy oszustwa na policjanta - podsumowuje mec. Kapała-Sokalska.


TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok